Po zdrowie do sieci
PAULA • dawno temuLudzie regularnie surfują po Internecie w poszukiwaniu plotek, wiadomości, rozrywki i niezwykłych informacji. Teraz również, by znaleźć informacje dotyczące zdrowia. W ostatnich miesiącach wzrosła popularność wszelkich propozycji dotyczących rzucenia palenia, obniżenia ciśnienia krwi czy innych porad. Wiele osób uważa, że to właśnie internetowe porady im pomogły.
Doktor Nieca Goldberg z American Heart Association uważa, że to pozytywny trend, który będzie trwał tak długo, jak ludzie będą uważać Internet za wiarygodne źródło. Myślę, że tak będzie w przyszłości.
Internetowe interwencje medyczne obejmują różne choroby i dolegliwości. Jeden z programów wykorzystuje Internet i telefoniczne połączenia z osobami po zawale serca i pacjentami chorującymi na serce, by poprawić kondycję tego organu. Wśród jego uczestników spadło ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, większość z nich rzuciła palenie, a tym samym o 1/3 zmniejszyło się ryzyko zgonu z powodu niewydolności serca.
Wiele programów pomaga rzucić palenie. Analiza kliniczna pokazała, że Internet i programy wspomagające zaprzestanie palenia dawały dwukrotnie większą szansę na rozstanie się z nałogiem. Ten sukces skłonił University of Illinois do wydania 2,9 miliona dolarów na zachęcenie młodych ludzi do korzystania ze sprawdzonych programów pomagających rzucić palenie.
Także alkoholicy mogą znaleźć coś dla siebie. Duńskie badania pokazały, że 1 na 5 alkoholików korzystających z pomocy sieci zmniejszył ilość spożywanego alkoholu do poziomu niezagrażającego jego życiu. Również cierpiący na łuszczycę mają swoje internetowe grupy wsparcia. Połowa korzystających z nich uważa, że ich jakość życia poprawiła się, gdy do nich dołączyli.
Można także otrzymywać e-maile, które będą przypominały i zachęcały do zdrowych nawyków żywieniowych. Zachęcą do jedzenia owoców i warzyw, jak również do ograniczenia cukrów i tłuszczy. Program autorstwa Kaiser Permanentne spełnia zadanie – jego użytkownicy są zdrowsi i więcej ćwiczą.
Doktor Robert Mallin, profesor na Medical University of South Carolina, uważa, że tego typu programy przeznaczone są dla osób, które nie lubią odwiedzać lekarzy lub grup wsparcia. Na pewno kontakt twarzą w twarz jest lepszy, ale ludzie, którzy nie chcą odwiedzać gabinetów lekarskich, na pewno z nich skorzystają – dodaje Mallin. Grupy wsparcia online pozwalają na zbieranie i wymianę informacji, jak również na zachowanie anonimowości.
Lekarze uważają, że takie poradnictwo jest czymś dobrym i pożytecznym, ale martwią się jakością informacji medycznych w Internecie i radzą jednak konsultacje.
Źródło: medycyna24
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze