Pozbyć się podbródka
MAGDALENA TRAWIŃSKA • dawno temuŁadny owal twarzy, długa szyja, ale nie drugi podbródek. Wystarczy nam jeden! Żadna z nas nie chce mieć drugiego podbródka. Skłonność do niego bywa niestety dziedziczna. Jeśli nie odziedziczyłyśmy podbródka po babci, często same „pracujemy” nad tym, by się pojawił. Drugi podbródek postarza, dlatego warto zdobyć się na wysiłek i pozbyć się go. Podpowiadamy jak to zrobić.
Ładny owal twarzy, długa szyja, ale nie drugi podbródek. Wystarczy nam jeden! Żadna z nas nie chce mieć drugiego podbródka. Skłonność do niego bywa niestety dziedziczna. Jeśli nie odziedziczyłyśmy podbródka po babci, często same „pracujemy” nad tym, by się pojawił. Tworzeniu się pod brodą poduszeczki tłuszczu sprzyja nadwaga oraz brak ruchu i nieprawidłowa sylwetka. Drugi podbródek postarza, dlatego warto zdobyć się na wysiłek i – dzięki ćwiczeniom, zmianie złych nawyków oraz zabiegom pielęgnacyjnym – pozbyć się go.
Nie tylko tusza i dziedziczne predyspozycje są przyczyną powstawiania drugiego podbródka. Garbienie się, wadliwa postawa, głowa wciśnięta w ramiona powodują utratę sprężystości mięśni szyi. U osób, które często zwieszają głowę, nie mają nawyku trzymać się prosto wyciągając głowę do góry, mięśnie szyi i podbórdka wiotczeją, a w tkankach rozrastają się komórki tłuszczowe. Podbródkowi sprzyja również nieprawidłowa pozycja – spanie na kilku poduszkach i opieranie głowy na klatce piersiowej. Długie prażenie się w słońcu i opalanie w solarium także nie pomoże ci to w walce z drugim podbródkiem, a wręcz przeciwnie. Gdy się opalasz, szybciej pękają i ulegają uszkodzeniu włókna kolagenowe w skórze odpowiedzialne za jej sprężystość. Ponadto twoja skóra szybko traci wodę, staje się przesuszona, więc dodatkowo traci elastyczność. Gdy zachodzą wyżej opisane zjawiska, skóra podbródka zaczyna zwisać pod własną ciężkością.
Nic tak nie poprawia wyglądu podbródka, jak ćwiczenie mięśni szyi i dolnych partii twarzy. Napinaj i rozluźniaj mięśnie szyi przed lustrem. Głośno wymawiaj samogłoski: u, i, o, a, e. Obracaj głowę najpierw w prawo, potem w lewo, a następnie w górę i w dół. Codziennie trzymaj przez 5 minut głowę odchyloną do tyłu – to ćwiczenie wbrew pozorom nie jest wcale takie proste i przyjemne. Jeśli po kilkunastu sekundach masz dość, boli cię szyja i chcesz jak najszybciej wrócić do normalnej pozycji, oznacza to, że mięśnie szyi są przykurczone i jeśli się jeszcze trochę pomęczysz, dobrze ci to zrobi.
Doskonale wzmacnia i kształtuje podbródek ćwiczenie polegające na wyciąganiu języka. Wykonuj je następująco: wyciągnij język jak najdalej potrafisz i unieś jego końcówkę do góry napinając przy tym mięśnie. Wytrzymaj 15 sekund. Powtarzaj to ćwiczenie kilka razy z rzędu, codziennie. Szybko zauważysz znaczącą poprawę wyglądu!
W walce z niechcianą poduszeczką niezbędna jest też codzienna pielęgnacja. By twoja skóra zachowała młodzieńczą jędrność, powinnaś codziennie wklepywać w szyję i dekolt porcję ujędrniającego i nawilżającego kremu. Pamiętaj by robić to od dołu ku górze. Raz na tydzień złuszcz skórę peelingiem, następnie rozsmaruj na tej partii ciała regenerującą, napinającą i wygładzającą maseczkę lub preparat z kofeiną przyspieszający spalanie tłuszczu. Wybieraj kosmetyki z kolagenem, wyciągiem z placenty, kiełków pszenicy, witaminą E, z ekstraktem z chmielu lub rozmarynu – ponieważ pomogą ci w walce z niepożądanym podbródkiem.
Skórę szyi i dekoltu wygładzą również domowe kompresy z ziół. Zaparz siemię lniane w dwóch szklankach wrzącej wody. Po wystygnięciu naparu, zanurz w nim gazę i owiń szyję na 30 minut. Taką kurację możesz stosować raz w tygodniu. Pomagają także kąpiele z dodatkiem rozmarynu i skrzypu. Zaparz po torebce ziół w szklance i pozostaw do ostygnięcia. Rękawicą lub ręcznikiem zamoczonym w naparze energicznie uderzaj w podbródek. Możesz również oklepywać podbródek szorstką, kąpielową rękawicą lub ręcznikiem namoczonym w lodowatej wodzie z dodatkiem kilku kropel cytryny lub octu. Nawet oklepywanie podbródka nadgarstkiem sprawi, że pod zaczerwienioną skórą, krew zacznie szybciej krążyć i przyspieszać przemianę materii. Na ukrwienie podbródka doskonale również działają naprzemienne ciepłe i zimne kompresy lub okłady z lodu, które wywołują kurczenie i rozszerzanie naczyń krwionośnych.
Zmień swoje nawyki. Chodź z podniesioną głową. Wyprostuj plecy. Ściągnij łopatki do tyłu. Ramiona opuść luźno. To działa. Skąd wiadomo? Wystarczy przyjrzeć się baletnicom, żeby nie mieć co do tego wątpliwości.
Pilnuj prawidłowej postawy nie tylko chodząc, ale także pracując przy komputerze, czytając i oglądając telewizję. Uśmiechaj się szeroko. Śpij na wałku lub małym, twardym jaśku. Unikniesz obwisłego podbródka jeśli będziesz tańczyć (nie tylko w balecie) i pływać żabką – taniec i pływanie wymagają unoszenia i wyciągania szyi.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze