Powikłania po cesarce
BEATKA • dawno temuPlanujesz ciążę i przygotowujesz się do niej. Jednak kiedy już przyjdzie czas rozwiązania, może oblecieć cię strach przed bólem porodowym. Możliwe jest wykonanie cesarskiego cięcia na życzenie. W niektórych sytuacjach wykonanie cesarskiego cięcia jest konieczne, żeby uratować życie dziecka. Niezależnie jednak od motywów, którymi się kierujemy, zgadzając się na cesarkę, musimy mieć świadomość zagrożeń dla zdrowia lub życia kobiety.
Co to jest cesarskie cięcie?
Zanim zdecydujesz się na zabieg chirurgiczny, dowiedz się, jak wygląda poród przez cesarskie cięcie, i jaki będzie twój stan po porodzie. Cesarskie cięcie to operacja chirurgiczna brzuszna. W jej trakcie oraz po mogą pojawić się komplikacje. Powikłania może wywołać nie tylko interwencja chirurgiczna, ale też znieczulenie lub dolegliwości i choroby, na które cierpi kobieta.
Aby zapobiegać powikłaniom, należy podawać kobiecie odpowiednią ilość płynów, a profilaktycznie antybiotyki. Bardzo ważne jest to, żeby zespół anestezjologów i położników miał odpowiednie doświadczenie. Dzięki odkryciom współczesnej nauki postęp, jaki się dokonał w temacie bezpieczeństwa podczas cesarskiego cięcia, jest znaczny, choć nadal ryzyko powikłań i śmiertelność po cesarce jest większa niż po porodzie naturalnym.
Powikłania po cesarskim cięciu
- Zakażenia
Zakażenia to jedno z najczęstszych powikłań i dochodzi do niego nawet u 65% kobiet. Zazwyczaj występują zapalenia błony śluzowej macicy, zakażenia rany, zakażenia układu moczowego. Rzadsze infekcje to: ropień w miednicy mniejszej, posocznica, zapalenie otrzewnej. Do zakażeń dochodzi znacznie rzadziej u pań, które zdecydowały się na poród siłami natury. Wśród grupy kobiet najbardziej narażonych na zakażenia znajdują się młode kobiety mające mniej lub równo 19 lat, kobiety, które pierwszy raz rodzą przez cesarskie cięcie oraz kobiety otyłe. Ryzyko zakażeń wzrasta przy niedokrwistości i złej higienie pacjentek. Powikłania zależą od czasu, który upłynął od rozpoczęcia akcji porodowej do operacji.
- Niedokrwistość i wstrząs krwotoczny
Podczas operacji kobieta traci więcej krwi, niż w trakcie porodu naturalnego. Przyczyną wstrząsu krwotocznego są przeważnie: łożysko przodujące, przedwczesne oddzielenie łożyska poprawnie usadowionego, krwawienie atoniczne po operacji. Wstrząs może doprowadzić do konieczności całkowitego usunięcia macicy.
- Powikłania zakrzepowo-zatorowe
Powikłania zakrzepowo-zatorowe są groźne dla wszystkich kobiet w ciąży. Najczęściej pojawiają się u kobiet w połogu. W zagrożonej dolegliwością grupie osób znajdują się kobiety cierpiące na żylną chorobę zakrzepowo-zatorową, u mających problemy z krzepnięciem krwi, u cierpiących na otyłość oraz przez długi czas unieruchomionych. Żeby przeciwdziałać chorobie, należy jak najszybciej po zabiegu zacząć się ruszać, używać pończoch o stopniowym ucisku, stosować środki farmakologiczne.
- Urazy układu moczowego
Na tego typu urazy najbardziej narażone są kobiety, które wcześniej miały przeprowadzane cesarskie cięcie. Zapobieganie wystąpieniu urazów zależy od umiejętności operatora. Lekarz powinien delikatnie preparować pęcherz moczowy.
- Powikłania związane z dzieckiem
Cesarskie cięcie wykonywane jest przeważnie w celu ratowania życia dziecka. W takich wypadkach zwiększa się ryzyko wystąpienia różnych powikłań.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze