ŁZP - zaburzenie pamięci
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuKażdy, kto poświęci trochę czasu starszym osobom (babci, dziadkowi), ze zdziwieniem zauważa, że pamiętają doskonale to, co działo się w ich młodości, a coraz częściej zdarza im się zapominać o sprawach codziennych, o tym co działo się wczoraj lub nawet przed chwilą. Zdarza się też i tak, że my sami zapominamy, czy wyłączyliśmy żelazko lub czy zamknęliśmy drzwi. Dlaczego tak się dzieje?
Wyróżniamy dwa rodzaje pamięci: krótkotrwałą, która pozwala nam zapamiętywać informacje tylko przez krótki czas dzięki dużemu skupieniu uwagi oraz długotrwałą, która przechowuje wspomnienia, dzięki czemu można do nich powrócić nawet wtedy, gdy pojawiają się problemy z zapamiętywaniem.
Aby dobrze zapamiętać informacje, ważne jest, aby wszystkie trzy etapy zapamiętywania – kodowania, przechowywania i odtwarzania przebiegały pomyślnie, gdyż efekt końcowy zależy od przebiegu poprzednich procesów.
Przyczyny zapominania mogą być różne. Może się tak zdarzyć, że podczas kodowania nie jesteśmy wystarczająco skupieni i nie udaje nam się zapamiętać informacji, ale na podstawie odpowiednich wskazówek istnieje możliwość jej odtworzenia. Może dojść także do konfliktu między nową i starą informacją na skutek nawału nowych wiadomości. Trudność sprawia wtedy przypomnienie sobie tego, co działo się wcześniej. Dzieje się i tak, że w wyniku braku odpowiedniego treningu pamięci przestaje ona prawidłowo funkcjonować.
Jak rozpoznać zaburzenia pamięci?
potwierdzenie problemów z zapamiętywaniem przez drugą osobę,słabe wyniki w testach pamięci,prawidłowe wyniki w testach badających inne funkcje poznawcze — język, koncentracja, wymowa,brak umiejętność radzenia sobie w sytuacjach dnia codziennego,brak demencji.
Problem łagodnych zaburzeń poznawczych (ŁZP) dotyczy wielu ludzi, którzy swoje problemy z pamięcią tłumaczą procesem starzenia się. W przypadku jednak ŁZP można jeszcze przeciwdziałać dalszemu postępowi utraty pamięci. Brak leczenia może spowodować chorobę Alzheimera. (jedna na dwie osoby z ŁZP w ciągu trzech, czterech lat zachoruje na tę chorobę).
Niepokojące zachowania:
zapominanie o codziennych obowiązkach, imion bliskich osób, dat ważnych rodzinnych uroczystości,zapominanie o wizytach u lekarza, zażywaniu lekarstw,stałe powtarzanie tych samych informacji,brak zainteresowania najbliższym otoczeniem oraz lubianymi dotąd czynnościami — oglądaniem filmu czy słuchaniem radia.
Wtedy bardzo ważne jest zainteresowanie najbliższych, ich wsparcie i pomoc.
Sposoby na walkę z zapominaniem:
trenuj pamięć poprzez np. rozwiązywanie krzyżówek,utrzymuj kontakty z innymi ludźmi,pisz listy, SMS-y, telefonuj, czytaj książki, oglądaj telewizję, słuchaj radia,zajmij się robótkami ręcznymi, korzystaj z komputera,interesuj się tym, co dzieje się w kraju i na świecie,staraj się być samodzielny,rozwijaj swoje zainteresowania,dbaj o dietę.
Dieta
Zalecane jest, aby była to dieta zbilansowana, wysokoenergetyczna. Energię dostarcza glukoza oraz warzywa i owoce, zwłaszcza banany, pomarańcze, kiwi oraz orzechy. W menu powinny znaleźć się także tłuszcze roślinne. Niezbędne są ćwiczenia fizyczne, które dostarczają organizmowi tlenu, a także picie wody, która pomaga pozbywać się toksyn.
Jeżeli zauważysz u swoich bliskich niepokojące objawy, natychmiast zgłoś się po pomoc do lekarza. Na stronie www.memo.pl znajdziesz informacje na temat wykrywania i leczenia wczesnych objawów zaników pamięci.
Więcej na: www.memo.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze