Gdy szumi w uszach...
OLGA CHOJNACKA • dawno temuSłyszysz szum, dzwonienie, buczenie, gwizdanie i bynajmniej nie ma to związku z całonocną imprezą? U większości osób, a problem ten dotyka co 20. osobę, stan taki nie bywa bardzo dokuczliwy, niektórym jednak utrudnia codzienne funkcjonowanie. Mowa tu o szumach usznych, które m.in. powstają na skutek powolnej utraty słuchu. Jak zapobiegać?
Szumy mogą przybierać różne postacie, od cichego szmeru do przenikliwego pisku. Czasami dźwięki te słyszalne są z przerwami, czasami w jednym lub obu uszach. Zdarza się, że pulsują, zgodnie z uderzeniami serca.
Przyczyny szumów usznych
nadmierny hałas,utrata słuchu na skutek hałasu lub starzenia się,częste infekcje,duża ilość woskowiny w uszach,niektóre leki, alergie,guzy,zatrucie tlenkiem węgla, działanie toksyczne ołowiu, rtęci i innych metali,kłopoty z sercem i naczyniami krwionośnymi,problemy ze stawem skroniowo- żuchwowym lub szyją.
Sposoby zapobiegania szumom usznym
Staraj się unikać częstego przebywania w miejscach, w których jest bardzo duży hałas (puby, hałas podczas przerw w szkole, operowanie głośno pracującymi maszynami lub zamieszkanie w pobliżu lotniska), gdyż uszkadza on komórki słuchowe i powoduje nasilanie się szumów. Poza tym nie jest wskazane także głośne słuchanie muzyki w domu. Zagrożenie stanowią odtwarzacze mp3, które w związku z niewłaściwym użytkowaniem mogą znacznie osłabić słuch. Ustawienie głośności do 50% maksymalnej mocy nie wywołuje skutków ubocznych. Gdy jednak słuchając muzyki przez słuchawki sprawiamy, że słyszy ją również osoba stojąca obok, z całą pewnością szkodzimy swojemu zdrowiu. Nie powinniśmy więc słuchać jej w taki sposób dłużej niż 5 minut, jeżeli używamy słuchawek dokanałowych; lub do 18 minut w przypadku słuchawek zewnętrznych nakładanych na uszy.
Zrezygnuj z czyszczenia uszu patyczkami higienicznymi, które czasami powodują wepchnięcia woskowiny do błony bębenkowej, co również może wywołać szumy. Aby usunąć woskowinę, stosuj dostępne w aptekach specjalne preparaty lub wpuść do uszu 1–2 krople parafiny lekarskiej i przez godzinę poczekaj aż parafina rozpuści woskowinę.
Nie zażywaj aspiryny zbyt często i w zbyt dużych ilościach. Uważnie obserwuj reakcje swojego organizmu na zażywane leki. Niektóre z nich wywołują szumy uszne. Należą do nich chinina, niektóre antybiotyki, diuretyki oraz leki stosowane w chemioterapii. Jeżeli pod wpływem leków słyszysz szumy, skonsultuj się z lekarzem, gdyż być może należy zmniejszyć dawkę lub po prostu zmienić leki.
Dbaj o prawidłowy poziom cholesterolu i systematycznie sprawdzaj ciśnienie krwi. Wykonuj profilaktyczne badania krwi, gdyż często przyczyną szumów jest zaniżony poziom żelaza.
Ogranicz spożywanie kawy, herbaty, gazowanych napojów oraz alkoholu, gdyż niektóre badanie dowodzą ich wpływu na szumy uszne. Zrezygnuj z soli na rzecz ziół. Sól wpływa na podwyższenie ciśnienia krwi, a ono wywołuje dokuczliwe dźwięki.
Pamiętaj o prawidłowej postawie. Nie jest wskazane wyciąganie szyi zarówno do góry, jak i do przodu. Noś zatyczki do uszu, gdy będziesz przebywać w nadmiernie hałaśliwym otoczeniu. Jeżeli pracujesz w miejscu szczególnie narażającym cię na donośne, szkodliwe dla ciebie dźwięki, zakładaj nauszniki ochronne.
Chociaż nikt z młodych osób nie zastanawia się nad wystąpieniem w przyszłości problemów ze słuchem, to warto jednak czasami pomyśleć o właściwej profilaktyce, abyśmy nie byli sprawcami nie tylko szumów, ale także częściowej utraty słuchu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze