Kwas foliowy – kilka faktów i mitów
DANUTA CAPIGA • dawno temuKwas foliowy to w rzeczywistości witamina B9, powszechnie kojarzona ze wspomaganiem rozwoju płodu. Potrzebny od samego zaczątku życia aż po jego kres. Dba o prawidłowy rozwój układu nerwowego, zapobiega zniekształceniu cewy nerwowej, co może prowadzić do niewykształcenia się mózgu nienarodzonego dziecka, wpływa też na jego masę i dalszy rozwój po porodzie.
Kwas foliowy to w rzeczywistości witamina B9, powszechnie kojarzona ze wspomaganiem rozwoju płodu. Potrzebny od samego zaczątku życia aż po jego kres. Dba o prawidłowy rozwój układu nerwowego, zapobiega zniekształceniu cewy nerwowej, co może prowadzić do niewykształcenia się mózgu nienarodzonego dziecka, wpływa też na jego masę i dalszy rozwój po porodzie.
Najbardziej jest potrzebny w okresie ciąży, a najlepiej przyjmować go do 12 miesięcy przed poczęciem, a minimalnie 3 miesiące. Najważniejszy jest okres między 2 i 4 tygodniem ciąży, kiedy kształtuje się cewa nerwowa, z której rozwija się mózg i rdzeń kręgowy dziecka. Niedobór kwasu foliowego w tym okresie może podwyższyć ryzyko wad cewy nerwowej, do których należy bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa, przepuklina mózgowo – rdzeniowa.
Kobiety w wieku rozrodczym powinny profilaktycznie przyjmować kwas foliowy, ponieważ nie wszyscy planują ciążę z kalendarzem w ręku.
Witaminę B9 potrzebują wszyscy, gdyż dba ona o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu, w trakcie całego życia, uspokaja, pobudza do działania, wspomaga procesy krwiotwórcze, biorąc udział w produkcji czerwonych krwinek, wspomaga układ pokarmowy, pracę jelit, żołądka i wątroby.
Panowie również powinni zadbać, aby w ich diecie nie zabrakło kwasu foliowego, gdyż dba on o jakość męskiego nasienia.
Gdzie szukać go w pożywieniu?
Najwięcej jest jej w roślinach zielonych: szpinak, szparagi, brokuły, brukselka, sałata, kapusta.
— Najlepszy dostęp do produktów zawierających duże ilości kwasu foliowego (zielonych warzyw) mamy w miesiącach letnio – jesiennych. Nie oznacza to jednak, że kobieta może wtedy zrezygnować z przyjmowania tabletek zawierających kwas foliowy, ponieważ sama dieta nie dostarczy odpowiedniej dawki, która zapobiegnie wadom cewy nerwowej. Poza tym przygotowanie potraw, a co za tym idzie poddawanie warzyw procesom gotowania czy pieczenia, wytrąca około 40–70% folianów w nich zawartych. – podkreśla ekspert programu „Zdrowa ONA, ginekolog położnik dr n. med. Grzegorz Południewski.
Wrogami witaminy B9 są m.in. wysoka temperatura, alkohol, kofeina, środki antykoncepcyjne.
Zielone warzywa najlepiej spożywać w parze z produktami pochodzenia zwierzęcego (czerwone mięso, podroby, ryby), wtedy witamina B9 bardziej się uaktywnia i staje się lepiej przyswajalna.
Źródło: informacja prasowa Katarzyna Puchacz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze