Co na bezsenność i stres?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuGdy nie możesz zasnąć, zazwyczaj sięgasz po leki chemiczne. Niewątpliwą ich zaletą jest skuteczność. Niestety wywołują niepożądane skutki uboczne oraz uzależniają. Często oczekujemy od nich rozwiązania naszych przejściowych problemów, zapominając, że są to leki stosowane tylko w poważnych schorzeniach. Jakie inne alternatywne środki można zażywać, aby znikły kłopoty ze snem oraz codzienne napięcia nerwowe.
Kryteria, które muszą spełniać środki alternatywne:
nie mogą powodować żadnych dolegliwości nawet po dłuższym stosowaniu,nie powinny zbyt mocno obciążać naszego systemu odtruwania,powinny mieć dużą rozpiętość między minimalną dawką leczniczą a dawką toksyczną,nie mogą powodować uzależnienia.
Rośliny, które są doskonałymi środkami na bezsenność i zdenerwowanie:
kozłek lekarski (waleriana) - obawa przed mającym nastąpić zdarzeniem,owies — zamartwianie się tym, co zdarzyło się w przeszłości,melisa — napięcie, uczucie duszności,passiflora — napięcie fizyczne,gorzka pomarańcza — napięcie psychiczne.
W zależności od stanu fizycznego i psychicznego należy przeanalizować, które rośliny są najbardziej dla nas odpowiednie. Zazwyczaj spośród tych pięciu wybiera się trzy. Najlepiej jeśli w skład mieszanki wchodzi passiflora oraz pomarańcza gorzka, gdyż obydwie te rośliny wspólnie eliminują zarówno bezsenność jak i napięcie nerwowe. Do nich należy dobrać tę, która odpowiada najbardziej naszym potrzebom.
Mieszanki w postaci nalewek
Do 20 kropli nalewki walerianowej, melisy czy nalewki z passiflory oraz 10 kropli wyciągu pełnego z owsa albo pomarańczy gorzkiej stosując wyżej wymienioną zasadę dodajemy w zależności od zapotrzebowania:
20 kropli nalewki walerianowej, gdy denerwujemy się tym, co przyniesie nowy dzień np. egzaminem czy rozmową w sprawie pracy, a na skutek tego nie możemy się w ciągu dnia na niczym skupić, a w nocy nie możemy spać.10 kropli wyciągu z owsa, kiedy jesteśmy tak zmęczeni dniem codziennym, czasem podekscytowani lub nie umiemy się wyłączyć od minionych zdarzeń, że nie możemy zasnąć i nie umiemy zająć myśli niczym innym. 20 kropli spirytusu melisowego, gdy przestajemy wierzyć, że cokolwiek nam się uda, ogarnia nas apatia, zwątpienie. To powoduje, że kołacze nam serce, boli nas brzuch, a w gardle pojawia się uczucie dławienia.
Taką mieszankę wypijamy rano i wieczorem, zazwyczaj pół godziny przed planowanym zaśnięciem. Zażywamy ją w szklance ciepłej wody lub filiżance herbaty.
Z podanych roślin poza owsem można przygotowywać także herbatki. Każdą herbatkę przygotowuje się w ten sam sposób, zalewając wrzącą wodą odpowiednią ilość ziół (2 łyżeczki). Następnie przykrywamy i tak pozostawiamy na około 10 minut.
W tych ziołach znajdują się olejki eteryczne, które rozpoczynają swoje działanie już w jamie ustnej. Nie jest wskazane słodzenie herbatek, gdyż napar nie działa wtedy już tak skutecznie. Poza tym zaleca się spożywanie ich na pusty żołądek, bowiem wtedy przynoszą najlepsze rezultaty. Aby wzmocnić ich działanie, dobrze jest po wypiciu zjeść chociaż kromkę chleba.
Inną równie skuteczną mieszanką jest połączenie ekstraktu z chmielu z nalewką z waleriany i pomarańczy gorzkiej. Jest ona stosowana w przypadku bezsenności, również tej powstałej na skutek zmian pogodowych. Zaleca się zażywanie 30 kropli przed snem lub 20 w ciągu dnia, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Jeżeli bezsenność jest spowodowana niedokrwieniem mózgu, pomóc może 5 kropli nalewki z rozmarynu przyjmowanej na łyżeczce cukru.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze