Produkty pełne antyoksydantów

10. Modne hasłoAntyoksydanty to jedno z najbardziej popularnych haseł w tematyce zdrowego odżywiania i to z dobrych powodów: walczą one z oznakami starzenia, stanami zapalnymi i pomagają stracić na wadze. Pewne produkty, takie jak jagody, granaty i przyprawy jak cynamon i kurkuma, są z tego powodu słynne. Czas jednak odkryć inne, którym również należy się sława.
Zdjęcie autorstwa Fruchthandel_Magazin / CC BY

10. Modne hasło
Antyoksydanty to jedno z najbardziej popularnych haseł w tematyce zdrowego odżywiania i to z dobrych powodów: walczą one z oznakami starzenia, stanami zapalnymi i pomagają stracić na wadze. Pewne produkty, takie jak jagody, granaty i przyprawy jak cynamon i kurkuma, są z tego powodu słynne. Czas jednak odkryć inne, którym również należy się sława.

9. PistacjePistacje najbardziej znane są ze względu na zdrowe tłuszcze, ale zawierają także antyoksydanty zwane flawonoidami, które mają właściwości przeciwzapalne. Wiecie co jeszcze jest w nich świetnego? Można jeść ich dwa razy tyle co innych orzechów. Spróbuj ich jako przekąski lub dodawaj do dań głównych i sałatek.
Zdjęcie autorstwa Maddox74 / CC BY

9. Pistacje
Pistacje najbardziej znane są ze względu na zdrowe tłuszcze, ale zawierają także antyoksydanty zwane flawonoidami, które mają właściwości przeciwzapalne. Wiecie co jeszcze jest w nich świetnego? Można jeść ich dwa razy tyle co innych orzechów. Spróbuj ich jako przekąski lub dodawaj do dań głównych i sałatek.

8. GrzybyGrzyby to superjedzenie zawierające mało kalorii (tylko 15 kalorii na filiżankę) oraz witaminę D. Bogate są też w antyoksydant nazywany ergotioneiną. Ergotioneina to potężny antyoksydant, który według naukowców może być użyty do leczenia raka i AIDS w przyszłości. Boczniaki ostrygowate zawierają największą ilość tego cennego składnika.
Zdjęcie autorstwa Rija / CC BY

8. Grzyby
Grzyby to superjedzenie zawierające mało kalorii (tylko 15 kalorii na filiżankę) oraz witaminę D. Bogate są też w antyoksydant nazywany ergotioneiną. Ergotioneina to potężny antyoksydant, który według naukowców może być użyty do leczenia raka i AIDS w przyszłości. Boczniaki ostrygowate zawierają największą ilość tego cennego składnika.

7. KawaKawa z rana to nie tylko zastrzyk kofeiny – to również porcja antyoksydantów. Kawa zawiera antyoksydant o nazwie kwas chlorogenowy, który może odpowiadać za zapobieganie oksydacji złego cholesterolu (co pogarsza działanie złego cholesterolu). Kawa sama w sobie nie ma kalorii, ale z dodatkiem śmietanki, cukru lub syropów to już może być bomba kaloryczna.
Zdjęcie autorstwa jiny / CC BY

7. Kawa
Kawa z rana to nie tylko zastrzyk kofeiny – to również porcja antyoksydantów. Kawa zawiera antyoksydant o nazwie kwas chlorogenowy, który może odpowiadać za zapobieganie oksydacji złego cholesterolu (co pogarsza działanie złego cholesterolu). Kawa sama w sobie nie ma kalorii, ale z dodatkiem śmietanki, cukru lub syropów to już może być bomba kaloryczna.

6. Len zwyczajnySiemię lniane lub olej lniany najbardziej znane są z wysokiej zawartości kwasów omega-3 oraz alfa-linolenowych (ALA). Jedna łyżka oleju lnianego zawiera ponad 6 gramów ALA, a 2 łyżki siemienia lnianego to 3 gramy tej substancji. Len jednak zawiera też antyoksydanty – lignany lniane. Badania pokazują, że lignany zwalczają stany zapalne i obniżają poziom cholesterolu.
Zdjęcie jedzenia / Shutterstock

6. Len zwyczajny
Siemię lniane lub olej lniany najbardziej znane są z wysokiej zawartości kwasów omega-3 oraz alfa-linolenowych (ALA). Jedna łyżka oleju lnianego zawiera ponad 6 gramów ALA, a 2 łyżki siemienia lnianego to 3 gramy tej substancji. Len jednak zawiera też antyoksydanty – lignany lniane. Badania pokazują, że lignany zwalczają stany zapalne i obniżają poziom cholesterolu.

5. JęczmieńKiedy myślisz o antyoksydantach, pewnie nie wyobrażasz sobie zbóż. Przetwarzanie zbóż pozbawia ich ważnych składników odżywczych, jeśli jednak spożywać je w formie nieprzetworzonej, wpływają pozytywnie na zdrowie. Jęczmień zawiera kwas ferulowy, który u zwierząt wpłynął na złagodzenie negatywnych skutków po udarze. Jęczmień to dobry zamiennik ryżu lub komosy ryżowej.
Zdjęcie autorstwa Lebensmittelfotos / CC BY

5. Jęczmień
Kiedy myślisz o antyoksydantach, pewnie nie wyobrażasz sobie zbóż. Przetwarzanie zbóż pozbawia ich ważnych składników odżywczych, jeśli jednak spożywać je w formie nieprzetworzonej, wpływają pozytywnie na zdrowie. Jęczmień zawiera kwas ferulowy, który u zwierząt wpłynął na złagodzenie negatywnych skutków po udarze. Jęczmień to dobry zamiennik ryżu lub komosy ryżowej.

4. Czarna herbataNajczęściej w kontekście zdrowia słyszy się o zielonej herbacie, ale czarna herbata również ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Czarna herbata zawiera wysokie dawki antyoksydantu nazywanego kwasem galusowym, który może pomagać w walce z rakiem, zapobiegając jego rozprzestrzenianiu się na inne organy.
Zdjęcie autorstwa Hans / CC BY

4. Czarna herbata
Najczęściej w kontekście zdrowia słyszy się o zielonej herbacie, ale czarna herbata również ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Czarna herbata zawiera wysokie dawki antyoksydantu nazywanego kwasem galusowym, który może pomagać w walce z rakiem, zapobiegając jego rozprzestrzenianiu się na inne organy.

3. RozmarynPrzyprawy i zioła znane są z zawartości antyoksydantów. Badania pokazują, że zawarty w rozmarynie antyoksydant nazywany karnozolem może odgrywać rolę w zapobieganiu chorobie Alzheimera oraz poprawiać pamięć. Aby przygotować prostą, wspomagającą mózg marynatę, namocz kurczaka w 3 łyżkach świeżego posiekanego rozmarynu, 1⁄4 filiżanki octu balsamicznego i szczypcie soli. W ten sposób stworzysz niezapomniany posiłek.
Zdjęcie autorstwa Lebensmittelfotos / CC BY

3. Rozmaryn
Przyprawy i zioła znane są z zawartości antyoksydantów. Badania pokazują, że zawarty w rozmarynie antyoksydant nazywany karnozolem może odgrywać rolę w zapobieganiu chorobie Alzheimera oraz poprawiać pamięć. Aby przygotować prostą, wspomagającą mózg marynatę, namocz kurczaka w 3 łyżkach świeżego posiekanego rozmarynu, 1⁄4 filiżanki octu balsamicznego i szczypcie soli. W ten sposób stworzysz niezapomniany posiłek.

2. AwokadoAwokado znane jest głównie z wysokiej zawartości zdrowych jednonienasyconych tłuszczów (1/2 awokado zawiera 8 gramów). Pokarmy bogate w nienasycone tłuszcze często zawierają dużą ilość antyoksydantów i awokado nie jest wyjątkiem, gdyż zawiera polifenole. Aby uzyskać podwójną dawkę antyoksydantów, jedz guacamole z salsą. Badania pokazują, że to połączenie prowadzi do zwiększonego wchłaniania karotenoidów (oksydantów w rodzaju witaminy A) obecnych w pomidorach w salsie.
Zdjęcie autorstwa byrev / CC BY

2. Awokado
Awokado znane jest głównie z wysokiej zawartości zdrowych jednonienasyconych tłuszczów (1/2 awokado zawiera 8 gramów). Pokarmy bogate w nienasycone tłuszcze często zawierają dużą ilość antyoksydantów i awokado nie jest wyjątkiem, gdyż zawiera polifenole. Aby uzyskać podwójną dawkę antyoksydantów, jedz guacamole z salsą. Badania pokazują, że to połączenie prowadzi do zwiększonego wchłaniania karotenoidów (oksydantów w rodzaju witaminy A) obecnych w pomidorach w salsie.

1. JajkaO jajkach mówi się w kontekście zawartości cholesterolu, a nie ich antyoksydantów. Luteina i zeaksantyna to 2 antyoksydanty w żółtku, które mogą zapobiegać problemom ze wzrokiem, pojawiającym się z wiekiem. Jajko zawiera 10 kalorii i 6 gramów białka i spokojnie możesz je zawrzeć jako składnik zbilansowanej zdrowej diety.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

1. Jajka
O jajkach mówi się w kontekście zawartości cholesterolu, a nie ich antyoksydantów. Luteina i zeaksantyna to 2 antyoksydanty w żółtku, które mogą zapobiegać problemom ze wzrokiem, pojawiającym się z wiekiem. Jajko zawiera 10 kalorii i 6 gramów białka i spokojnie możesz je zawrzeć jako składnik zbilansowanej zdrowej diety.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Kampania "Ciśnienie na życie" 15 sposobów na poprawę koncentracji w pracy Wybielanie nie zmienia koloru zębów! Usuwa tylko przebarwienia Przyczyny nadmiernej potliwości Unia chce chronić Europejczyków przed otyłością Blizny po trądziku i ospie! Są odrażające! List do dermatologa Obrzęki - letnia zmora Cała prawda o kwasach omega-3 Tłuszcz rybi Na ratunek skórze... Przyspieszenie metabolizmu - co jeść? Jak poprawić komunikację w związku?