Stomatologia estetyczna: przed i po

14. Marzysz o pięknym uśmiechu?Przekonaj się, co aparat ortodontyczny, korony, licówki, wybielanie zębów, mosty, implanty, korekta konturu dziąseł lub całkowita przemiana dentystyczna mogą zdziałać.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

14. Marzysz o pięknym uśmiechu?
Przekonaj się, co aparat ortodontyczny, korony, licówki, wybielanie zębów, mosty, implanty, korekta konturu dziąseł lub całkowita przemiana dentystyczna mogą zdziałać.

13. BondingBonding to jeden z najłatwiejszych i najtańszych zabiegów, który polega na pokryciu zębów cienką warstwą kompozytu, utwardzaną za pomocą naświetlenia w celu nadania ułamanym lub pękniętym zębom ładnego i równego wyglądu, uzupełnienia szczelin, zmiany kształtu zębów lub jako alternatywa dla wypełnienia amalgamatem stomatologicznym.
Zdjęcie autorstwa bagaball / CC BY

13. Bonding
Bonding to jeden z najłatwiejszych i najtańszych zabiegów, który polega na pokryciu zębów cienką warstwą kompozytu, utwardzaną za pomocą naświetlenia w celu nadania ułamanym lub pękniętym zębom ładnego i równego wyglądu, uzupełnienia szczelin, zmiany kształtu zębów lub jako alternatywa dla wypełnienia amalgamatem stomatologicznym.

12. LicówkiLicówki to indywidualnie dopasowane cienkie płatki wykonane najczęściej z kompozytu porcelanowego lub żywicy kompozytowej, mocowane na przedniej stronie zębów. Taki zabieg umożliwia zmianę koloru, regulację kształtu zębów lub ustalenie ich odpowiedniej długości. W porównaniu z koronami, jest to bardziej konserwatywny sposób na zmianę wyglądu zębów, jednak jest on nieodwracalny.
Zdjęcie zębów / Shutterstock

12. Licówki
Licówki to indywidualnie dopasowane cienkie płatki wykonane najczęściej z kompozytu porcelanowego lub żywicy kompozytowej, mocowane na przedniej stronie zębów. Taki zabieg umożliwia zmianę koloru, regulację kształtu zębów lub ustalenie ich odpowiedniej długości. W porównaniu z koronami, jest to bardziej konserwatywny sposób na zmianę wyglądu zębów, jednak jest on nieodwracalny.

11. KoronyKorona to ukształtowana nakładka, którą umieszcza się na powierzchni uszkodzonego zęba w celu utwardzenia lub polepszenia kształtu, wielkości czy ogólnego wyglądu. Większość koron wystarcza na 5-15 lat i mogą być wykonane z metalu, połączenia porcelany i metalu, ceramiki lub żywicy kompozytowej. Przed zabiegiem zęby są szlifowane, po czym następuje nałożenie korony, całkowicie przykrywając ząb. Istnieją też korony częściowe lub nakłady, które pokrywają mniejszą powierzchnię zęba.
Zdjęcie autorstwa Mjackowski / CC BY

11. Korony
Korona to ukształtowana nakładka, którą umieszcza się na powierzchni uszkodzonego zęba w celu utwardzenia lub polepszenia kształtu, wielkości czy ogólnego wyglądu. Większość koron wystarcza na 5-15 lat i mogą być wykonane z metalu, połączenia porcelany i metalu, ceramiki lub żywicy kompozytowej. Przed zabiegiem zęby są szlifowane, po czym następuje nałożenie korony, całkowicie przykrywając ząb. Istnieją też korony częściowe lub nakłady, które pokrywają mniejszą powierzchnię zęba.

10. KonturingTen szybki i bezbolesny zabieg poprzez kształtowanie naturalnych zębów ma na celu polepszenie ich wyglądu. Na ogół stosuje się go w przypadku drobnych niedoskonałości, np. nierównych czy nieco stłoczonych zębów. Konturing daje natychmiastowe rezultaty i często łączy się go z wybielaniem zębów, licówkami czy bondingiem.
Zdjęcie autorstwa Zdenko Zivkovic / CC BY

10. Konturing
Ten szybki i bezbolesny zabieg poprzez kształtowanie naturalnych zębów ma na celu polepszenie ich wyglądu. Na ogół stosuje się go w przypadku drobnych niedoskonałości, np. nierównych czy nieco stłoczonych zębów. Konturing daje natychmiastowe rezultaty i często łączy się go z wybielaniem zębów, licówkami czy bondingiem.

9. Aparat ortodontycznyAparat skoryguje krzywe zęby i poprawi zdrowie oraz wygląd uśmiechu każdego człowieka – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Aparat oddziałuje na zęby poprzez stały nacisk, który z czasem powoduje ich wyrównanie oraz zmianę kształtu zębodołu.
Zdjęcie autorstwa Jenn Durfey / CC BY

9. Aparat ortodontyczny
Aparat skoryguje krzywe zęby i poprawi zdrowie oraz wygląd uśmiechu każdego człowieka – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Aparat oddziałuje na zęby poprzez stały nacisk, który z czasem powoduje ich wyrównanie oraz zmianę kształtu zębodołu.

8. Rodzaje aparatów ortodontycznychPomimo że używa się wciąż metalowych aparatów, mogą być one również mniej widoczne. Klamry – czyli część przymocowana do zębów – mogą być przezroczyste, zbliżone do koloru zęba lub wielobarwne. Istnieje też możliwość przymocowania klamry do tylnej części zęba, przez co nie rzuca się w oczy, a „niewidzialne” aparaty w postaci przezroczystych plastikowych nakładek zapewniają komfortowe leczenie bez wystających metalowych elementów.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

8. Rodzaje aparatów ortodontycznych
Pomimo że używa się wciąż metalowych aparatów, mogą być one również mniej widoczne. Klamry – czyli część przymocowana do zębów – mogą być przezroczyste, zbliżone do koloru zęba lub wielobarwne. Istnieje też możliwość przymocowania klamry do tylnej części zęba, przez co nie rzuca się w oczy, a „niewidzialne” aparaty w postaci przezroczystych plastikowych nakładek zapewniają komfortowe leczenie bez wystających metalowych elementów.

7. Wybielanie zębówPiękny uśmiech zawsze jest w modzie. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do wybielania zębów: pasty, żele, paski czy nakładki lub środki wybielające dostępne u dentysty. Jednak nie każdy może wybielać zęby. Taki zabieg idealny jest dla osób, które mają zdrowe zęby, bez wypełnień oraz zdrowe dziąsła. Zęby o żółtawym przebarwieniu w porównaniu z tymi poszarzałymi reagują najlepiej. Porozmawiaj z dentystą, aby dowiedzieć się, czy wybielanie to dobry wybór.
Zdjęcie autorstwa Mauren Veras / CC BY

7. Wybielanie zębów
Piękny uśmiech zawsze jest w modzie. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do wybielania zębów: pasty, żele, paski czy nakładki lub środki wybielające dostępne u dentysty. Jednak nie każdy może wybielać zęby. Taki zabieg idealny jest dla osób, które mają zdrowe zęby, bez wypełnień oraz zdrowe dziąsła. Zęby o żółtawym przebarwieniu w porównaniu z tymi poszarzałymi reagują najlepiej. Porozmawiaj z dentystą, aby dowiedzieć się, czy wybielanie to dobry wybór.

6. Chirurgia plastyczna dziąsełTaki zabieg pomaga zlikwidować uśmiech dziąsłowy – czyli taki, gdzie zęby są zbyt krótkie lub dziąsła nierówne. Mała ilość tkanki dziąsłowej lub nadmiar tkanki kostnej usuwa się i konturuje w celu odsłonięcia zęba. Chirurgia plastyczna dziąseł może być wykonana na pojedynczym zębie lub linii dziąsła albo na większej ilości, aby wyeksponować szeroki, naturalny uśmiech.
Zdjęcie autorstwa Dozenist / CC BY

6. Chirurgia plastyczna dziąseł
Taki zabieg pomaga zlikwidować uśmiech dziąsłowy – czyli taki, gdzie zęby są zbyt krótkie lub dziąsła nierówne. Mała ilość tkanki dziąsłowej lub nadmiar tkanki kostnej usuwa się i konturuje w celu odsłonięcia zęba. Chirurgia plastyczna dziąseł może być wykonana na pojedynczym zębie lub linii dziąsła albo na większej ilości, aby wyeksponować szeroki, naturalny uśmiech.

5. ImplantyMiliony Polaków cierpią z powodu utraty zębów, głównie na skutek próchnicy, chorób dziąseł lub urazu. Tytanowe implanty zastępują korzenie zębów, zapewniając solidny fundament dla doczepianych stałych lub wymiennych sztucznych zębów (koron). Zamiast stosowania pojedynczych koron, istnieje też możliwość przymocowania do implantów protezy.
Zdjęcie autorstwa Commander / CC BY

5. Implanty
Miliony Polaków cierpią z powodu utraty zębów, głównie na skutek próchnicy, chorób dziąseł lub urazu. Tytanowe implanty zastępują korzenie zębów, zapewniając solidny fundament dla doczepianych stałych lub wymiennych sztucznych zębów (koron). Zamiast stosowania pojedynczych koron, istnieje też możliwość przymocowania do implantów protezy.

4. ProtezaProteza to usuwalne zastąpienie brakujących zębów i okalającej tkanki. Istnieją dwa rodzaje protez: całkowite i częściowe. Całkowite protezy stosowane są w sytuacji całkowitego braku zębów, a częściowe w przypadku występujących naturalnych zębów.
Zdjęcie protezy / Shutterstock

4. Proteza
Proteza to usuwalne zastąpienie brakujących zębów i okalającej tkanki. Istnieją dwa rodzaje protez: całkowite i częściowe. Całkowite protezy stosowane są w sytuacji całkowitego braku zębów, a częściowe w przypadku występujących naturalnych zębów.

3. Mosty (stałe protezy częściowe)Stały most zastępuje jeden lub więcej zębów poprzez przytwierdzenie korony do powierzchni wewnętrznych sąsiednich zębów, po czym następuje osadzenie mostu na odpowiednim miejscu.
Zdjęcie protezy / Shutterstock

3. Mosty (stałe protezy częściowe)
Stały most zastępuje jeden lub więcej zębów poprzez przytwierdzenie korony do powierzchni wewnętrznych sąsiednich zębów, po czym następuje osadzenie mostu na odpowiednim miejscu.

2. Przeszczep dziąsełKorzenie zębów, które zostają odsłonięte na skutek cofania się dziąseł mogą być wrażliwe na gorące lub zimne jedzenie i napoje. Cofanie się dziąseł może skutkować ubytkami w korzeniu zęba, co z kolei może spowodować utratę tego zęba. Przeszczepy tkanki miękkiej zatrzymują proces cofania się dziąseł i poprawiają estetykę linii dziąseł.
Zdjęcie kobiety / Shuttertstock

2. Przeszczep dziąseł
Korzenie zębów, które zostają odsłonięte na skutek cofania się dziąseł mogą być wrażliwe na gorące lub zimne jedzenie i napoje. Cofanie się dziąseł może skutkować ubytkami w korzeniu zęba, co z kolei może spowodować utratę tego zęba. Przeszczepy tkanki miękkiej zatrzymują proces cofania się dziąseł i poprawiają estetykę linii dziąseł.

1. Smile makeover – całkowita zmiana wyglądu zębówPołączenie różnych zabiegów stomatologicznych pozwoli osiągnąć piękny uśmiech. Porcelanowe licówki i korony wyrównają krzywe zęby, nierówną linię dziąseł oraz inne niedociągnięcia. Stomatolodzy są w stanie dokonać radykalnej zmiany w wyglądzie uśmiechu i zdrowiu jamy ustnej, jednak musi to zostać ostrożnie zaplanowane. Pomimo że zabieg jest kosztowny i złożony, jego efekt końcowy jest tego wart.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

1. Smile makeover – całkowita zmiana wyglądu zębów
Połączenie różnych zabiegów stomatologicznych pozwoli osiągnąć piękny uśmiech. Porcelanowe licówki i korony wyrównają krzywe zęby, nierówną linię dziąseł oraz inne niedociągnięcia. Stomatolodzy są w stanie dokonać radykalnej zmiany w wyglądzie uśmiechu i zdrowiu jamy ustnej, jednak musi to zostać ostrożnie zaplanowane. Pomimo że zabieg jest kosztowny i złożony, jego efekt końcowy jest tego wart.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Uroda:

Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej, czyli o zabiegach upiększających z własnej krwi 25 skutecznych sposobów na odchudzanie Zobacz listę 5 urodowych błędów, które koniecznie musisz zwalczyć w nowym roku! Redakcja poleca: top 10 kosmetyków na trądzik Poznaj niesamowite właściwości urodowe olejków eterycznych! Zapoznaj się z 3 sprawdzonymi sposobami, dzięki którym będziesz doskonale wyglądać po całonocnej imprezie sylwestrowej! Marzysz o uzyskaniu pięknych paznokci w krótkim czasie? Poznaj triki, dzięki którym przyspieszysz wysychanie lakieru Cellulit uniemożliwia ci założenie krótkiej kreacji sylwestrowej? Dowiedz się, jak go zwalczyć w 5 minut! 4 triki pielęgnacyjne, dzięki którym twoja skóra będzie olśniewająca w sylwestra! Poznaj najciekawsze pomysły na sylwestrową stylizację włosów Dowiedz się, jak wykonać olśniewający makijaż sylwestrowy! 9 fundamentalnych zasad makijażu dla okularnicy! Jak dobrać make-up do oprawek? 3 sposoby na uzyskanie oszałamiającego wyglądu w 5 minut, czyli jak wyglądać pięknie w sylwestra! Wybierasz się na sylwestrową zabawę, a na twoich ustach pojawia się opryszczka? Możesz ją zamaskować! Poznaj 5 ważnych zaleceń kosmetycznych dotyczących pielęgnacji cery tłustej Poznaj niezwykłą metodę, dzięki której zwalczysz trądzik i zmarszczki! Dowiedz się, co o tobie mówi kolor ulubionego lakieru! Gwiazdy to też ludzie, czyli 4 celebrytów, którzy zapomnieli o zdrowej diecie i zbyt dużo przytyli Coraz bliżej Boże Narodzenie! Zobacz najciekawsze formy świątecznej stylizacji paznokci Lubisz spędzać godziny na rozmowach telefonicznych? Poznaj ten oraz 5 innych czynników, które szkodzą twojej skórze! 4 skuteczne sposoby na zachowanie idealnie prostych włosów przez cały dzień! Redakcja poleca: TOP 10 podkładów do twarzy 3 domowe sposoby, dzięki którym rozjaśnisz przebarwienia skóry! 6 sprawdzonych sztuczek, dzięki którym naprawisz każdy błąd w manicure!

Popularne w tym tygodniu:

Najmodniejsze damskie spodnie z lampasami Modne fryzury z grzywką. Pomysły na dziewczęce cięcia Krem na przebarwienia, ciemne plamy i odbarwienia. Jak zwalczać zmiany skórne? Jaką lokówkę automatyczną wybrać? Plisowana spódnica powraca do łask. Z czym ją nosić? Damskie spodnie z dziurami. Jakie są najmodniejsze? Białe trampki, czyli sposób na ponadczasowy modowy hit Najmodniejsze kolorowe lakiery do paznokci na lato Sukienka koszulowa, czyli uniwersalny model na każdą okazję Bransoletka na nogę. Dawny hit powraca do letnich stylizacji Plastry na odciski. Kiedy stosować i dlaczego pomagają? Tatuaże na przedramię dla dziewczyn. Inspirujące wzory