Nie daj się chorobie. 5 porad
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuJesienią zwiększa się ilość zachorowań. Wpływ na to mają załamania pogodowe, które przyczyniają się do wystąpienia infekcji bakteryjnych. Co zrobić, aby wygrać walkę z chorobą albo skutecznie jej uniknąć?
Antybiotykoterapia czasami jest jedynym skutecznym rozwiązaniem w leczeniu infekcji bakteryjnych. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować antybiotyków na własną rękę, gdyż w ten sposób zamiast pomóc można sobie zaszkodzić. Zażywanie ich powinno przebiegać zgodnie z zaleceniami lekarza. Przede wszystkim nie wolno rezygnować z ich przyjmowania, gdy nastąpi poprawa stanu zdrowia, lecz konieczne jest doprowadzenie terapii do końca. Przerwanie kuracji grozi bowiem przetrwaniem bakterii, które wywołały infekcję i ich ponownym wzmocnionym atakiem. Trzeba pamiętać także o tym, że niedopuszczalne jest zostawianie antybiotyku na później i zażywanie go bez konsultacji z lekarzem. Nieprawidłowe przyjmowanie tego leku lub przyjmowanie go bez powodu sprawia, że zniszczona zostaje naturalna bariera ochronna organizmu.
Niepodważalną zaletą antybiotyków jest ich skuteczność w leczeniu. Są też jednak i negatywne skutki ich stosowania. Należą do nich dolegliwości układu pokarmowego, które objawiają się biegunkami czy wzdęciami. Aby tego uniknąć, warto antybiotykoterapię uzupełnić probiotykami, dzięki którym zniszczona mikroflora jelit zostanie odbudowana. Antybiotyków nie wolno popijać mlecznymi przetworami, ponieważ zawarty w nich wapń utrudnia wchłanianie z jelit. Błędne jest więc przekonanie, że tego typu produkty są naturalnymi probiotykami. Wskazane jest jednak sięgnięcie po preparaty dostępne w aptekach o sprawdzonym, potwierdzonym badaniami działaniu.
W czasie największych zachorowań duże znaczenie ma sposób odżywiania. Dieta powinna być bogata w witaminy, zwłaszcza w witaminę C. Doskonałym, smacznym źródłem witamin są owoce (jabłka, kiwi, cytrusy) oraz warzywa. W trakcie choroby połączone z właściwymi przyprawami, takimi jak imbir czy cynamon zadziałają rozgrzewająco, co poprawi z pewnością samopoczucie. Profilaktycznie dobrze uwzględnić w swoim menu czosnek, który działa jak naturalny antybiotyk, zwalczając drobnoustroje.
Nie bez znaczenia podczas jesiennych dni obfitujących w deszcze i spadki temperatur jest właściwe ubranie. Ciepła kurtka, najlepiej nieprzemakalna, kalosze, a także czapka i rękawiczki to niezbędny strój podczas takiej pogody. Zarówno przegrzewanie organizmu, jak i nadmierne wychłodzenie nie jest wskazane. Jeżeli jednak zdarzy nam się przemoknąć lub zmarznąć, konieczna jest ciepła kąpiel oraz rozgrzanie organizmu ciepłym napojem.
Dużą rolę w zwalczaniu choroby odgrywa higiena. Należy pamiętać o częstym myciu rąk mydłem w ciepłej wodzie. Podczas kataru niezbędne są jednorazowe chusteczki higieniczne, które po użyciu powinny być od razu wyrzucone do kosza. Unikanie dużych skupisk ludzi zmniejszy ryzyko zachorowania. W czasie zagrożenia chorobą bardzo ważny jest wypoczynek, sen, unikanie stresów oraz spacery na świeżym powietrzu, dlatego nie wolno zapominać o zapewnieniu sobie spokoju i relaksu.
Antybiotyki nie tylko leczą, ale i osłabiają organizm, dlatego sięganie po nie nie powinno odbywać się zbyt często. Jeżeli możemy temu zapobiec, prowadząc zdrowy tryb życia, to warto z tych rad skorzystać, zwłaszcza teraz w czasie wzrostu zachorowań na skutek jesiennych zawirowań pogodowych.
informacja prasowa: Maria Konieczna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze