Błonnik
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuO dobroczynnym działaniu błonnika na układ trawienny wiedzą już dzieci w szkole podstawowej. O jego właściwościach najlepiej przekonują się osoby cierpiące na zaparcia lub szukające metody na zrzucenie zbędnych kilogramów. Dieta bogata w błonnik zalecana jest również osobom chorym na cukrzycę, miażdżycę i kamicę żółciową.
Błonnik znajduję się we wszystkich produktach pochodzenia roślinnego. Dzienne spożycie błonnika powinno wynosić 20–40 g. Zbyt duże spożycie może powodować wzdęcia, bóle brzucha i biegunki. Może także wpływać na słabsze wchłanianie się niektórych leków, w tym tabletek antykoncepcyjnych. Może także hamować wchłanianie wapnia i żelaza, dlatego dzieci ze względu na rozwój kości nie powinny spożywać go w dużych ilościach.
Błonnik wspomaga perystaltykę jelit działając jak naturalny środek przeczyszczający. Wchłania także wodę, która wypełnia żołądek i dzięki temu pozwala nam ograniczyć ilość spożywanego jedzenia, co bardzo pomaga w odchudzaniu. Pęcznieje w żołądku dając uczucie sytości. A co najważniejsze dieta bogata w błonnik w przeciwieństwie do zwykłych diet nie powoduje efektu jojo.
Błonnik można spożywać zarówno w pokarmach jak i w postaci tabletek lub rozpuszczalnego proszku. Sztuczny błonnik powinien być spożywany z dużą ilością wody, gdyż jego przeczyszczające działanie może prowadzić do odwodnienia organizmu.
Produkty bogate w błonnik
warzywa, owoce, otręby zbożowe, kasze, razowe pieczywo, niełuskany ryż, nasiona roślin strączkowych.
Błonnika nie zawierają mięsa, ryby i inne produkty tłuszczowe.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze