Na ból zęba
OLGA CHOJNACKA • dawno temuBez względu na przyczynę, jedno jest pewne - to ból trudny do wytrzymania, przeszywający i promieniujący. Boli podczas jedzenia, picia, przy delikatnym ruchu głową, w kontakcie z zimnym powietrzem, w trakcie mycia zębów, a nawet podczas oddychania. Co zrobić, by ból był mniej dokuczliwy... Jak go opanować?
Bez względu na przyczynę, jedno jest pewne — to ból trudny do wytrzymania, przeszywający i promieniujący. Boli podczas jedzenia, picia, przy delikatnym ruchu głową, a nawet podczas oddychania. Co zrobić, by ból był mniej dokuczliwy?
Przyczyny bólu zęba:
próchnica,wypadnięcie plomby, pęknięcie lub złamanie zęba,wrażliwość na gorąco lub zimno,odsłonięcie korzenia zęba przy dziąsłach spowodowane zapaleniem dziąseł, bruksizm — zgrzytanie zębami,wklinowany ząb trzonowy.
Co sprzyja chorobom zębów?
jedzenie słodyczy, zaniedbywanie regularnego mycia zębów oraz czyszczenia ich nicią dentystyczną i płukania płynem do higieny jamy ustnej,unikanie jedzenia twardych pokarmów, które oczyszczają zęby,niektóre czynniki środowiska pracy,palenie i żucie tytoniu,u niemowląt i małych dzieci zasypianie z butelką mleka, soku lub słodzonej herbaty w ustach,unikanie systematycznych kontroli u stomatologa.
Gdy boli…
po każdym posiłku i przed snem płucz jamę ustną słoną wodą w temperaturze pokojowej — rozpuść 1 łyżeczkę w 1 l wody,wypłucz jamę ustną wodą lub bakteriobójczym płynem do płukania, aby w zębach nie zalegał pokarm,delikatnie usuń zalegające resztki pokarmu nicią dentystyczną,nasącz wacik olejkiem z goździków i przyłóż do bolącego miejsca (przeciwnicy tej metody odradzają ją ze względu na ryzyko uszkodzenia wrażliwych tkanek jamy ustnej oraz miazgi zęba),smaruj okolicę zęba żelem z liści aloesu,płucz usta naparem z szałwii lub rumianku,staraj się jeść „drugą stroną”,wypłucz usta alkoholem, przytrzymując go nad bolącym zębem, aby został wchłonięty przez dziąsło i złagodził ból,masuj dziąsła palcami lub lodem. Kostkę lodu umieść w miejscu zetknięcia kciuka i palca wskazującego i ostrożnie przyciskaj do bolącego miejsca przez 5–7 minut.ssij lód przez około 15 minut 3–4 razy dziennie,rozmasuj delikatnie pastę z fluorem na zębie i przy dziąśle, pozostaw przez chwilę,w przypadku obrzęku przyłóż zimny kompres na policzek,nie kładź aspiryny ani innego przeciwbólowego środka na ząb czy dziąsło, gdyż może to wywołać podrażnienie tkanek miękkich,zastosuj akupresurę — naciskanie punktu znajdującego się w mięsistym fałdzie między kciukiem a palcem wskazującym ręki po stronie chorego zęba. Miejsce to należy ściskać kciukiem i palcem wskazującym drugiej ręki przez 30–60 sekund raz na godzinę, dopóki ból się nie zmniejszy,nie zaciskaj zębów, jeżeli ból jest spowodowany nieprawidłowym zgryzem,nie jedz lodów i zamykaj usta, przebywając „na powietrzu”, jeżeli ból powoduje właśnie kontakt z zimnym powietrzem.
Ziołolecznictwo w chorobach zębów:
środki wzmacniające dziąsła:
ratania, balsamowiec, krwiściąg lekarski (nalewki: 50 kropli mieszanki 3 razy dziennie), borówka czarna, wąkrota azjatycka,środki poprawiające mineralizację kości:
skrzyp polny (wyciąg suchy: 1,5 g dziennie),środki stosowane w stanie zapalnym dziąseł bez zakażenia:
czarna porzeczka (napar — 10 g liści zalać 200 ml wrzątku, nalewka — 50 kropli rozpuścić w szklance wody, pić 2 razy dziennie),środki stosowane w lekkim stanie zapalnym lub profilaktycznie w higienie dziąseł:
prawoślaz (30 g liści lub kwiatów zalać 1 l wody, pozostawić pod przykryciem na 1 minutę, płukać jamę ustną i pić 4–5 filiżanek naparu posłodzonego miodem), babka (4 g zalać 200 ml wrzącej wody, pić filiżankę dziennie),środki stosowane w chorobach przyzębia:
szałwia, cykoria, jeżówka, babka, arnika — żele,środki stosowane w przypadku ropnego zapalenia dziąseł:
nasturcja (20 g ziela zalać filiżanką zimnej wody, doprowadzić do wrzenia, pozostawić pod przykryciem na 10 minut. Gorącym odwarem płukać jamę ustną 3–4 razy dziennie), środki zwalczające stan zapalny błony śluzowej jamy ustnej:
arnika górska (nalewka, rozcieńczyć wodą w stosunku 1:10, płukać jamę ustną, nie połykać), grejpfrut (wyciąg z pestek, 15 kropli na szklankę wody).
Należy pamiętać, że zawsze najskuteczniejszą formą zapobiegania bólowi jest dbałość o higienę jamy ustnej i systematyczne wizyty u stomatologa. Nie wolno bagatelizować żadnego bólu, nawet gdy szybko mija, gdyż ustanie bólu często może oznaczać obumarcie miazgi i nerwu będącego źródłem bólu. Zakażenie natomiast szerzy się nadal, a brak leczenia może doprowadzić do zaatakowania kości i tkanek miękkich.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze