Jet lag
OLGA CHOJNACKA • dawno temuW dzisiejszych czasach podróże stały się nieodłączną częścią naszego życia. Wyjeżdżamy w różne zakątki świata, by wypoczywać i zwiedzać. Wiąże się to często ze zmianą stref czasowych, co powoduje dezorientację naszego organizmu przyzwyczajonego do innego rytmu dnia i nocy. Rozregulowanie zegara biologicznego, a w związku z tym problemy ze snem i złe samopoczucie to zespół nagłej zmiany strefy czasowej określany nazwą jet lag.
Objawy jet lag:
problemy z zasypianiem, wcześniejsze budzenie się, trudności z wykonywaniem zadań, przemęczenie,bóle głowy, biegunka,brak apetytu,rozdrażnienie,problemy z koncentracją.
Częste doświadczanie jet lag może być niebezpieczne dla organizmu, ponieważ podnosi ryzyko nowotworów, chorób serca i wrzodów żołądka, a także rozregulowuje cykl menstruacyjny u kobiet.
Rady, jak uchronić się przed jet lag:
jeżeli w miejscu, do którego lecisz, jest inna strefa czasowa i zamiast dnia noc, postaraj się zasnąć w samolocie.staraj się przestawić swój organizm na inny czas jeszcze przed wylotem. Trzy dni przed planowaną podróżą kładź się wcześniej spać i wcześniej wstawaj, jeżeli lecisz na wschód. W przypadku lotu na zachód kładź się godzinę później i odpowiednio później wstawaj. Gdy pokonujesz 8 lub więcej stref czasowych, czas przestawiania organizmu odpowiednio wydłuż.gdy dolecisz na miejsce w ciągu dnia, wybierz spacer zamiast drzemki, gdyż światło słoneczne pomaga przystosować się do zmian. Jeżeli jednak zdecydujesz się na drzemkę, nastaw sobie budzik, aby nie trwała ona dłużej niż godzinę.przyjmij przed snem jedną tabletkę nasenną, dzięki której szybciej zaśniesz i dłużej będziesz spała. Nie możesz jednak nadużywać leków nasennych.rano po przebudzeniu się wypij kawę, aby zapewnić sobie porcję energii. Nie pij jej jednak za dużo, aby nie pojawiły się wieczorem problemy z zaśnięciem. zaplanuj lot w ten sposób, aby na miejsce dotrzeć wczesnym wieczorem. Zaleca się zjedzenie kolacji i zaplanowanie nocnego odpoczynku około godziny 23.00 czasu miejscowego.w czasie lotu dużo pij, aby wysuszone powietrze w samolocie nie nasiliło męczących cię objawów. Wśród wypijanych przez ciebie płynów nie powinien jednak znaleźć się alkohol, gdyż działa on nie tylko moczopędnie, ale sprzyja odwodnieniu.w czasie lotu zachowaj spokój i staraj się rozluźnić.
Dr Charles Ehret z Hinsdale opracował dietę opartą na naprzemiennym spożywaniu obfitych i lekkich posiłków w ciągu czterech dni przed podróżą. Ma ona uchronić przed jet lag. W takim menu ważne jest również uwzględnienie kofeiny, dzięki której łatwiej jest przestawić swój biologiczny zegar.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze