Uroda zaczyna się... od diety
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuPoszarzała skóra, łamiące się paznokcie, wypadające, pozbawione blasku włosy to efekt nie tylko warunków atmosferycznych czy stresu, ale i niewłaściwej diety. Wiosną należy pamiętać o dostarczaniu organizmowi tego, czego nie zapewnia nam natura, czyli witamin i minerałów. Zyskamy dzięki temu nie tylko zdrowy, ale i ładny wygląd.
Większość z nas mimo bogactwa produktów na sklepowych półkachogranicza się do przygotowywania prostych, mało urozmaiconych, częstomonotonnych potraw. Najczęściej więc są to dania szybkie, które wwyniku gotowania czy smażenia tracą wiele składnikówodżywczych. Prowadzi to zazwyczaj do otyłości, a przyczyną nie jestwcale ilość spożywanego jedzenia, ale jego jakość. Zjawiskoniedoborów jakościowych staje się synonimem XXI wieku. W codziennejdiecie osób zmagających się z nadwagą, otyłością królują dużeilości tłuszczu i cukru, natomiast brakuje niektórych witamin iskładników mineralnych, które znajdują się w surowych warzywach iowocach.
— Zdrowa, wysoko jakościowo dieta zapewnia naszemu organizmowi wszystkieskładniki, których potrzebuje i to nie tylko dla jego prawidłowegofunkcjonowania, ale również właściwego wyglądu naszej skóry, włosówi paznokci, które są naoczną laurką tego, co spożywamy. Jej podstawęstanowi różnorodność i odpowiednie porcje. Już 5 orzechów włoskichzaspokaja nasze zapotrzebowanie na witaminę E, a jedna duża pomarańczadostarcza 100% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Nie są to więcduże ilości jedzenia, a mimo to i tak cierpimy na niedobory ważnychskładników w codziennej diecie. - mówi Agnieszka Piskała, Specjalistads. Żywienia z Nestle Polska S.A.
Zdaniem Agnieszki Piskały w uzasadnionych przypadkach powinniśmy sięgaćpo suplementy diety, ale tylko po takie, które wspomagają leczeniekonkretnych schorzeń czy defektów urodowych.
— Preparaty, którezawierają wszystko, czyli są zestawem od witaminy A do żelaza niepomogą nam w potrzebie. Niektóre zawarte w nich składniki aktywnekonkurują bowiem ze sobą np. magnez z wapniem i cynkiem, wówczas tylkojeden z nich zostanie przyswojony przez nasz organizm. Efektu działaniatakiego suplementu na pewno nie doświadczymy, w zamian możemy sięjedynie dodatkowo sfrustrować z powodu źle zainwestowanychpieniędzy. — podkreśla Agnieszka Piskała i dodaje:
— Jeśli więcłamią nam się paznokcie czy wypadają włosy, dobrze jest wybieraćprodukty o działaniu nakierowanym na określoną dolegliwość. Suplementydiety powinniśmy stosować przez około 3 miesiące, potem możemyredukować dawki o połowę w celach podtrzymujących.
W wyborze suplementów warto kierować się przede wszystkim zawartościąskładników aktywnych, która nie przekracza 80% dziennegozapotrzebowania. Dotyczy to zwłaszcza tych witamin, które sąrozpuszczalne w tłuszczach, czyli A, D, E i K. Poza suplementami należyzadbać o odpowiednią dietę, aby witaminy dostarczać w postacicodziennych posiłków. Trzeba jednak pamiętać, że ich nadmiar może namzaszkodzić.
— Kupując suplementy diety wyłącznie z myślą o szybkim,spektakularnym efekcie, powinniśmy od razu zrezygnować. Na pierwszewidoczne oznaki ich działania trzeba trochę poczekać. Często naszaniecierpliwość i koncentracja na efekcie skłania nas do spożywaniawiększej ilości niż jest to zalecane w dołączonej ulotce.Zwiększając dawkę, wychodzimy z błędnego założenia, że cośprzyspieszymy. W efekcie przychodzi rozczarowanie, gdyż stan skóry,włosów i paznokci okazuje się być zdecydowanie gorszy niż przedwprowadzeniem nutrikosmetyku. (suplementu) - wyjaśnia AgnieszkaPiskała.
Nutrikosmetyki nie działają od razu, dlatego nie powinniśmy się zbytszybko zniechęcać do ich stosowania. Ich zaletą jest często obniżaniecholesterolu oraz oczyszczanie tętnic ze złogów miażdżycowych.Niektóre nutrikosmetyki możemy zrobić sami. Na przykład jedna kapsułkawitaminy A i E równa się dwóm utartym na tarce marchewkom z łyżeczkąoleju rzepakowego.
Najczęstsze składniki nutrikosmetyków:
cynk, który przyspiesza procesy regeneracyjne skóry i gojenie sięniedoskonałości,witaminy z grupy B, które poprawiają metabolizm i trawienie,usprawniając wchłanianie substancji aktywnych i ich transport donajbardziej odległych tkanek,magnez, który w połączeniu z witaminą B6 zmniejsza stres komórkowy,zapobiegając powstawaniu stanów zapalnych,witaminy A i C, dzięki którym nie dochodzi do powstawania bliznpotrądzikowych, przyspieszają także regenerację skóry,biotyna, jej niedobór przyczynia się do wypadania włosów,kolagen, który sprzyja prawidłowej budowie płytki paznokciowej,nienasycone kwasy tłuszczowe np. olej rybi, olej z pestek winogron, olejz czarnej porzeczki wpływają korzystnie na strukturę włosa i skóry,wypełniając przestrzenie międzykomórkowe, zapobiegają łuszczeniu sięskóry i powstawaniu na niej stanów zapalnych, odżywiają cebulkęwłosową od wewnątrz,wyciągi roślinne np. z melisy, która działa uspokajająco,zmniejszając potliwość na tle nerwowym, szałwia ograniczającaaktywność gruczołów potowych czy też pokrzywa, która zwiększa wydalanie wody w postaci moczu zamiast potu.
Należy pamiętać, że bez względu na rodzaj suplementu, po jakisięgniemy, nic nie może nam zastąpić odpowiednio zbilansowanej diety.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze