Oliwka europejska
OLGA CHOJNACKA • dawno temuJej owoce są doskonałym składnikiem sałatek. Nie wszyscy jednak wiedzą, że oliwka europejska słynie nie tylko z oryginalnego smaku, ale i szerokiego wachlarza działań leczniczych. Dziś obecna jest niemal na wszystkich kontynentach. Z powodzeniem stosowana w przemyśle spożywczym oraz kosmetycznym.
Prawdopodobnie jest jednym z pierwszych drzew uprawianych przezludzi. W Egipcie znana była już nawet 2000 lat przed naszą erą. Todługowieczne drzewo symbolizuje pokój, mądrość i siłę. Jego owocesą doskonałym składnikiem sałatek. Nie wszyscy jednak wiedzą, że oliwkaeuropejska słynie nie tylko z oryginalnego smaku, ale i szerokiegowachlarza działań leczniczych.
W czasach starożytnych oliwka należała do najcenniejszych i najbardziejszanowanych roślin. Stanowiła pożywienie, służyła jako lek, środekhigieniczny, a także źródło światła i ofiara dla bogów. Dziś obecnajest niemal na wszystkich kontynentach.Wraz z innymi roślinami liście oliwki europejskiej wchodzą w składróżnych leczniczych preparatów, których zadaniem jest obniżenieciśnienia. W wyniku wytłaczania na zimno dojrzałych owoców otrzymywanajest oliwa, która stosowana jest doustnie lub zewnętrznie w postacikremów albo balsamów.
Liście oliwki są skutecznym środkiem obniżającym ciśnienie, a więcstosowane są w leczeniu umiarkowanego nadciśnienia tętniczego.Rozszerzają naczynia wieńcowe i regulują rytm serca. Dzieje się takdzięki oleuropeinie w nich zawartej. Wyciąg z liści wykorzystywany jestrównież w leczeniu cukrzycy występującej w czasie ciąży lub wprzypadku otyłości. Liście oliwki stosuje się także w leczeniuschorzeń wywołanych przez wirusy, pierwotniaki czy bakterie, dlategopomocne są w walce z przeziębieniami, grypą, zapaleniem oponmózgowo-rdzeniowych, opryszczką, półpaścem, zapaleniem płuc,gruźlicą oraz wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Liście oliwki w medycynie tradycyjnej wykorzystywano także jako środekna obniżenie gorączki, co potwierdziły badania przeprowadzone nazwierzętach. Liście oliwki działają takżemoczopędnie.
Działanie lecznicze ma także oliwa, która używana jest jako środekprzeczyszczający skuteczny w leczeniu kamicy żółciowej. Jako składnikleczniczych kremów oraz balsamów łagodzi różnego rodzaju oparzenia, wtym oparzenia słoneczne. Jej cenne właściwości to zasługanienasyconych kwasów tłuszczowych, składników fenylowych, karotenu orazwitamin A, D, E i minerałów: potasu, wapnia i magnezu.
Do innych zastosowań oliwki europejskiej należy także ochrona przedszkodami powodowanymi przez wolne rodniki, a to za sprawą związkówfenolowych w niej występujących.
W przypadku liści oliwki nie znaleziono przeciwwskazań co do ichstosowania, oliwa używana w odpowiednich dawkach także niepowoduje żadnych działań niepożądanych.
Sposoby wykorzystania leczniczych właściwości oliwki europejskiej:
Cukrzyca w łagodnej postaci, umiarkowane nadciśnienie tętnicze -przygotować napar z 20 g suszonych liści zalanych 300 ml wody, następniegotować przez 30 sekund i pozostawić na 10 minut pod przykryciem. Poprzecedzeniu pić minimum 3 filiżanki dziennie w czasie posiłków.
Kamica żółciowa - 50 ml oliwy przyjmować kilka razy dziennie pomiędzyposiłkami, w dawce 50 — 150 ml działa jako środek przeciwbólowy.
Oparzenia, w tym słoneczne - kremy i balsamy stosować kilka razydziennie.
Oliwka europejska to nie tylko lekarstwo. Z powodzeniem stosowana jest wprzemyśle spożywczym oraz kosmetycznym. Zalecana jest osobom o suchej,pękającej skórze, do pielęgnacji włosów i paznokci.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze