Szczoteczka elektryczna czy tradycyjna? Plusy i minusy
DANUTA CAPIGA • dawno temuCzy szczoteczki elektryczne do pielęgnacji jamy ustnej przekreślają całkowicie szczoteczki tradycyjne?
Miliony ludzi na całym świecie korzysta ze zwykłych szczoteczek do zębów i nie da się namówić na inne. Są na pewno skuteczne, trzeba tylko nauczyć się prawidłowej techniki mycia zębów. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szczoteczek manualnych, których główki, rodzaj włókna i jego ułożenie dostosowane są do wieku pacjenta oraz indywidualnych problemów. Ułożenie włosia pozwala wyczyścić dokładnie przestrzenie międzyzębowe i masować dziąsła, włókna są delikatne dla szkliwa, usuwają płytkę nazębną i osad, specjalne zaś końcówki czyszczą język i usuwają przebarwienia. W ofercie producentów są też szczoteczki dedykowane osobom z parodontozą i innymi problemami w obrębie dziąseł.
Bardzo ważnym kryterium wyboru szczoteczki elektrycznej jest jej kształt główki. Lepsza jest z główką okrągłą i mniejszą od tradycyjnej. To zapewni dotarcie w najdalsze zakątki jamy ustnej. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest rodzaj wykonywanych ruchów i ich szybkość. Im więcej płaszczyzn ruchu i obrotów na minutę, tym szczoteczka będzie lepiej spełniała swoją funkcję. Nowoczesna szczoteczka powinna być wyposażona w system 3D, co oznacza, że oprócz ruchów standardowych (w prawo, w lewo), wykonuje ruchy pulsacyjne (w górę, w dół).
— Szczoteczki elektryczne, przy wszystkich swoich zaletach, najskuteczniej usuwają płytkę nazębną z wypukłości. Części wklęsłe zębów mogą zostać przez nie pominięte. Z tego względu należy uzupełnić higienę jamy ustnej o używanie szczoteczek manualnych dwa razy w tygodniu – mówi dr Przemysław Uliasz. Ponadto, myjąc zęby szczoteczką elektryczną, należy zachować dużą ostrożność, ponieważ w przypadku jej błędnego ustawienia lub przyłożenia w niewłaściwym miejscu, może uszkodzić dziąsła.
Do grona najlepszych szczoteczek elektrycznych należą szczoteczki soniczne. Swoją pozycję zawdzięczają połączeniu szybkich ruchów włókien, o częstotliwości dźwiękowej z zastosowaniem ruchu wymiatającego. To połączenie wyraźnie pomaga w skutecznym czyszczeniu zębów.
Uzupełnieniem codziennego szczotkowania przy prawidłowej higienie jamy ustnej powinno być korzystanie z płynów do płukania oraz nici dentystycznych.
Źródło: informacja prasowa Magdalena Dymek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze