Upławy
OLGA CHOJNACKA • dawno temuNaturalne jest to, że pochwa kobiet jest zawsze trochę wilgotna. Dzieje się tak, gdyż błona śluzowa produkuje bezbarwną wydzielinę. Czasami ilość śluzu zwiększa się w czasie ciąży, jajeczkowania czy podniecenia seksualnego. Podobnie dzieje się, gdy pojawia się zakażenie. Rodzaj infekcji wpływa wtedy nie tylko na ilość wydzieliny, ale także na jej kolor, zapach i konsystencję.
Rodzaje upławów ze względu na kolor wydzieliny:
żółte lub białe o żółtym zabarwieniu - obfite upławy, towarzyszy im pieczenie, swędzenie pochwy, a także ból przy oddawaniu moczu, mogą być sygnałem choroby wenerycznej.jasnobrązowe, białe o zabarwieniu żółtym lub zielonym - mają nieprzyjemny zapach, często przypominają pianę swoją konsystencją, wraz z nimi pojawia się zaczerwienienie oraz podrażnienie błony śluzowej, co może oznaczać rzęsistkowicę. Czasami występuje także zapalenie pęcherza moczowego.krwiste - mogą być spowodowane zapaleniem jajowodów, chorobą macicy bądź nawet jej wypadaniem. Występują także przy poronieniu.jasnoszare - są obfite, ich przyczyną są różne bakterie, często pojawiają się na skutek niewłaściwej higieny zarówno kobiety, jak i mężczyzny.jasnozielone - występują w niewielkiej ilości, mogą być oznaką infekcji grzybiczej, obecne są u kobiet ciężarnych, chorych na cukrzycę i leczonych antybiotykami.jasne i klarowne - są zazwyczaj reakcją alergiczną na prezerwatywę lub krążek dopochwowy.
Określenie przez kobietę koloru i zapachu wydzieliny ułatwia lekarzowi ustalenie przyczyn choroby oraz zapisanie odpowiednich leków.
Przyczyny upławów:
najczęściej niewłaściwa higiena narządów płciowych,niepotrzebne wykonywanie płukanek pochwy,bakterie przenoszone podczas stosunku płciowego, co wymaga także leczenia partnera,czasami reakcja pochwy na krążki dopochwowe,przerost błony śluzowej szyjki macicy,przeziębienia, choroby nowotworowe pochwy i macicy.
Samoleczenie
Jeżeli występują białe upławy, pomóc może nasiadówka stosowana 2 razy dziennie. W tym celu należy przygotować litr odwaru z przywrotnika i dodać go do kąpieli.
Innym sposobem na upławy jest płukanie pochwy 1–2 razy dziennie naparem z jasnoty. Aby go przygotować, należy wziąć 2 łyżeczki suszonych kwiatów na 150 ml wrzątku. Po 5 minutach parzenia trzeba odcedzić. Pomóc może też dziesięciominutowa nasiadówka w misce. Po przygotowaniu 3 łyżek suszonych kwiatów jasnoty zalej je 500 ml wrzątku i parz przez 10 minut, a następnie wlej do miski.
Przyczynę upławów oraz sposób leczenia musi ustalić lekarz. Ze względu na to, że upławy mogą być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego na skutek poważnej choroby, nie można ich lekceważyć i należy zawsze zgłaszać się na badanie ginekologiczne.
Nie zawsze jednak przedwczesny niepokój jest uzasadniony, ponieważ nie wszystkie upławy oznaczają chorobę. Tak jest na przykład w przypadku młodych dziewcząt, u których występuje biała wydzielina. Wzmożona produkcja śluzu pojawia się czasami na skutek marzeń erotycznych i samoistnie ustępuje. Czasami upławy obecne są u 8–10-latek. Dzieje się tak w wyniku infekcji bakteryjnych, które pojawiają się ze względu na nieprawidłową higienę osobistą. Wzmożona produkcja śluzu czasami zauważalna jest u noworodków pomiędzy trzecim a piątym dniem życia. W tym wypadku jest to spowodowane reakcją na brak hormonów otrzymywanych przez płód z łożyska.
Przyglądaj się sobie uważnie, obserwuj reakcje organizmu, a kiedy występujące objawy cię zaniepokoją, udaj się do lekarza. Pamiętaj jednak, że dokładne określenie barwy, konsystencji i zapachu będzie potrzebne do rozpoczęcia leczenia, dlatego bądź na to przygotowana.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze