Zapalenie gardła
OLGA CHOJNACKA • dawno temuNadeszła kalendarzowa jesień i chociaż za oknem wciąż świeci słońce, przypominając nam o cudownych, letnich dniach, to musimy mieć się na baczności, gdyż pora jesienno- zimowa przyczynia się do wzrostu zachorowań. Ciepłe dni, chłodne poranki i wieczory sprawiają, że albo marzniemy, albo się przegrzewamy, co powoduje przeziębienie. A przeziębieniu i grypie często towarzyszy właśnie zapalenie gardła, które może być skutkiem zakażenia wirusowego lub bakteryjnego.
Zapalenie gardła jest zaraźliwe, dotyczy to zarówno zakażenia bakteryjnego, jak i wirusowego. Najbardziej na tę infekcję narażone są dzieci z przerośniętymi migdałkami i te, które chodzą do żłobków i przedszkoli. Aby uniknąć choroby, należy przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim trzeba często myć ręce, wyrzucać jednorazowe chusteczki higieniczne, pić z własnej szklanki lub butelki, nie używać przedmiotów osobistych należących do innej osoby. Ważne jest również to, aby nie całować chorych na zapalenie gardła. Pamiętać także warto o zdrowym odżywianiu i aktywności fizycznej. Wysypianie się, unikanie stresu, wietrzenie mieszkania oraz odpowiednie ubieranie się dostosowane do temperatury za oknem poprawi naszą odporność.
Objawy:
ból, obrzęk i stan zapalny gardła,gorączka, ślinienie, czasem wymioty,obrzęk węzłów chłonnych szyi, ropne naloty na migdałkach.
Brak odpowiedniego leczenia zakażenia bakteryjnego może spowodować, że choroba zaatakuje inne narządy.
Zapaleniu gardła sprzyjają zaburzenia prawidłowego oddychania, które są związane z chorobami układu oddechowego, takimi jak: alergia, upośledzenie drożności nosa, astma oskrzelowa, przewlekła choroba płuc.
W wypadku tej infekcji lekarz zwykle zleca wykonanie posiewu z gardła. Gdy istnieje podejrzenie o obecności paciorkowców, niezbędny jest antybiotyk, który należy zażywać zwykle 10 dni. Brak konsekwencji i zlekceważenie zaleceń lekarskich może przyczynić się do powstania powikłań w postaci gorączki reumatycznej.
Powikłania wirusowego zapalenia gardła prowadzą do anginy, zapalenia ucha środkowego, zatok przynosowych, zapalenia oskrzeli i płuc.
Domowe sposoby na chore gardło:
płukanie gardła ciepłym roztworem wodnym soli (łyżeczka zwykłej soli kuchennej lub sody oczyszczonej rozpuszczonej w ciepłej wodzie);picie gorącego rosołu;stosowanie inhalacji z dodatkiem olejków zapachowych: eukaliptusowego, lawendowego, geraniowego i szałwiowego;płukanie gardła naparem z szałwii, łyżeczki miodu i łyżeczki octu z jabłek oraz mieszankami ziołowymi z kory dębu, rumianku czy szałwii.
Płyn do płukania powinien mieć podobną temperaturę do temperatury ciała. Należy 3–4 razy dziennie przepłukiwać gardło. Niewskazane jest nabieranie płynu i dłuższe trzymanie go w ustach, gdyż to tylko podrażnia błonę śluzową.
W czasie choroby zrezygnuj z picia alkoholu, palenia tytoniu i przebywania w zadymionych miejscach oraz zbyt ciepłego i suchego powietrza w pomieszczeniach. Nie wdychaj drażniących substancji. Unikaj pyłu, kurzu, gwałtownych zmian temperatur i gorących potraw, które mogą nasilać ból gardła. Pamiętaj o wypijaniu dużej ilości płynów. Najlepiej gdyby to była herbata z cytryną, sokiem malinowym lub z miodem. Łagodząco i rozgrzewająco działają również napary z kwiatu lipy, czarnego bzu i rumianku. Dieta w czasie największego bólu gardła powinna być przede wszystkim płynna, a więc spożywaj zupy i rozdrobnione pokarmy w postaci papki. Nie zapominaj o warzywach i owocach, które dostarczają niezbędnych witamin. Wskazane jest spożywanie czosnku, który działa antywirusowo, antybakteryjnie i odkażająco. Bardzo ważne jest, aby w czasie choroby nie przemęczać się i pozwolić sobie na odpoczynek.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze