9 sposobów na zdrowe oczy
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuChyba żadna z nas nie wyobraża sobie życia bez wzroku. Tymczasem nasze codzienne działania nie wpływają korzystnie na zdrowie oczu. Nieustannie przesiadujemy przed ekranem komputera czy telewizora, zapominamy o okularach przeciwsłonecznych (zimowe słońce może być bardziej szkodliwe niż letnie) oraz porzucamy zdrową dietę. Tymczasem, dzięki kilku drobnym zmianom, możesz uchronić się przed pogorszeniem wzroku i innymi problemami z oczami.
Oczy a ekran
Zwiększ odległość od ekranów. Liczba mnoga nie jest przypadkowa. Nie chodzi bowiem tylko o ekran komputera, ale także o smartfony, czytniki e-booków, odtwarzacze MP3 oraz wszelkie ekrany elektroniczne w autobusach, na lotniskach czy imprezach. Kontrast i blask tego typu ekranów może męczyć wzrok lub, w gorszym przypadku, prowadzić do „syndromu widzenia komputerowego”, objawiającego się bólami głowy, zaburzeniami widzenia, bólem szyi, zaczerwienionymi oczami, podwójnym widzeniem czy problemami z regulacją ostrości widzenia. Pamiętaj, że laptop powinien znajdować się w odległości ramienia, a mniejsze urządzenia – ok. 40 cm od oczu.
Podczas pracy przy komputerze nie zapominaj o przerwie na mruganie. W normalnych warunkach człowiek mruga ok. 15–20 razy w ciągu minuty, podczas gdy wpatrując się w ekran – o połowę mniej. W rezultacie, oko staje się suche i podrażnione. Najlepszym rozwiązaniem jest robienie przerwy po 20 minutach pracy i patrzenie w dal przez ok. 20 sekund. Pamiętaj także, aby nie ustawiać ekranu komputera bezpośrednio na wprost linii wzroku – znacznie zdrowsze jest patrzenie w ekran z góry.
Profilaktyka chorób oczu
Noś okulary przeciwsłoneczne także zimą! Najlepsze z nich zablokują co najmniej 99% promieni UVA i UVB oraz 75–90% światła słonecznego. Nawet jeżeli nosisz nowoczesne soczewki, które hamują działanie szkodliwego promieniowania, musisz pamiętać, że nie zakrywają one całego oka, dlatego wciąż potrzebować będziesz dobrych okularów przeciwsłonecznych.
Dbaj o soczewki. Pamiętaj, że należy je przemywać oraz przechowywać wyłącznie w specjalnym płynie do szkieł kontaktowych. Przed aplikacją do oka, dokładnie umyj ręce. Zdejmuj soczewki przed drzemką oraz raz w tygodniu daj odpocząć oczom, zastępując je okularami.
Używaj jedynie higienicznych akcesoriów i kosmetyków do makijażu. Regularnie temperuj kredki do kresek i wyrzuć tusz do rzęs, który ma więcej niż 3 miesiące – jest on istnym siedliskiem bakterii. Oczywiście można malować kreskę u linii rzęs, jednak nie zaleca się rozprowadzania kosmetyku w środkowej części powieki, gdyż może on zablokować gruczoły chroniące powierzchnię oka.
Nie zapominaj o regularnych badaniach wzroku – co najmniej raz w roku lub od razu, gdy pojawią się jakiekolwiek objawy chorobowe, takie jak ból oczu, nieustanne zaczerwienienie lub pogorszenie ostrości widzenia.
Oczy a dieta
Kwasy tłuszczowe omega-3 nie tylko wspomagają pracę serca i mózgu, ale także chronią oczy przed chorobami. Z tego powodu warto włączyć do diety oleiste ryby i suplementy diety z olejem rybim. Warto spożywać co najmniej 5–6 liczących ok. 100 g porcji ryb (np. tuńczyka, sardynek, łososia lub makreli) tygodniowo.
Tak, warto jeść bogatą w witaminę A marchew. Jednak jeszcze większe korzyści twoim oczom przyniosą luteina i zeaksantyna, znajdujące się m.in. w ciemnych, liściastych warzywach, brokułach, cukinii, brukselce i groszku.
Kolejnym powodem, dla którego kawę warto zastąpić zieloną herbatą są katechiny, czyli jeden z rodzajów przeciwutleniaczy. Mogą one uchronić wzrok przed wieloma chorobami, takimi jak zaćma.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze