Higiena skóry
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuPodstawą profilaktyki zdrowotnej oraz pielęgnacji skóry twarzy i ciała jest higiena. Notoryczne zaniedbywanie podstawowych czynności higienicznych może prowadzić do złego samopoczucia, pogorszenia stanu zdrowia oraz naszego wizerunku w oczach bliskich nam osób. Zachowując higienę skóry, dbamy nie tylko o siebie, ale również o innych. Nie myjąc rąk, możemy przenosić niezliczone ilości bakterii i drobnoustrojów, które powodują poważne dolegliwości oraz choroby.
Higiena skóry twarzy
Higiena skóry to nie tylko codzienne mycie, ale również odpowiednia pielęgnacja. Skóra, która szybko się przetłuszcza bez odpowiedniego kremu matującego będzie po kilku godzinach błyszczeć, co wygląda nieestetycznie i może powodować zapychanie porów skóry, a w konsekwencji trądzik. Także łuszcząca się, sucha skóra raczej nie przyciągnie do nas przedstawicieli przeciwnej płci. Podstawą higieny skóry twarzy jest jej oczyszczanie. Można to robić na kilka sposobów. Najprostszym jest po prostu stosowanie mydła. Zwykłe może jednak znacznie wysuszać skórę, a kolorowe, zapachowe kostki ją uczulać. Lepiej do mycia skóry normalnej i bezproblemowej stosować szare lub marsylskie mydło. Skóra tłusta i mieszana wymaga już bardziej specjalistycznego podejścia. Tutaj przyda nam się żel lub pianka o działaniu antybakteryjnym, która nie tylko oczyści skórę z brudu, ale również wspomoże leczenie trądziku i usuwanie zaskórników. Skóra sucha z pewnością doceni działanie olejków myjących oraz kremowych żeli. Skóra wrażliwa i dojrzała potrzebuje zupełnie innego podejścia. Obu tym rodzajom szkodzi wysuszające działanie mydła oraz chlorowana, twarda woda w kranie. Lepiej w tym przypadku przerzucić się na wodę filtrowaną lub mineralną do mycia twarzy. Bezpiecznie jest stosować do oczyszczania skóry płyny micelarne, które nie zawierają parabenów i innych szkodliwych substancji i są delikatne dla skóry. Skórę twarzy oczyszczamy rano po wstaniu z łóżka oraz wieczorem przed snem.
Higiena skóry ciała
W przypadku skóry ciała zadanie jest znacznie bardziej ułatwione. Zwykle wystarcza nam zwykłe mydło lub żel pod prysznic. Zaleca się mycie skóry ciała przynajmniej raz dziennie. Jednakże kąpiel lub prysznic powyżej dwóch razy dziennie może poważnie naruszać warstwę lipidową naskórka i prowadzić do podrażnienia i wysuszenia. Do mycia okolic intymnych panie powinny stosować specjalne żele lub mleczka o łagodnym dla skóry odczynie. Skórę po każdym myciu dokładnie wycieramy ręcznikiem. Poza samym myciem oczywiste jest, że w przypadku skóry ciała potrzebujemy również ochrony przed potem. Nie zapominajmy zatem o stosowaniu dezodorantów lub antyperspirantów zarówno pod pachami, jak i do stóp. Problem potliwych stóp z pewnością pomoże ograniczyć zwykły talk kosmetyczny. Konieczne jest także noszenie odpowiedniego obuwia, najlepiej z naturalnej skóry. Nie zapominajmy również o ścieraniu zrogowaciałego naskórka raz w tygodniu peelingiem i usuwaniu zrogowaceń na stopach.
Absolutną podstawą codziennej higieny jest częste mycie rąk, szczególnie przed jedzeniem. W razie niemożności skorzystania z łazienki nośmy przy sobie małe opakowanie żelu antybakteryjnego do rąk.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze