Jak przyspieszyć metabolizm?
BEATKA • dawno temuWolny metabolizm powoduje, że w organizmie człowieka odkłada się nadmiar tłuszczu. Skąd się biorą zaburzenia metabolizmu? Przyczyną jest mała aktywność fizyczna, nieodpowiednie nawyki żywieniowe, nadmiar stresu. Żeby poprawić metabolizm, warto zainteresować się zmianą stylu życia. Na zgrabną sylwetkę trzeba zapracować. Dlatego wprowadzenie zdrowej diety i codziennej aktywności fizycznej wpłynie na poprawę tempa metabolizmu.
Zaburzenia metabolizmu
Konsekwencją zaburzeń metabolizmu jest nadmierne tycie. Przybieranie na wadze prowadzi początkowo do nadwagi, a następnie do otyłości. Z czego wynikają problemy z metabolizmem? Ze zmian zachodzących w naszym życiu. Jeżeli porównamy życie praprzodków z naszym, uświadomimy sobie, jak rzeczywistość, w której żyjemy (również przyroda) uległa zmianie. Obecnie cierpimy na nadmiar, który wbrew pozorom jest szkodliwy. Człowiek czuje wewnętrzną potrzebę natychmiastowego zjadania produktów słodkich, słonych i tłustych. Duży wpływ wywierają na nasz apetyt również zapachy. Niektóre z nich człowiek rozpoznaje jako przyjemne i smaczne. W ten sposób pobudzany zostaje hormon stymulujący uczucie głodu (grelina).
Niekorzystnie na nasz organizm działa stres. Długotrwałe oddziaływanie stresu powoduje, że w organizmie dochodzi do rozregulowania gospodarki hormonalnej. Osoby, u których hormony stresu wydzielane są cały czas, mają cierpią na zaburzenia metabolizmu. Dlatego też, będąc w pracy, nie odczuwamy głodu i jesteśmy w stanie wytrzymać bez jedzenia osiem godzin. Niektórzy czują w pracy potrzebę nieustannego podjadania, co również nie zaspokaja ich apetytu. Po przyjściu do domu zarówno pierwsza grupa, jak i druga grupa, rzuca się na jedzenie i zjada ogromne porcje.
Drastyczne odchudzanie również spowalnia metabolizm. Wśród niezdrowych metod odchudzania znajdziemy dietę 1000 kalorii. Gwałtowne obniżenie ilości jedzenia to sygnał dla organizmu, że nastają ciężkie czasy. Wówczas organizm spowalnia metabolizm. W takiej sytuacji, jeśli zjemy więcej niż jest to konieczne do przeżycia, organizm odkłada to jako tkankę tłuszczową. Jest to tak zwany efekt jo-jo.
Dieta na metabolizm
Zastanawiasz się nad tym, jak przyspieszyć metabolizm? Oto kilka rad:
- Należy jeść tyle, ile jest to potrzebne naszemu organizmowi. Niektórzy mają tendencję do przejadania się. Aby spożywać odpowiednie ilości posiłków, trzeba wsłuchać się w nasz organizm. W tym celu warto celebrować posiłki. Nie należy jeść przed telewizorem, ponieważ wówczas zamiast skupiać się na jedzeniu, koncentrujemy się na wrażeniach wizualnych.
- Dieta na metabolizm powinna dostarczać wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Pomocne będzie picie zielonej herbaty, używanie ostrych przypraw, a także błonnik w diecie.
- Aktywność fizyczna pomaga utrzymać tempo metabolizmu na właściwym poziomie i spalić kalorie. Brak ruchu jest przyczyną otyłości.
- Najzdrowsza jest żywność nieprzetworzona. Dlatego starajmy się unikać konserwantów i barwników syntetycznych. Żywność przetworzona naszpikowana jest też środkami ochrony roślin, pestycydami i sterydami.
Warto pamiętać, że metabolizm zwalnia się z wiekiem. Jednak przed jego skutkami można się uchronić. Należy dalej utrzymywać zdrowe nawyki żywieniowe i dbać o aktywność fizyczną. Rodzice powinni dbać o dietę dzieci. Na zgrabną sylwetkę pracuje się całe życie. Jeśli dziecko będzie przyzwyczajane do niezdrowego stylu życia i złych nawyków żywieniowych, w przyszłości może borykać się z otyłością, cukrzycą, zaburzeniami lipidowymi.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze