Gdy włosy wypadają...
OLGA CHOJNACKA • dawno temuNa skórze głowy znajduje się około 100-150 tysięcy mieszków włosowych. Codzienne wypadanie martwych włosów nie powinno nikogo martwić, jednakże gdy zaobserwujemy ich nadmierną ilość na szczotce podczas czesania, mamy prawo się zaniepokoić. Wtedy należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, gdyż przyczyny mogą być różne i mogą sygnalizować poważne choroby.
Aby znaleźć przyczynę niepokojącego wypadania włosów, konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych, bakteriologicznych, mykologicznych, tkankowej analizy pierwiastkowej z włosów lub testów na nietolerancję pokarmową.
Powody wypadania mogą być różne. Oto najczęstsze z nich:
anemia, niedobór witamin, aminokwasów, żelaza, miedzi, cynku,choroby, którym towarzyszy wysoka gorączka,zaburzenia hormonalne,przyjmowanie niektórych leków np. przeciwnowotworowych,zażywanie witaminy A w zbyt dużych ilościach,zbyt częste i intensywne opalanie się,stres,nadmierne spożywanie alkoholu,dieta uboga w witaminy i sole mineralne,obciążanie włosów kosmetykami, częstym farbowaniem i innymi zabiegami wykonywanymi w salonach fryzjerskich.
Objawy:
włosy wypadają z cebulką lub bez niej,stają się cienkie, łamliwe, rozdwajają się.
Jak pomóc osłabionym włosom:
Kupując kosmetyki pielęgnacyjne, zwróć uwagę na ich zawartość. W ich składzie powinny znaleźć się: aminokwasy siarkowe (kolagen, keratynina, proteiny z mleka, jedwabiu, zbóż lub soi), witaminy z grupy A, B, C i E, biotyna oraz minerały: żelazo, wapń, cynk, krzem lub miedź. Skuteczne w poprawianiu kondycji włosów mogą być także zioła: żeń-szeń, pokrzywa, skrzyp lub czarna rzepa.
Poza odpowiednim doborem kosmetyków ważne jest, aby umiejętnie z nich korzystać. Podczas mycia włosów szampon wylewamy na dłoń i dopiero potem rozcieńczając go z wodą, równomiernie rozprowadzamy na włosach. Nie zapominajmy także o masowaniu skóry głowy podczas mycia, dzięki czemu korzystnie wpływamy na jej ukrwienie. Następnie spłukujemy szampon chłodną, nie gorącą wodą. W przypadku odżywek i balsamów musimy pamiętać o tym, aby nie obciążać za bardzo włosów preparatami w zbyt dużych ilościach, gdyż to powoduje, że włosy szybciej się przetłuszczają i wyglądają nieestetycznie.
Oprócz stosowania odpowiednich kosmetyków ważne jest, aby pamiętać o właściwej diecie, która także ma wpływ na stan naszych włosów. Zalecane jest spożywanie produktów zbożowych, mięsa, jajek oraz ryb.
Poza tym można wykorzystać lecznicze rośliny np. szałwię lekarską. Wskazane jest spożywanie jej 3 razy dziennie po wcześniejszym zalaniu łyżeczki szałwii 150 ml wrzącej wody i pozostawieniu na 15 minut pod przykryciem.
Wzmacniająco na włosy działają także henna, lecytyna sojowa i żółtko jajka stosowane raz w tygodniu. Podobne działanie ma także woda z oczaru i woda bławatkowa, którymi powinno się nacierać głowę raz w tygodniu.
Skuteczna może okazać się również goryczka żółta, z której należy przygotować nalewkę. 55 kropli goryczki powinno się wymieszać z 20 ml wody lawendowej i wody rozmarynowej.
Można nacierać skórę głowy także pokrzywą zwyczajną. W tym celu najpierw trzeba 3 świeże rośliny zalać 500 ml wrzącej wody, a następnie nacierać przez 10 minut, po czym dokładnie spłukać. Płyn z pokrzywy został przebadany przez naukowców, którzy potwierdzili, że substancje parzące zawarte w liściach pokrzywy pobudzają krążenie krwi w skórze głowy, dzięki czemu namnażają się komórki cebulek włosów.
Nie ignoruj żadnych niepokojących objawów. Jeżeli domowe metody okażą się nieskuteczne, koniecznie zgłoś się do lekarza. Wypadanie włosów to nie tylko kwestia wygląda, ale stanu zdrowia twojego organizmu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze