Powiedzmy nie pestycydom. Mają bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie
DANUTA CAPIGA • dawno temuPestycydy to substancje chemiczne powszechnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, ale przede wszystkim jako środki ochrony roślin i produktów roślinnych. Stosowanie ich wzbudza duże kontrowersje. Z jednej strony w rolnictwie przynoszą znaczne korzyści ekonomiczne, przyczyniają się do znacznej wydajności i jakości produktów rolnych. Z drugiej strony stanowią zagrożenie dla środowiska i zdrowia człowieka.
Pestycydy to substancje chemiczne powszechnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, ale przede wszystkim jako środki ochrony roślin i produktów roślinnych. Stosowanie ich wzbudza duże kontrowersje. Z jednej strony w rolnictwie przynoszą znaczne korzyści ekonomiczne, przyczyniają się do znacznej wydajności i jakości produktów rolnych. Z drugiej strony stanowią zagrożenie dla środowiska i zdrowia człowieka.
Pestycydy to substancje stosowane m.in. dla ochrony roślin przed owadami, gryzoniami grzybami, chwastami, chorobami, a także do regulacji wzrostu roślin. Niszczą nie tylko to co złe ale i to co dobre. W wyniku niewłaściwego i nadmiernego użycia tych środków, substancje chemiczne powodują zanieczyszczenia wody, powietrza i gleby, wpływają niekorzystnie na faunę i florę oraz przyczyniają się ogólnie do utraty różnorodności biologicznej.
Pestycydy nie pozostają obojętne na nasze życie i zdrowie. Szczególnie dotyczy to osób pracujących przy opryskach. Ryzyko spożycia pestycydów dotyczy też konsumentów. Substancje te gromadzą się w żywności, wodzie i powietrzu. Nie możemy mieć złudzeń, że to co zabija tak wiele organizmów, nie ma żadnego wpływu na ciało człowieka.
— Konsekwencje zdrowotne wynikające z kontaktu z pestycydami mogą być bardzo poważne. Mówimy o różnego rodzaju nowotworach, szczególnie nowotworach prostaty oraz płuc, chorobach neurodegeneracyjnych np. o chorobie Parkinsona czy Alzheimera. Mówimy o zaburzeniach funkcjonowania układu hormonalnego oraz odpornościowego – wymienia Katarzyna Jagiełło koordynatorka kampanii „rolnictwo ekologiczne” w Greenpeace Polska.
Wybierając produkty, które stworzono dzięki wpływowi pestycydów czyli lśniące, równej wielkości jabłka, pomidory bez żadnej plamki, ziemniaki i marchew, które wyglądają, jakby wyszły spod prysznica, wyrażamy zgodę na stosowanie środków chemicznych. Skoro nikt nie chce tych niepozornych, ale aromatycznych, zdrowych warzyw i owoców, to uprawy ekologiczne nie mają sensu. Trzeba sobie uświadomić, że nic co piękne, równe i gładkie nie będzie naturalne i zdrowe.
Wspieranie rolnictwa ekologicznego, to kupowanie produktów nieskażonych pestycydami. W takie produkty można się zaopatrzyć u zaufanych rolników, lub z ogródków działkowych. Nie bójmy się mówić głośno – nie pestycydom, ratujmy skażone środowisko. Pestycydy to problem globalny, żywność jest eksportowana z jednego kraju do drugiego, a na bazie skażonych owoców i warzyw powstają inne produkty.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze