Herbatki odchudzające
ANETA RZYSKO • dawno temuBadania pokazują, że Polacy z roku na rok piją coraz więcej herbat funkcjonalnych. Należą do nich herbaty odchudzające, uspokajające, rozgrzewające itp. W roku 2009 ich sprzedaż wzrosła o 12,4%. Zdecydowanie częściej po takie specyfiki sięgają kobiety, wierząc w ich moc. Tymczasem specjaliści tłumaczą, że moc ta jest jedynie zapewnieniem producentów i rzadko ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Tyczy się to szczególnie herbat odchudzających.
Herbaty, koktajle, drinki, cukierki, batony, chipsy, pigułki a nawet desery odchudzające – te produkty kuszą każdego, kto zmaga się z nadmiarem kilogramów. Trudno bowiem nie uwierzyć w zapewnienia, że dzięki nim schudniemy i utrzymamy szczupłą sylwetkę. Poddajemy się sugestiom, że nadmiar kilogramów zostanie wypłukany z naszego organizmu, a tkanka tłuszczowa w cudowny sposób wypłynie wraz z moczem. Tymczasem specjaliści podkreślają, że wiele zapewnień pojawiających się w reklamach i na opakowaniach produktów to tylko chwyt marketingowy, który ma się nijak do rzeczywistości a nawet może zaszkodzić.
Produktami, które wzbudzają największe zastrzeżenia i kontrowersje są herbatki odchudzające a ściślej mówiąc „herbatki wspomagające odchudzanie”. Producenci zapewniają, że pijąc je regularnie, w wyznaczonych odstępach czasu, systematycznie zwiększając dzienne spożywane dawki, pozbędziemy się nadmiaru kilogramów. Substancje zawarte w herbatkach nie wspomagają jednak bezpośrednio procesu spalania. A skoro nie redukują masy ciała i nie powodują spalania tłuszczu wniosek nasuwa się tylko jeden — żadna z nich nas cudownie nie odchudzi!
Nie oznacza to, że herbatki te to zło absolutne. Posiadają przeciwutleniacze, które są bardzo korzystne dla zdrowia, gdyż zabezpieczają organizm przed starzeniem. Ponadto, substancje znajdujące się w mieszankach, mogą chronić przed alergiami a nawet nowotworami. Warto jednak zwrócić uwagę, jaką herbatkę kupujemy. Istotna jest różnica pomiędzy herbatą odchudzającą a herbatą przeczyszczającą. Ta druga wskazana jest dla osób, które cierpią na długotrwałe i bolesne zaparcia. Stosowana powinna być w określonych przypadkach i – co najważniejsze – określonych dawkach. Błędne przekonanie o właściwościach odchudzających herbat przeczyszczających doprowadza w wielu przypadkach to silnych zaburzeń układu trawiennego a co za tym idzie, zaburzenia równowagi całego organizmu. Regularne spożywanie preparatów oczyszczających (dłużej niż przez siedem dni) powoduje bóle brzucha, zaburzenia jelitowo-trawienne, wyhamowuje naturalną przemianę materii i rozleniwia układ trawienny. W efekcie, po odstawieniu herbaty, znów cierpimy na zaparcia, ponieważ nasz organizm nie jest w stanie powrócić do normalnego rytmu. Stosując tego typu mieszanki, wypłukujemy także witaminy z organizmu i minerały.
Jeśli już chcemy wspomóc nasz organizm jakąś herbatą, wybierzmy herbatę zieloną. Napar reguluje trawienie, działa kojąco na żołądek, a także obniża poziom cholesterolu. Ponadto, odpowiednio zaparzona, działa bardziej pobudzająco niż kawa.
Jeśli ktoś nadal myśli, że odchudzi się pijąc jedynie specjalną herbatę, jest w błędzie. Nic nie działa na redukcję tkanki tłuszczowej tak dobrze jak zbilansowana dieta utrzymywana na poziomie kalorii do 2000 oraz regularnie podejmowany wysiłek fizyczny. Metoda ta skuteczna jest od lat a co najważniejsze, nie szkodzi naszemu zdrowiu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze