Jedzenie, które ukoi ból głowy

10. Kolejny dzień, kolejny ból głowyKiedy dopada cię ból głowy, zazwyczaj gasisz światło, kładziesz się i bierzesz tabletkę przeciwbólową? Są jednak inne sposoby na ból głowy – przykładowo różne rodzaje jedzenia mogą złagodzić i nawet zapobiegać bólom głowy. Zawrzyj tych 9 produktów na następnej liście zakupów i przekonaj się na własnej skórze.

10. Kolejny dzień, kolejny ból głowy
Kiedy dopada cię ból głowy, zazwyczaj gasisz światło, kładziesz się i bierzesz tabletkę przeciwbólową? Są jednak inne sposoby na ból głowy – przykładowo różne rodzaje jedzenia mogą złagodzić i nawet zapobiegać bólom głowy. Zawrzyj tych 9 produktów na następnej liście zakupów i przekonaj się na własnej skórze.

9. Pieczone ziemniakiPyszny dodatek do obiadu może pomóc złagodzić ból głowy, zwłaszcza jeśli wywołany został spożyciem alkoholu. Alkohol powoduje odwodnienie i utratę elektrolitów takich jak potas. W związku z tym pokarmy bogate w potas mogą łagodzić spowodowane kacem bóle głowy. Zaskakujące jest, że pieczony ziemniak ze skórką to jedno z najlepszych źródeł potasu – zawiera aż 721 mg tego minerału! W porównaniu, banan ma do 467 mg potasu.
Zdjęcie autorstwa Hans / CC BY

9. Pieczone ziemniaki
Pyszny dodatek do obiadu może pomóc złagodzić ból głowy, zwłaszcza jeśli wywołany został spożyciem alkoholu. Alkohol powoduje odwodnienie i utratę elektrolitów takich jak potas. W związku z tym pokarmy bogate w potas mogą łagodzić spowodowane kacem bóle głowy. Zaskakujące jest, że pieczony ziemniak ze skórką to jedno z najlepszych źródeł potasu – zawiera aż 721 mg tego minerału! W porównaniu, banan ma do 467 mg potasu.

8. ArbuzOdwodnienie to jedna z głównych przyczyn bólów głowy. Zamiast więc od razu sięgać po tabletkę, jedz pokarmy bogate w wodę takie jak arbuz. Woda zawarta w owocach i warzywach zawiera podstawowe minerały, takie jak magnez, który jest kluczowy w zapobieganiu bólowi głowy. Wypróbuj arbuzowe smoothie: Do blendera wrzuć 2 kawałki arbuza, 1 filiżankę kruszonego lodu, 1/2 filiżanki naturalnego jogurtu, łyżeczkę miodu i 1/2 łyżeczki świeżego imbiru. Wszystkie składniki zmiksuj i ciesz się pysznym lekarstwem. Inne pokarmy z wysoką zawartością wody to jagody, ogórki, melon, owsianka, pomidory i sałata.
Zdjęcie autorstwa Tim Sackton / CC BY

8. Arbuz
Odwodnienie to jedna z głównych przyczyn bólów głowy. Zamiast więc od razu sięgać po tabletkę, jedz pokarmy bogate w wodę takie jak arbuz. Woda zawarta w owocach i warzywach zawiera podstawowe minerały, takie jak magnez, który jest kluczowy w zapobieganiu bólowi głowy. Wypróbuj arbuzowe smoothie: Do blendera wrzuć 2 kawałki arbuza, 1 filiżankę kruszonego lodu, 1/2 filiżanki naturalnego jogurtu, łyżeczkę miodu i 1/2 łyżeczki świeżego imbiru. Wszystkie składniki zmiksuj i ciesz się pysznym lekarstwem. Inne pokarmy z wysoką zawartością wody to jagody, ogórki, melon, owsianka, pomidory i sałata.

7. KawaKawę od dawna uznaje się za domowy sposób na ból głowy, ale czy naprawdę działa? Tak, ale tylko jeśli pije się ją z umiarem. Przy zaletach kawy w przypadku bólu głowy należy pamiętać, że ma ona jednak działanie odwadniające, co sprawia, że ból głowy nasila się. W związku z tym 1 filiżanka kawy może pomóc w przypadku bólu głowy na kacu, ale picie jej przez cały dzień nie jest najlepszym wyborem.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

7. Kawa
Kawę od dawna uznaje się za domowy sposób na ból głowy, ale czy naprawdę działa? Tak, ale tylko jeśli pije się ją z umiarem. Przy zaletach kawy w przypadku bólu głowy należy pamiętać, że ma ona jednak działanie odwadniające, co sprawia, że ból głowy nasila się. W związku z tym 1 filiżanka kawy może pomóc w przypadku bólu głowy na kacu, ale picie jej przez cały dzień nie jest najlepszym wyborem.

6. Pełnoziarnisty tostZbyt mała ilość węglowodanów może wywołać ból głowy. Jeżeli jesteś na diecie o niskiej zawartości węglowodanów w organizmie, zaczyna brakować glikogenu, który jest głównym źródłem energii mózgu. Taki stan prowadzi też do większej utraty wody z organizmu, co może powodować odwodnienie, które w rezultacie przyczynia się do wystąpienia bólu głowy. Kiedy tak się stanie, można zjeść zdrowe węglowodany, np. pełnoziarnisty chleb, owsiankę, owoce lub jogurt.
Zdjęcie jedzenia / Shutterstock

6. Pełnoziarnisty tost
Zbyt mała ilość węglowodanów może wywołać ból głowy. Jeżeli jesteś na diecie o niskiej zawartości węglowodanów w organizmie, zaczyna brakować glikogenu, który jest głównym źródłem energii mózgu. Taki stan prowadzi też do większej utraty wody z organizmu, co może powodować odwodnienie, które w rezultacie przyczynia się do wystąpienia bólu głowy. Kiedy tak się stanie, można zjeść zdrowe węglowodany, np. pełnoziarnisty chleb, owsiankę, owoce lub jogurt.

5. MigdałyWedług badań magnez, który występuje w migdałach, może chronić ciało przed bólem głowy, odprężając naczynia krwionośne. Osoby, które cierpią na migreny również mogą odczuć ulgę, jeśli ich dieta będzie bogata w magnez. Najlepsze źródła magnezu to: banany, suszone morele, awokado, migdały, brązowy ryż, nasiona i rośliny strączkowe.
Zdjęcie autorstwa HealthAliciousNess / CC BY

5. Migdały
Według badań magnez, który występuje w migdałach, może chronić ciało przed bólem głowy, odprężając naczynia krwionośne. Osoby, które cierpią na migreny również mogą odczuć ulgę, jeśli ich dieta będzie bogata w magnez. Najlepsze źródła magnezu to: banany, suszone morele, awokado, migdały, brązowy ryż, nasiona i rośliny strączkowe.

4. Ostra salsaMoże to brzmieć nieco dziwnie, ale ostre jedzenie takie jak salsa i czerwone papryczki może pomóc szybciej pokonać ból głowy. Jeżeli ból głowy spowodowany jest zatkanymi zatokami, ostre jedzenie pomoże zmniejszyć objawy i otworzyć drogi oddechowe, co w rezultacie złagodzi nacisk i ból głowy.
Zdjęcie autorstwa countrygirl3 / CC BY

4. Ostra salsa
Może to brzmieć nieco dziwnie, ale ostre jedzenie takie jak salsa i czerwone papryczki może pomóc szybciej pokonać ból głowy. Jeżeli ból głowy spowodowany jest zatkanymi zatokami, ostre jedzenie pomoże zmniejszyć objawy i otworzyć drogi oddechowe, co w rezultacie złagodzi nacisk i ból głowy.

3. JogurtKiedy boli głowa, ciało może upraszać się o wapń. Upewnij się więc, że jesz odpowiednie produkty, takie jak jogurt grecki, który jest bogaty w wapń i probiotyki bez dodatku cukru.
Zdjęcie jedzenia / Shutterstock

3. Jogurt
Kiedy boli głowa, ciało może upraszać się o wapń. Upewnij się więc, że jesz odpowiednie produkty, takie jak jogurt grecki, który jest bogaty w wapń i probiotyki bez dodatku cukru.

2. Ziarna sezamuPosypuj nimi sałatki, owsiankę lub zupy. Te malutkie nasionka to duża dawka składników odżywczych. Ziarna sezamu bogate są w witaminę E, która stabilizuje estrogen i zapobiega migrenom podczas okresu. Co więcej, ziarna te są też bogate w magnez, co podwoi siłę w walce z bólem głowy.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

2. Ziarna sezamu
Posypuj nimi sałatki, owsiankę lub zupy. Te malutkie nasionka to duża dawka składników odżywczych. Ziarna sezamu bogate są w witaminę E, która stabilizuje estrogen i zapobiega migrenom podczas okresu. Co więcej, ziarna te są też bogate w magnez, co podwoi siłę w walce z bólem głowy.

1. Sałatka szpinakowaBadania pokazały, że szpinak pomaga obniżać ciśnienie krwi, zapobiegać kacowi i łagodzić ból głowy. Używaj więc liści świeżego szpinaku zamiast sałaty w sałatkach. Oto przepis na sałatkę, która pełna jest łagodzących bóle głowy składników:
Zdjęcie autorstwa Laurel F / CC BY

1. Sałatka szpinakowa
Badania pokazały, że szpinak pomaga obniżać ciśnienie krwi, zapobiegać kacowi i łagodzić ból głowy. Używaj więc liści świeżego szpinaku zamiast sałaty w sałatkach. Oto przepis na sałatkę, która pełna jest łagodzących bóle głowy składników:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Czy metoda usta–usta jest konieczna podczas reanimacji? Wiosenne zabiegi wyszczuplające Gdy ukochana osoba odejdzie... Koniec konkursu "Wygraj piękno z Zincuprin" Elektromagnes, który odfiltruje bakterie z krwi Szczepionki wzmocnią twoją odporność Wyglądać młodziej Warto być podobnym do ojca Aby jogging był skuteczny Kto jest bardziej narażony na nowotwory? Wskaźnik Pearla Poparzenia słoneczne – jak ich uniknąć?