Dieta dla urody
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuPielęgnacja przy pomocy kosmetyków i zabiegów kosmetycznych nie wystarczą twojej skórze, włosom i paznokciom, aby mogły zachować młodość, sprężystość i piękny wygląd. Żaden drogi kosmetyk nie przywróci ładnego wyglądu skórze, której brakuje podstawowych składników odżywczych.
Ziemista, pozbawiona blasku cera, wypadające, suche włosy i łamliwe paznokcie to pierwsze objawy niedoborów w diecie. Potrzebnych składników dostarczyć możemy jedynie w postaci pożywienia. Składniki zawarte w kosmetykach nie są w stanie wniknąć tak głęboko w skórę, aby pobudzić ją do regeneracji. Natomiast suplementy diety zawierające witaminy i minerały nie będą tak dobrze wchłaniane przez organizm jak substancje przyjęte wraz z pożywieniem.
Najważniejszą zasadą, której musisz przestrzegać to urozmaicanie posiłków. Tylko wtedy dostarczysz organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Dlatego właśnie śmieciowe jedzenie z barów szybkiej obsługi nie stanowią odpowiedniego pożywienia dla osoby chcącej zachować piękny wygląd. Zawierają głównie nasycone tłuszcze, cukry i konserwanty.
W jadłospisie nie może zabraknąć warzyw, owoców, produktów zbożowych (pieczywa pełnoziarnistego), nabiału, ryb i drobiu. Dobrze jest posłużyć się tzw. piramidą żywienia, która wskaże odpowiednie proporcje spożywanych produktów. Jednak niektóre produkty i składniki odżywcze mają szczególny wpływ na wygląd skóry, włosów i paznokci.
Podstawowym budulcem tkanek jest białko. Szczególnie bogate w białko jest mięso, a także nabiał, rośliny strączkowe i produkty zbożowe.
Woda, ale nie tylko mineralna, ale w każdej postaci jest konieczna do funkcjonowania organizmu i dla zdrowia skóry. Sam krem nie da sobie rady z odwodnioną skórą. Należy więc wypijać co najmniej 1,5 litra wody dziennie nie tylko w postaci napojów, ale także zup, owoców, warzyw. Najzdrowsza dla skóry jest woda i zielona herbata, które oczyszczają organizm z toksyn. Warto ograniczyć napoje gazowane, kawę, mocną herbatę i oczywiście alkohol.
Witaminy, mikro i makroelementy pełnią funkcję regulacyjną. Dla urody szczególnie ważna jest witamina A, której źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego. Równie ważny jest beta-karoten, znajdujący się głównie w roślinach o zabarwieniu żółtym lub pomarańczowym oraz w roślinach strączkowych. Skórze potrzebna jest także witamina E znajdująca się w pieczywie pełnoziarnistym, olejach roślinnych, awokado, nasionach słonecznika, migdałach oraz witaminy z grupy B zawarte w mleku i jego przetworach, otrębach, pieczywie pełnoziarnistym, zielonych warzywach, jajach i drożdżach.
Dla zdrowych i mocnych włosów ważne jest żelazo zawarte w czerwonym mięsie, zielonych warzywach oraz cynk znajdujący się w mięsie, rybach, owocach morza, warzywach. Warto także zwrócić uwagę na produkty bogate w selen, magnez oraz kwasy omega-3 występujące w rybach.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze