Jak się pozbyć kurzajki na stopie? Domowe leczenie i profilaktyka walki z nieestetycznymi brodawkami
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temu • 4 komentarzeKurzajki na stopie to nic innego jak nieestetyczne brodawki, które zazwyczaj budzą skrępowanie. Jak wynika ze światowych badań, kurzajki występują praktycznie wśród 10% populacji (dotyczy to osób zakażonych wirusem brodawczaka). Stopy są miejscem, gdzie bardzo łatwo może dojść do wielu chorób zakaźnych, np. grzybicy czy właśnie infekcji spowodowanych przez HPV. Wystąpienie kurzajek na stopie jest spowodowane zarażeniem tym wirusem, który łatwo przenosi się na inne osoby. Jak temu zapobiec oraz jak leczyć kurzajki? Odpowiedź znajduje się poniżej.
Kurzajki na stopie pojawiają się ze względu na sprzyjające środowisko wewnątrz obuwia, czyli ciepło i wilgoć bezpośrednio odpowiadające za rozwój grzybów czy wirusów. Brodawki zwane także kurzajkami mogą sprawić ból podczas chodzenia, jeśli pojawiły się na stopie. Pamiętaj, że możesz łatwo przenieść kurzajki na ręce oraz twarz, a także wystarczy zaledwie powierzchowne dotknięcie, aby zarazić inną osobę. Sprawdź, jak zapobiec pojawieniu się kurzajek na stopie i w jaki sposób wdrożyć domowe leczenie.
Jak powstają kurzajki na stopie?
Jednym z głównych powodów, który sprzyja zakażeniu wirusem HPV jest obniżona odporność organizmu. Przemęczenie, przepracowanie, długo trwający stres oraz nieodpowiednia dieta także mogą prowadzić do pojawienia się kurzajek na stopie. Dzieci i młodzież najczęściej są podatne na infekcje wirusowe, jeżeli korzystają z publicznych basenów. Jeżeli cierpisz na nadpotliwość stóp albo na zaburzenia mikrokrążenia również mogą przyczynić się do rozwoju kurzajek. Zazwyczaj infekcja brodawczakiem rozwija się przez kilka miesięcy w miejscach, gdzie skóra narażona jest na różne podrażnienia i uciski. Z powodu długiego wylęgania wirusa, czyli zanim pojawią się kurzajki na stopach, chory może nieświadomie zarazić inne osoby. Najczęstsze przyczyny zakażenia wirusem HPV to:
- infekcja u kogoś z rodziny;
- korzystanie z publicznych basenów, pryszniców, sauny, sal gimnastycznych;
- chodzenie w obuwiu używanym przez inne osoby.
Jak uchronić się przed kurzajkami na stopach?
Niestety, ale ochrona przed kurzajkami na stopach jest dosyć trudna. Wirus HPV bardzo szybko się roznosi, dlatego ciężko ocenić czy rzeczywiście jesteśmy nim zarażeni, ponieważ brodawki na stopie przypominają pęcherze. Istnieją jednak podstawowe zasady, o których należy pamiętać w trakcie codziennej pielęgnacji. Proste wskazówki krok po kroku:
- pamiętaj o dokładnym myciu nóg i stóp;
- przestrzegaj podstawowych zasad higieny na basenie czy siłowni – korzystaj z własnego ręcznika, noś swoje klapki i stosuj matę;
- wprowadź odpowiednią dietę i regularnie ćwicz;
- staraj się unikać wszelkich skaleczeń oraz zadrapań;
- skutecznie nawilżaj skórę, aby była elastyczna i odporna na uszkodzenia.
Domowe sposoby na kurzajki na stopie
Oczywiście najlepszy sposób na pozbycie się kurzajek na stopie wybierze podolog, który wdroży leczenie. Nie zmienia to faktu, że można wspomóc się domowymi sposobami na brodawki, ponieważ mimo całkowitego zniknięcia kurzajek, wciąż pozostaje zagrożenie kolejną infekcją wirusem HPV. W związku warto pomyśleć o domowej profilaktyce, która przyniesie skuteczne efekty od początku stosowania. Jakie to sposoby? Wypróbuj sama:
- jaskółcze ziele – wystarczy przyłożyć wyciekający sok z jej łodygi do zmiany na skórze;
- mniszek lekarski – zastosowanie podobne jak przy jaskółczym zielu;
- czosnek – rozgnieć jeden ząbek, a następnie przyłóż do kurzajki i zaklej plastrem;
- olejek z drzewa herbacianego – smaruj zmianę kilka razy dziennie;
- kąpiel z solą – na jeden litr wody dodaj 6–7 łyżek soli, a następnie namaczaj stopy przez co najmniej 30 minut.
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze