Produkty pełne antyoksydantów
10. Modne hasło
Antyoksydanty to jedno z najbardziej popularnych haseł w tematyce zdrowego odżywiania i to z dobrych powodów: walczą one z oznakami starzenia, stanami zapalnymi i pomagają stracić na wadze. Pewne produkty, takie jak jagody, granaty i przyprawy jak cynamon i kurkuma, są z tego powodu słynne. Czas jednak odkryć inne, którym również należy się sława.
9. Pistacje
Pistacje najbardziej znane są ze względu na zdrowe tłuszcze, ale zawierają także antyoksydanty zwane flawonoidami, które mają właściwości przeciwzapalne. Wiecie co jeszcze jest w nich świetnego? Można jeść ich dwa razy tyle co innych orzechów. Spróbuj ich jako przekąski lub dodawaj do dań głównych i sałatek.
8. Grzyby
Grzyby to superjedzenie zawierające mało kalorii (tylko 15 kalorii na filiżankę) oraz witaminę D. Bogate są też w antyoksydant nazywany ergotioneiną. Ergotioneina to potężny antyoksydant, który według naukowców może być użyty do leczenia raka i AIDS w przyszłości. Boczniaki ostrygowate zawierają największą ilość tego cennego składnika.
7. Kawa
Kawa z rana to nie tylko zastrzyk kofeiny – to również porcja antyoksydantów. Kawa zawiera antyoksydant o nazwie kwas chlorogenowy, który może odpowiadać za zapobieganie oksydacji złego cholesterolu (co pogarsza działanie złego cholesterolu). Kawa sama w sobie nie ma kalorii, ale z dodatkiem śmietanki, cukru lub syropów to już może być bomba kaloryczna.
6. Len zwyczajny
Siemię lniane lub olej lniany najbardziej znane są z wysokiej zawartości kwasów omega-3 oraz alfa-linolenowych (ALA). Jedna łyżka oleju lnianego zawiera ponad 6 gramów ALA, a 2 łyżki siemienia lnianego to 3 gramy tej substancji. Len jednak zawiera też antyoksydanty – lignany lniane. Badania pokazują, że lignany zwalczają stany zapalne i obniżają poziom cholesterolu.
5. Jęczmień
Kiedy myślisz o antyoksydantach, pewnie nie wyobrażasz sobie zbóż. Przetwarzanie zbóż pozbawia ich ważnych składników odżywczych, jeśli jednak spożywać je w formie nieprzetworzonej, wpływają pozytywnie na zdrowie. Jęczmień zawiera kwas ferulowy, który u zwierząt wpłynął na złagodzenie negatywnych skutków po udarze. Jęczmień to dobry zamiennik ryżu lub komosy ryżowej.
4. Czarna herbata
Najczęściej w kontekście zdrowia słyszy się o zielonej herbacie, ale czarna herbata również ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Czarna herbata zawiera wysokie dawki antyoksydantu nazywanego kwasem galusowym, który może pomagać w walce z rakiem, zapobiegając jego rozprzestrzenianiu się na inne organy.
3. Rozmaryn
Przyprawy i zioła znane są z zawartości antyoksydantów. Badania pokazują, że zawarty w rozmarynie antyoksydant nazywany karnozolem może odgrywać rolę w zapobieganiu chorobie Alzheimera oraz poprawiać pamięć. Aby przygotować prostą, wspomagającą mózg marynatę, namocz kurczaka w 3 łyżkach świeżego posiekanego rozmarynu, 1⁄4 filiżanki octu balsamicznego i szczypcie soli. W ten sposób stworzysz niezapomniany posiłek.
2. Awokado
Awokado znane jest głównie z wysokiej zawartości zdrowych jednonienasyconych tłuszczów (1/2 awokado zawiera 8 gramów). Pokarmy bogate w nienasycone tłuszcze często zawierają dużą ilość antyoksydantów i awokado nie jest wyjątkiem, gdyż zawiera polifenole. Aby uzyskać podwójną dawkę antyoksydantów, jedz guacamole z salsą. Badania pokazują, że to połączenie prowadzi do zwiększonego wchłaniania karotenoidów (oksydantów w rodzaju witaminy A) obecnych w pomidorach w salsie.
1. Jajka
O jajkach mówi się w kontekście zawartości cholesterolu, a nie ich antyoksydantów. Luteina i zeaksantyna to 2 antyoksydanty w żółtku, które mogą zapobiegać problemom ze wzrokiem, pojawiającym się z wiekiem. Jajko zawiera 10 kalorii i 6 gramów białka i spokojnie możesz je zawrzeć jako składnik zbilansowanej zdrowej diety.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze