Zimne stopy
BEATKA • dawno temuZimne stopy to nieprzyjemna dolegliwość i zazwyczaj bywa po prostu uciążliwym defektem. Niekiedy jednak może być objawem poważnej choroby. Zimne stopy dokuczają nawet wówczas, gdy na dworze temperatura nie schodzi poniżej zera. Osobom, które cierpią na zaburzenia krążenia obwodowego, mogą dokuczać ogólniezimne kończyny, a więc nie tylko zimne stopy, ale też zimne dłonie. Jak rozgrzać organizm? Poznaj kilka sposobów na ocieplenie się.
Przyczyny zimnych stóp
Z problemem zimnych kończyn boryka się wiele osób. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że warto poznać przyczynę dolegliwości. Czasami zimne stopy są po prostu uciążliwą dolegliwością, zdarza się jednak, że jest ona spowodowana poważną chorobą. Najczęstsze przyczyny zimnych stóp to:
- zaburzenia krążenia obwodowego,
- dawne odmrożenia, które powodują, że kończyny są nadwrażliwe na temperaturę,
- niedoczynność tarczycy,
- objaw Raynaud.
Niedoczynność tarczycy oraz objaw Raynaud to schorzenia, które wymagają pomocy lekarza. Żeby jednak je zdiagnozować, należy skorzystać z konsultacji lekarskiej. Dlatego też, jeśli zauważasz u siebie zimne stopy (lub zimne dłonie) umów się na wizytę do lekarza.
Zimnym stopom towarzyszą inne nieprzyjemne dolegliwości. Należą do nich: chroniczne zmęczenie, senność, sucha skóra, skurcze mięśni, puchnięcie nóg, promieniujący ból różnych części ciała. Wszystko to jest wynikiem nadmiaru produkcji tyroksyny. Pomocna będzie wizyta u endokrynologa, a także pomiar poziomu hormonów.
Objaw Raynaud to zestaw charakterystycznych symptomów, tj. palce nóg i rąk pod wpływem niskich temperatur lub pod wpływem gwałtownych emocji stają się najpierw sine, a później białe – towarzyszą temu dolegliwości bólowe. Dzieje się tak ponieważ do skurczonych naczyń krwionośnych nie dochodzi tlen. Zarówno skóra na nogach i rękach, jak i paznokcie powoli poddawane są degeneracji. Na objaw Raynaud najczęściej narzekają szczupłe kobiety. Objaw może występować jako samoistna dolegliwość, która mija w okresie ciąży. W innych wypadkach objaw Raynaud może być pierwszym symptomem poważnych chorób autoimmunologicznych lub reumatoidalnych.
Profilaktyka zimnych stóp
Jak dbać o stopy w czasie zimy? Problemom z zimnymi stopami można przeciwdziałać. Poniższe rady są polecane zwłaszcza osobom, które cierpią na zaburzenia krążenia, są bardzo szczupłe i wysokie. Jak sobie radzić z zimnymi stopami i dłońmi?
Zabezpieczaj ręce i stopy, zanim wyjdziesz na dwór – na zimę zaopatrz się w ciepłe rękawice, skarpety i buty. Przy zakupie zimowych butów zwróć uwagę na to, by miały grubą podeszwę, która stanowi właściwą ochronę przed zimnem. Do rąk używaj kremów właściwie skoncentrowanych – pomocna będzie na przykład maść witaminowa.
Rękawice i buty powinny być wodoodporne i wiatroszczelne. Niska temperatura nie jest jedynym wrogiem naszych stóp i kończyn. Dużo szybciej tracą one ciepło i są narażone na odmrożenia, gdy są mokre. Pobudzaj krążenie krwi. Możesz wykonać masaż stóp lub doprawić potrawę ostrym chili, ostrą papryką lub chrzanem. Zacznij uelastyczniać naczynia krwionośne poprzez naprzemienne kąpiele dłoni i stóp: włóż ręce do miski z gorącą wodą na minutę, a następnie przełóż je do miski z zimną wodą. Powtórz to kilka razy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze