Groźne! Co wdychają dzieci
JADWIGA OLCZAK • dawno temuZdaniem naukowców z Berkeley Lab ogromny wpływ na podejmowanie decyzji ma wysokie stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniu. Wyniki przeprowadzonych badań są istotne nie tylko dla funkcjonowania szkół, ale także innych miejsc, w których gromadzą się ludzie.
CO2 wpływa na podejmowanie decyzji. Także w szkołach
— Zawsze przyjmowaliśmy dogmat, że dwutlenek węgla, na poziomie spotykanym w budynkach, nie jest szczególnie istotny i nie wpływa na ludzi - mówi William Fisk z Berkeley Lab, współautor badania opublikowanego w Environmental Health Perspectives. — Zatem uzyskane wyniki, dość jednoznaczne, były zaskakujące.
W pomieszczeniach podstawowym źródłem dwutlenku węgla są ludzie. Jego neutralne stężenie na świeżym powietrzu wynosi około 360–400 ppm (parts per milion — ilość cząsteczek gazu na milion cząsteczek powietrza). Wyższy poziom CO2 we wnętrzach wynika z ograniczonej wentylacji i chęci oszczędzania energii przeznaczanej na ogrzewanie. W pomieszczeniach, w których gromadzą się ludzie, poziom CO2 często przekracza 1000 ppm, a czasami nawet 3000 ppm. Mimo to dotychczas naukowcy skupiali się na zagrożeniach, które stanowią znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia a nie na samym dwutlenku węgla. Węgierscy naukowcy przeprowadzili dwa eksperymenty, które wykazały, że stężenie CO2 pomiędzy 2000 a 5000 ppm może wpłynąć na ludzką efektywność. Skłoniło to Williama Fiska i jego zespół do rozpoczęcia badań, które potwierdziły, że już umiarkowanie wysoki poziom dwutlenku węgla w pomieszczeniu negatywnie wpływa na podejmowanie decyzji.
Zdaniem profesora Lucjana Pawłowskiego, dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska, w niektórych salach polskich szkół stężenie CO2 wynosi nawet 5000 ppm. Potwierdziły to badania naukowców z Politechniki Lubelskiej, którzy przebadali powietrze w salach lekcyjnych w kilkunastu szkołach Lubelszczyzny. Okazało się, że w większości szkół stężenie dwutlenku węgla przekraczało dopuszczalne normy. Podobnie było w szkołach pomorskich, co udało się ustalić naukowcom z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W zbadanych salach lekcyjnych kilku szkół wyniki trzykrotnie przekroczyły normę. Przebywanie w pomieszczeniach o zbyt dużym stężeniu dwutlenku węgla wpływa niekorzystnie na samopoczucie. Może wywołać niepożądane objawy w postaci bólu głowy, zawrotów, nudności i wymiotów, złego samopoczucia, rozdrażnienia czy niepokoju.
— Na rynku od wielu lat są już odpowiednie rozwiązania pozwalające uzyskać dobrą wentylację bez znacznej straty ciepła. Systemy wentylacji z rekuperacją nie tylko wymieniają powietrze, ale także je oczyszczają i ogrzewają. Problemem nie jest już także brak przewodów wentylacyjnych w budynkach, ponieważ dostępne są rozwiązania zdecentralizowane, montowane bezpośrednio w zewnętrznych ścianach, które można łatwo zainstalować w wybranych pomieszczeniach, czyli na przykład tam gdzie uczą się dzieci. — mówi Krzysztof Żyliński z firmy inVenter.
Właściwe oświetlenie, ogrzewanie i wentylacja powinny być zapewnione we wszystkich szkołach, a także w każdym miejscu pracy.
Źródło: informacja prasowa Katarzyna Florczyk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze