Jet lag - jak sobie z nim radzić?
PAULA • dawno temuZamierzasz spędzić wakacje na obcym kontynencie? Pakując walizki, nie zapomnij przygotować się na zmiany rytmu Twojego zegara biologicznego. Jet lag, a więc zespół nagłej zmiany strefy czasowej, może dopaść każdego podróżującego samolotem w kierunku równoleżnikowym. Więcej informacji o tym, czym się objawia jet lag i jak sobie z nim radzić, znajdziesz poniżej.
Jet lag syndrome to zespół objawów, pojawiający się w trakcie podróży w kierunku wschód-zachód, a związany jest ze zmianą strefy czasowej. Dotyczy on nawet większość podróżujących, w tym doświadczonych lotników, stewardesy czy pilotów. Objawami są: dezorientacja, zmęczenie, drażliwość, obrzęk kończyn i oczu, bóle głowy, zaburzenia snu, zaburzenia apetytu oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Długa podróż, odwodnienie, nieznane potrawy, ścisk, powietrze z odzysku, brak snu, niewygodne ubranie, hałas i inne czynniki dodatkowo uprzykrzają nam i tak już nie za ciekawy stan zdrowia…
Jeśli masz unormowany czas wstawaniai snu (budzisz się o 7 rano i kładziesz spać o godzinie 22 każdej nocy), uważaj, ponieważ zespół nagłej zmiany strefy czasowej atakuje najczęściej tych ze sztywnie ustalonym zegarem biologicznym. Rodzice, którzy podróżują z dziećmi, powinni zabrać ze sobą zabawki i książki, którymi ich pociechy będą się mogły bawić podczas lotu. Dzieci są niemal uodpornione na jet lag.
Istnieje ścisła reguła – na każdą godzinę doświadczonej różnicy czasowej daj sobie dzień na odzyskanie sił. A zatem Kalifornijczycy podróżujący do Nowego Jorku powinni dać sobie przynajmniej 3 dni, by w pełni dostosować się do nowej strefy czasowej.
Zanim wylecisz, dobrze zadbaj o swój organizm – ćwicz, wysypiaj się, pij dużo wody, by uniknąć odwodnienia i bądź trzeźwy. Najgorszą rzeczą jaką możesz zrobić, to wsiąść na pokład samolotu na kacu.
Niektórzy lubią się gimnastykować zanim pojadą na lotnisko - może to pomóc lepiej zasnąć w samolocie. Kiedy już dotrzesz na lotnisko, unikaj wind i ruchomych schodów, zamiast tego przespaceruj się lub idź schodami w drodze do stanowiska odprawy lotniczej.
Dostosuj swoje nawyki zanim wyjedziesz. Jeśli podróżujesz ze wschodu na zachód, czeka cię kilkugodzinna zmiana czasowa, a zatem należy przystosować do powyższej zmiany swój wewnętrzny zegar. Trzy lub cztery dni przed wyjazdem spróbuj położyć się trochę później niż zwykle i spać trochę dłużej. W przypadku podróżowania z zachodu na wschód – odwrotnie — wstawaj i kładź się wcześniej.
Noszenie dwóch zegarków (jeden wskazuje czas w miejscu podróży, drugi czas obecny) może być przydatne, gdyż przygotowuje cię psychicznie na zmianę strefy czasowej.
Najbardziej skutecznym sposobem walki z zespołem nagłej zmiany strefy czasowej jest odpowiednie traktowanie naszego organizmu poprzez unikanie odwodnienia, picie mnóstwo wody i napojów niealkoholowych i bezkofeinowych. Nie należy się bać poprosić stewardesę o dodatkową szklankę wody…
Staraj się jak najczęściej wstawać z siedzenia, by rozprostować i rozciągnąć kończyny, w ten sposób zapewniasz sobie odpowiednie krążenie krwi.
Inne wskazówki:
- wstawaj, by umyć twarz czy zęby lub po prostu po to, by postać przez kilka minut,
- ubierz się w wygodne i przewiewne ubranie,
- weź ze sobą poduszkę, opaskę na oczy i zatyczki do uszu,
- załóż wygodne obuwie, unikaj obcasów, które mogą spowodować opuchnięcie stóp,
- zaopatrz się w odpowiednie leki, takie jak leki nasenne, środki na chorobę lokomocyjną, bóle głowy, biegunkę i inne przykre dolegliwości.
Jeśli powyższe środki zawiodą możesz zawsze wypróbować alternatywną terapię światłem, która jest popularną metodą leczenia zespołu długu czasowego. Niektórzy badacze i entuzjaści metody rekomendują przebywanie 15 do 20 minut na słońcu bez okularów przeciwsłonecznych na nosie, jak najszybciej po wylądowaniu.
Jeśli chodzi o dietę, to należy ograniczyć się do żywności lekkostrawnej, bogatej w błonnik. Tłuszcze mają tendencję do utrzymywania stanu pobudzenia, podczas gdy węglowodany zwykle mają działanie usypiające. Jeśli nie chcesz zasnąć, jedz orzeszki ziemne, jajka, mięso i inne bogate w białko lub wysokotłuszczowe potrawy. Jeśli natomiast chcesz zasnąć, konsumuj węglowodany w postaci makaronu czy chleba.Źródło: abczdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze