Co mówią o tobie twoje paznokcie?

10. Zadbane paznokcieWiększość kobiet z niezwykłą starannością podchodzi do pielęgnacji i zdobienia paznokci. W końcu dłonie to jeden z atrybutów piękna. Na podstawie ich wyglądu można sporo powiedzieć o kobiecie.
Zdjęcie paznokci / Shutterstock

10. Zadbane paznokcie
Większość kobiet z niezwykłą starannością podchodzi do pielęgnacji i zdobienia paznokci. W końcu dłonie to jeden z atrybutów piękna. Na podstawie ich wyglądu można sporo powiedzieć o kobiecie.

9. Czy w trakcie zdobienia paznokci zwracasz uwagę na ich naturalny wygląd?Prawdopodobnie poświęcasz sporo uwagi temu, aby paznokcie zawsze wyglądały schludnie i czysto. Regularnie piłujesz płytkę przy użyciu pilniczka, polerujesz jej powierzchnię i aplikujesz bezbarwny lub kolorowy lakier do paznokci. Czy jednak kiedykolwiek zwróciłaś uwagę na naturalny wygląd płytki paznokcia?
Zdjęcie dłoni / Shutterstock

9. Czy w trakcie zdobienia paznokci zwracasz uwagę na ich naturalny wygląd?
Prawdopodobnie poświęcasz sporo uwagi temu, aby paznokcie zawsze wyglądały schludnie i czysto. Regularnie piłujesz płytkę przy użyciu pilniczka, polerujesz jej powierzchnię i aplikujesz bezbarwny lub kolorowy lakier do paznokci. Czy jednak kiedykolwiek zwróciłaś uwagę na naturalny wygląd płytki paznokcia?

8. Żółta płytkaNaturalne paznokcie mogą lekko pożółknąć na skutek częstego malowania kolorowymi lakierami. Możesz tego uniknąć poprzez nałożenie bezpośrednio przed lakierem bazy, która wygładzi ewentualne nierówności paznokcia oraz zapobiegnie zmianie jego barwy.
Zdjęcie autorstwa Fing'rs / CC BY

8. Żółta płytka
Naturalne paznokcie mogą lekko pożółknąć na skutek częstego malowania kolorowymi lakierami. Możesz tego uniknąć poprzez nałożenie bezpośrednio przed lakierem bazy, która wygładzi ewentualne nierówności paznokcia oraz zapobiegnie zmianie jego barwy.

7. Inne przyczyny zażółcenia płytkiŻółta barwa paznokci może również świadczyć o przewlekłych infekcjach grzybiczych czy łuszczycy. W skrajnych przypadkach może to być również objaw żółtaczki. W momencie, gdy zaobserwujesz u siebie nagłe zżółknięcie paznokci, jak najszybciej udaj się na konsultację lekarską.
Zdjęcie stopy / Shutterstock

7. Inne przyczyny zażółcenia płytki
Żółta barwa paznokci może również świadczyć o przewlekłych infekcjach grzybiczych czy łuszczycy. W skrajnych przypadkach może to być również objaw żółtaczki. W momencie, gdy zaobserwujesz u siebie nagłe zżółknięcie paznokci, jak najszybciej udaj się na konsultację lekarską.

6. Jasne i kruche paznokcieBiaławy odcień paznokci oraz ich skłonność do nadmiernego kruszenia może być spowodowana anemią związaną z niedoborem żelaza w organizmie. Może do tego dojść na skutek nieodpowiedniej diety oraz zbyt obfitych miesiączek. W tym przypadku warto wykonać kontrolne badania krwi pod kątem zawartości żelaza i skonsultować się z lekarzem.
Zdjęcie autorstwa Maria Morri / CC BY

6. Jasne i kruche paznokcie
Białawy odcień paznokci oraz ich skłonność do nadmiernego kruszenia może być spowodowana anemią związaną z niedoborem żelaza w organizmie. Może do tego dojść na skutek nieodpowiedniej diety oraz zbyt obfitych miesiączek. W tym przypadku warto wykonać kontrolne badania krwi pod kątem zawartości żelaza i skonsultować się z lekarzem.

5. Ciemne linieNie należy ignorować zmiany w wyglądzie płytki paznokcia, jeżeli polega ona na pojawieniu się ciemnej linii pod jego powierzchnią. Może to sugerować rozwój złośliwego nowotworu skóry, tj. czerniaka.
Zdjęcie dłoni / Shutterstock

5. Ciemne linie
Nie należy ignorować zmiany w wyglądzie płytki paznokcia, jeżeli polega ona na pojawieniu się ciemnej linii pod jego powierzchnią. Może to sugerować rozwój złośliwego nowotworu skóry, tj. czerniaka.

4. Podłużne zagłębienia i poprzeczne liniePojedyncze lub mnogie zagłębienia w obrębie płytki często mają związek z łuszczycą. To samo dotyczy wystąpienia poprzecznych linii na paznokciu. W przypadku łuszczycy paznokci konieczna jest konsultacja z dermatologiem i podjęcie stosownego leczenia.
Zdjęcie dłoni / Shutterstock

4. Podłużne zagłębienia i poprzeczne linie
Pojedyncze lub mnogie zagłębienia w obrębie płytki często mają związek z łuszczycą. To samo dotyczy wystąpienia poprzecznych linii na paznokciu. W przypadku łuszczycy paznokci konieczna jest konsultacja z dermatologiem i podjęcie stosownego leczenia.

3. Nadmierna kruchośćProblem nadmiernej kruchości paznokci może być związany z zaburzeniami pracy tarczycy w przypadku, gdy obserwujemy łamliwość paznokci na skutek delikatnego dotyku. Kolejnymi objawami mogącymi wskazywać na problemy z tarczycą są wolny porost płytki paznokcia oraz cienkość.
Zdjęcie nóg / Shutterstock

3. Nadmierna kruchość
Problem nadmiernej kruchości paznokci może być związany z zaburzeniami pracy tarczycy w przypadku, gdy obserwujemy łamliwość paznokci na skutek delikatnego dotyku. Kolejnymi objawami mogącymi wskazywać na problemy z tarczycą są wolny porost płytki paznokcia oraz cienkość.

2. Białe linieObecność białych linii w obrębie płytki paznokcia, układających się równolegle względem siebie, może być wynikiem chemioterapii. Często jest to również objaw paznokci Muehrckego, co świadczy o niedostatecznej ilości albumin w osoczu krwi.
Zdjęcie paznokci / Shutterstock

2. Białe linie
Obecność białych linii w obrębie płytki paznokcia, układających się równolegle względem siebie, może być wynikiem chemioterapii. Często jest to również objaw paznokci Muehrckego, co świadczy o niedostatecznej ilości albumin w osoczu krwi.

1. Niebieskie paznokcieNiebieskie paznokcie mogą świadczyć o niedostatecznym natlenieniu krwi. Może to być wynik choroby układu oddechowego lub choroby Raynauda.
Zdjęcie paznokci / Shuttertock

1. Niebieskie paznokcie
Niebieskie paznokcie mogą świadczyć o niedostatecznym natlenieniu krwi. Może to być wynik choroby układu oddechowego lub choroby Raynauda.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Uroda:

Twiggy powraca Najmodniejsze kozaki za kolano. Modne muszkieterki na co dzień i od święta Utrwal kolor włosów po farbowaniu na dłużej! 8 domowych sposobów na zwalczenie cellulitu Sposób na poszarzałą w czasie jesieni skórę Grzybica pochwy - jak rozpoznać, jak leczyć? Mistero Milano – bezpieczny i profesjonalny manicure hybrydowy Najlepszy przyjaciel kobiety? W kolorze indigo Przebarwienia – są na nie metody! Jak odżywiać się racjonalnie? Jak zlikwidować worki pod oczami?