Gdy toaleta pilnie poszukiwana...
OLGA CHOJNACKA • dawno temuBiegunka stanowi bardzo poważny problem, zwłaszcza w podróży. To nie tylko ból, ale zdenerwowanie, nierzadko wstyd. Biegunka jest sygnałem, że jelito nie pracuje tak, jak powinno. Kiedy powinna niepokoić i jak poradzić sobie z tą uciążliwą dolegliwością?
Biegunka stanowi bardzo poważny problem, zwłaszcza w podróży. To nietylko ból, ale zdenerwowanie, nierzadko wstyd. Kiedy powinnaniepokoić i jak poradzić sobie z tą uciążliwą dolegliwością?
Biegunką nazywamy luźne stolce oddawane co najmniej trzy razy w ciągudnia. Jeżeli utrzymuje się przez kilka dni, jest to ostra biegunka,natomiast przewlekła trwa ponad tydzień. Gdy po trzech dniach problemynie miną, należy zgłosić się do lekarza. Biegunka jest sygnałem, żejelito nie pracuje tak, jak powinno. Wchłanianie wody, substancjiodżywczych oraz minerałów jest zaburzone, a system obronny organizmuosłabiony i tym samym bardziej narażony na działanie wirusów orazbakterii.
Objawy towarzyszące biegunce:
ból brzucha,nudności,wymioty,ból głowy,podwyższona temperatura,wysypka.
W wyniku utraty płynów może nastąpić odwodnienie, a także spadek wagioraz problemy z krążeniem.
Przyczyny biegunki:
zmiana sposobu odżywiania,zjedzenie nieświeżego pokarmu,alergia,zakażenie bakteryjne i wirusowe,stres,zapalenie jelita, infekcja jelitowa.
W przypadku biegunki przewlekłej przyczyną jej wystąpienia może byćzbyt częste stosowanie herbatek oczyszczających, preparatów magnezu ibezcukrowej gumy do żucia. Ogromny wpływ ma także przebyteprzeziębienie, katar, nietolerancja jakiegoś pokarmu,długotrwałe leczenie antybiotykami, a także stres trwający przezdłuższy czas.
Jak zapobiegać biegunce?
zrezygnuj z palenia papierosów,ogranicz spożywanie alkoholu,zmniejsz liczbę wypijanych filiżanek kawy w ciągu dnia,staraj się unikać stresu,ostatni posiłek jedz na trzy godziny przed snem,często i dokładnie myj ręce — czynność ta powinna trwać około 20sekund,w miejscach, w których nie masz dostępu do ciepłej wody i mydła, stosuj płyny odkażające na bazie alkoholu, dzięki czemu zmniejszyszryzyko biegunki o 59%, bądź ostrożny w kuchni — ugotowanego mięsa nie trzymaj na talerzu, naktórym leżały surowe porcje, a deski do krojenia i noże myj w gorącejwodzie z dodatkiem detergentu,uważaj na pokarmy bezcukrowe i niskowęglowodanowe (niektóre gumy dożucia, czekoladki, ciastka), jeżeli masz w domu gady lub dotykałeś ich np. w sklepie zoologicznym,umyj starannie ręce po kontakcie z nimi.
Domowe sposoby na walkę z biegunką:
używaj termofora, którego ciepło złagodzi ból,zadbaj o odpowiednią dietę — kleik ryżowy na wodzie, starte jabłko,chrupkie pieczywo, tosty, czarne jagody lub naturalny sok jagodowy, herbatarumiankowa, koperkowa lub czarna słabo zaparzona, marchwianka,pij w dużych ilościach najlepiej niegazowaną wodę mineralną lubczarną herbatę, herbaty owocowe czy napar z melisy i owocu dzikiejróży,stosuj drożdże lub dostępne w aptekach drożdżaki w postaci kapsułek.
Gdy biegunka przybiera charakter przewlekły, bardzo osłabia organizm.Najdotkliwiej odczuwają to kobiety i mężczyźni po 45. roku życia.Bardzo ważne jest upewnienie się, czy biegunka nie wystąpiła na skutekdziałania niebezpiecznych pasożytów np. Cryptosporidium. Mogą onestanowić bardzo poważne zagrożenie życia u osób o osłabionymukładzie odpornościowym.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze