Dowiedz się, co wpływa na twój biust
10. Zmiany w wyglÄ…dzie biustu
Każda kobieta w ciągu swojego życia obserwuje drobne zmiany zachodzące w obrębie biustu. Niekiedy bywa on bolesny i tkliwy, z kolei w innych dniach staje się mało wrażliwy na dotyk. Tkanka, z której zbudowane są piersi, może również robić się twarda w niektórych dniach cyklu. Zastanawiasz się, jakie czynniki mają wpływ na twój biust?
9. Pokwitanie
W trakcie okresu pokwitania u dziewcząt dochodzi do wzrostu poziomu estrogenu we krwi. Hormon ten uczestniczy w procesie dojrzewania piersi, które w przeciągu kilku lat stają się okrąglejsze i pełniejsze.
8. Faza cyklu
Bezpośrednio przed miesiączką piersi mogą ulec delikatnemu powiększeniu. Jest to związane z działalnością hormonów, które w tej fazie cyklu powodują zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej oraz tkanki łącznej stanowiących elementy gruczołu piersiowego.
7. Faza lutealna
W fazie lutealnej cyklu często obserwuje się znaczący wzrost tkliwości piersi. Jest to związane z podwyższeniem się poziomu hormonów krążących we krwi, co z kolei prowadzi do wzmożonego przepływu krwi przez gruczoł piersiowy oraz zwiększenia jego wrażliwości na dotyk.
6. Orgazm
W trakcie orgazmu obserwuje się wzmożone ukrwienie gruczołów piersiowych u kobiet. Dochodzi wówczas do pęcznienia piersi i stwardnienia sutków.
5. Ciąża
W trakcie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do szeregu zmian przygotowujących przyszłą mamę do przyjęcia własnego potomka na świat. W obrębie gruczołu piersiowego dochodzi do zwiększenia ilości naczyń krwionośnych i przewodów mlekowych. Rozwijają się również brodawki, które zwiększają swój rozmiar, a ich otoczka ulega przyciemnieniu. W ten sposób piersi przystosowują się do zbliżającego się procesu karmienia dziecka.
4. Poród
Bezpośrednio po porodzie dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu prolaktyny w organizmie kobiety. Hormon ten stymuluje gruczoły piersiowe do produkcji mleka. Młode mamy doświadczają wtedy często wycieku mleka z piersi na samą myśl o dziecku.
3. Klimakterium
W okresie przekwitania dochodzi do gwałtownego obniżenia poziomu estrogenu we krwi. W tym czasie zmianom ulegają również piersi kobiet, w których budowie zaczyna przeważać tkanka tłuszczowa. Piersi stają się wiotkie i opadające.
2. Pigułki antykoncepcyjne
Jeszcze kilka lat temu pigułki antykoncepcyjne mogły się przyczynić do znaczącego zwiększenia rozmiaru piersi. Było to związane z dużą ilością estrogenu zawartego w ich składzie. Obecnie jego ilość w tabletkach jest znacząco mniejsza i może on spowodować jedynie niewielki wzrost piersi.
1. Zmiana masy ciała
W budowie piersi można wyróżnić tkankę gruczołową oraz tłuszczową. W momencie, gdy kobieta zwiększy masę ciała, może również dojść do delikatnego powiększenia piersi. Zwiększa się wówczas ilość obecnej w jej obrębie tkanki tłuszczowej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze