Walczymy z bezsennością
ANETA RZYSKO • dawno temuStres, przejedzenie, choroby albo po prostu zły dzień. To wszystko może niekorzystnie wpłynąć na nasz sen a nawet całkowicie uniemożliwić jego przyjście. Co zrobić, kiedy trzeba rano wcześnie wstać do pracy a liczenie baranów nie pomaga? Znowu sięgnąć po sztuczną chemiczną tabletkę? Lepiej wykorzystać naturalne właściwości powszechnie dostępnych ziół.
Na bezsenność cierpi już teraz blisko co drugi Polak. Przyczyn może być cała masa. Najczęściej mamy po prostu zbyt dużo problemów, które „siedzą” nam w głowie i nie pozwalają spać. A wyspać się trzeba, żeby móc funkcjonować następnego dnia. Co zrobić? Warto sięgnąć po preparaty zawierające substancje naturalnego pochodzenia. Nawet, jeśli ma być to tabletka, będzie ona lepiej przyswajalna, niż sztuczny jej odpowiednik. Ponadto, co niezmiernie ważne, zioła są zdrowsze i nie powodują uzależnienia.
Jedną z najpopularniejszych roślin jest kozłek lekarki (waleriana). Często zalecana jest w stanach lękowych, przy silnym wyczerpaniu psychicznym oraz właśnie problemach ze spaniem. Występuje w postaci herbatek ziołowych (głównie z dodatkiem dziurawca, melisy) a także jako tabletka. Dodatkowo kozłek lekarski obniża ciśnienie krwi.
W połączeniu z walerianą szyszki chmielu oniżają ciśnienie krwi, ułatwiają trawienie, uspokajają. Zioła te występują w postaci leków (np.: Hova, Lekosen), które wywołują i przedłużają fazę snu. Uwaga! Nie wolno ich łączyć z alkoholem.
Podobne właściwości ma ziele męczennicy (ziele męki pańskiej). Najlepiej stosować napar przygotowywany około 15 minut pod przykryciem. W aptekach spotkać je można pod postacią syropu. Ziela męczennicy nie mogą jednak stosować diabetycy i kobiety w ciąży. Uważać też powinni kierowcy, ponieważ osłabia koncentrację.
Pamiętaj o diecie
Kategoryczne stop późnym kolacjom i objadaniu się na noc niezdrowymi przegryzkami. Nie należy spożywać produktów z dużą ilością cukru. Powinniśmy się nastawić na te, które mają dużo magnezu, witaminy B6 oraz wapnia. Składniki te łagodzą bowiem działanie układu nerwowego. Są to warzywa oraz produkty zbożowe, ziarna, orzechy. I choć dla większości to pewnie oczywiste, nie należy pić przed snem kawy czy mocnej herbaty a także alkoholu. Wówczas, nawet jeśli zaśniemy, będzie to sen bardzo niespokojny.
Zadbaj o zapach
Warto zastosować także preparaty zapachowe, które pomagają w zaśnięciu. Są to olejki eteryczne: olejek z jałowca, majeranku i najpopularniejszy, z lawendy. Olejki możemy rozpylić w pomieszczeniu przed snem lub dodać po wieczornej kąpieli. Zapachy uspokoją organizm i wyciszą zmysły. Warto także na noc stosować kosmetyki o zapachu wspomnianych olejków. Po takiej kuracji wystarczy jedynie pamiętać, żeby nastawić głośny budzik!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze