Jak wybielić zęby?
ALICJA • dawno temuSposobów na wybielanie zębów jest mnóstwo. Choć w Polsce wybielanie zębów nie jest tak popularne jak za granicą, można zaobserwować coraz większe zmiany w tej materii. A czy ty wybielasz zęby? Jaką metodę stosujesz?
Plastry i żele
Dostępne w aptekach i drogeriach plastry i żele wybielające to prosty sposób na wybielenie uzębienia w domu. Paski do wybielania nakleja się na zęby dwa razy w ciągu dnia na pół godziny. Podobnie żele, rozprowadza się je na zębach dwa razy dziennie. Jak się domyślacie, należy zrobić to po uprzednim umyciu ząbków. Taka domowa kuracja trwa dwa tygodnie i zalecana jest osobom, które mają naturalnie białe zęby. Spokojnie można usunąć samemu przebarwienia po kawie czy czerwonym winie i uzyskać piękny hollywoodzki uśmiech. W przypadku silnych przebarwień ta metoda nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
Nakładka z żelem
Metoda ta zaczyna się od wizyty u stomatologa. Wykonuje on gipsowy odcisk szczęk. Na bazie odcisku przygotowuje dobrze dopasowaną do zębów przezroczystą nakładkę. Przez kolejne 14 dni pacjent ma smarować nakładkę żelem wybielającym i zakładać ja na noc. Najlepiej wybielać łuki zębowe pojedynczo. Zakładanie dwóch nakładek może być zbyt dużym dyskomfortem i zaburzać spokojny sen. Szyny dostępne są także w zestawach w drogeriach i aptekach, jednak nie są dobrze dopasowane do zębów, środek do wybielania w nich użyty jest słabszy a sama nakładka jest sztywniejsza, a przez to mniej wygodna.
Wybielanie światłem
Na czystych zębach lekarz rozprowadza żel, a następnie naświetla je lampą lub laserem. Na jeden zabieg zwykle składają się dwie lub trzy sesje naświetlania. Przez kilka dni po zabiegu nie należy pić kawy i innych powodujących przebarwienia płynów. Zęby wtedy są jeszcze wrażliwe i łatwo przyjmują kolor. Ta metoda jest niestety kosztowna i nie każdy może sobie na nią pozwolić. Poza tym istnieje ryzyko uszkodzenia dziąseł i szkliwa w wyniku nadmiernego naświetlania lub złego ustawienia lampy.
Na czym polega wybielanie?
W każdym z wymienionych przypadków do wybielania zębów stosuje się nadtlenek wodoru. Ta substancja chemiczna w odpowiednich ilościach jest bezpieczna dla szkliwa.
Skutki uboczne wybielania:
- podrażnienie dziąseł,
- pieczenie warg i jamy ustnej,
- opuchlizna ust,
- nadwrażliwość zębów.
Dolegliwości te mijają zwykle po dwóch tygodniach od zabiegów. Odradza się wybielanie zębów kobietom w ciąży i w okresie laktacji.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze