Dieta dla włosów
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuChcesz, by twoje włosy były w doskonałej kondycji: mocne, zdrowe i lśniące? Pielęgnacja kosmetykami nie wystarczy. Równie ważne jest to, czego dostarczasz swoim włosom wraz z pokarmem. Włosy pełnią funkcję wskaźnika zdrowia organizmu. To właśnie na nich i na paznokciach najszybciej widać wszelkie niedobory witamin i minerałów. Do najczęściej obserwowanych objawów niedoboru składników odżywczych należy wypadanie włosów, ich łamliwość, szybsze rozdwajanie się i brak połysku. Źle odżywione włosy nie tylko łatwiej ulegają uszkodzeniom, ale także krócej trzymają kolor farby i gorzej się układają. Zwykle brak im także objętości i nie są dostatecznie dobrze nawilżone. Choć do tej pory zapewne nie zdawałaś sobie z tego sprawy, niedobór witamin i minerałów może nawet przyspieszać przetłuszczanie się włosów.
Witaminy i minerały dla włosów
Szczególne znaczenie dla włosów mają witaminy i minerały. Witaminy z grupy B pomagają zachować zdrowe włosy, dlatego są polecane w leczeniu wypadania włosów. Dodatkowo przyspieszają wzrost nowych włosów i zapobiegają chorobom skóry takim jak łojotok. Równie ważne są witaminy A i E, które ogólnie odpowiadają za piękny wygląd skóry, włosów i paznokci, a także za prawidłowe wchłanianie składników odżywczych oraz odpowiednie nawilżenie. Spośród minerałów najważniejszą rolę odgrywają: żelazo, cynk, miedź i krzem. Niedobór żelaza i cynku powoduje nadmierne wypadanie włosów i osłabia cebulki. Uzupełnienie diety w te minerały pobudzi nowe, mocniejsze włosy do wzrostu. Zbyt mało miedzi w diecie spowoduje łamliwość i kruchość włosa oraz jego większą podatność na uszkodzenia. Rolę budulcową pełnią cysteina i metionina, czyli substancje, których najwięcej znajdziemy w mięsie, rybach i jajach.
Co jeść, a czego nie jeść, aby mieć piękne włosy?
Przede wszystkim rezygnujemy z pożywienia mocno przetworzonego. Zabronione są zatem dania fast food i tzw. dania gotowe ze słoiczka lub torebki. Zawierają dużo cukrów prostych i soli, która wypłukuje wartościowe minerały z organizmu. Stawiamy na większe spożycie białka oraz zdrowych tłuszczów. Zatem wybieramy chude mięso oraz ryby i owoce morza. Wbrew pozorom, im tłustsza ryba, tym więcej zawiera kwasów tłuszczowych niezbędnych dla zdrowia i urody, ale także do utrzymania prawidłowej pracy mózgu. Na elastyczność włosów wpływ mają również substancje zawarte w olejach roślinnych. Najbardziej wartościowe są: oliwa z oliwek, olej z pestek winogron i olej rzepakowy. Najwięcej żelaza znajduje się w mięsie, dlatego jest ono szczególnie ważne w diecie osób uskarżających się na wypadanie włosów. Oczywiście najczęściej spożywanymi produktami powinny być warzywa. Są niezwykle bogate w cenne dla włosów substancje. Owoce także zawierają wiele witamin, ale niektóre z nich mają również mnóstwo cukru, dlatego porcja tych smakołyków w ciągu dnia powinna być znacznie mniejsza niż porcja zjadanych warzyw.
Poza dietą w przypadkach szczególnego osłabienia włosów warto stosować suplementy wzmacniające. Powinny zawierać wymienione wyżej witaminy i minerały, a dodatkowo także wyciąg ze skrzypu polnego. Jeśli nie przepadasz za łykaniem tabletek i wolisz naturalne metody, wybierz ziołowe herbatki, najlepiej takie, które przygotowywane są z mieszanki różnych ziół w sklepach zielarskich. Możesz także pozostać przy zwykłej herbatce ze skrzypu, którą nabędziesz w każdej aptece.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze