Haluksy - bolesna konsekwencja złego obuwia
DANUTA CAPIGA • dawno temuHaluksy, czyli duże palce stopy nazwane też paluchami koślawymi. Mówi się o nich głównie w kontekście kobiet. Po 50. roku życia haluksy ma średnio 1 na 40 z nich.
Ogromną rolę w rozwoju palucha koślawego odgrywa genetyczna skłonność do tego schorzenia. Dziedziczymy np. nieprawidłowy kształt powierzchni stawu śródstopno – palcowego, wiotkość tkanki łącznej, specyficzne ustawienie kości śródstopia oraz specyficzne ustawienie tzw. egipski kształt stopy (paluch dłuższy od drugiego palca), które sprzyjają powstawaniu haluksów. Natomiast takie czynniki jak nadwaga czy noszenie niewłaściwego obuwia zwiększają ryzyko powstania palucha koślawego. Rozwojowi tej deformacji sprzyja także płaskostopie podłużne.
Utarło się przekonanie, że winne powstawaniu haluksów u kobiet jest chodzenie w butach na wysokich obcasach. Podniesienie stopy o kilka a nawet kilkanaście centymetrów powoduje przeciążenie przedniej części stopy, a jeśli jeszcze szpilki mają spiczasty czubek, to wszystko zmienia sposób, w jaki pracują mięśnie stopy. Ciężar ciała rozkłada się nierównomiernie, a paluch przestaje być dość silnym punktem podparcia w czasie chodzenia. Mięśnie stają się słabsze, a nadmiernemu przeciążeniu ulega wewnętrzna krawędź stopy. Jeszcze do niedawna uważano, że buty typu baletki czy japonki są bezpieczne dla naszych stóp. Okazało się, że ciągłe zmuszanie palców do utrzymania buta powoduje jednocześnie wykoślawianie palucha. To nie znaczy, że nie możemy chodzić w szpilkach, baletkach czy japonkach. Możemy, ale z umiarem, zachowując higienę stóp i pamiętając o ich relaksie.
Sposobów na leczenie haluksów jest kilka. Wybór zależy od wielkości deformacji, wieku i stanu zdrowia. Wyboru dokonuje lekarz ortopeda. Czasami wystarczy noszenie wkładek i wykonywanie korygujących ćwiczeń. Poza leczeniem operacyjnym można nosić specjale plastry lub żelowe osłonki chroniące bolące miejsca, kliny międzypalcowe, które mają za zadanie ustawienie palców w prawidłowym położeniu, opaski żelowe chroniące przed otarciami i utrzymujące paluch we właściwej pozycji, aparaty korekcyjne na dzień i na noc, stosowane w leczeniu i rehabilitacji po operacji.
Jeśli dolegliwości bólowe i zniekształcenie są znaczne, a metody zachowawcze mało skuteczne, niezbędne jest leczenie operacyjne.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze