Jak dużo snu tak naprawdę potrzebujemy?
PAULA • dawno temuStarzeję się - mówisz budząc się po "zarwanej" nocce, niewyspana i z bolącą głową. Przyczyna może być jednak zupełnie inna. Często na tak kiepskie samopoczucie pracujemy od dawna, śpiąc po prostu codziennie zbyt mało. Ile snu tak naprawdę potrzebuje nasz organizm, abyśmy mogli zachować sprawność fizyczną i intelektualną?
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, medycyna dostrzegła jak olbrzymi wpływ na stan zdrowia ma odpowiedniailość codziennego, niezakłóconego snu. Tylko ile to jest "odpowiednia"?
Na podstawie wieloletnich badań i analiz kondycji zdrowotnej osób mających różny czas nocnego odpoczynku ustalono, że optymalna ilość snu różni się w zależności od naszego wieku:
- noworodki i niemowlęta potrzebują 16 — 18 godzin na dobę
- dzieci w wieku przedszkolnym — 10 — 12 godzin na dobę
- uczniowie podstawówki i nastolatki — około 9 godzin na dobę
- ludzie dorośli powinni spać 7 — 8 godzin
Co nam daje wysypianie się?
Sen to nie tylko odpoczynek. To właśnie podczas tych kilku godzin pozornego bezruchu, nasz mózg porządkuje i analizuje zebrane informacje. Nasz układ hormonalny pracuje nad naszym ciśnieniem, metabolizmem, apetytem, pracą systemu nerwowego, a także nad samopoczuciem. Szybciej regenerują się tkanki, układ odpornościowy zaś lepiej radzi sobie z ewentualnymi bakteriami i wirusami.
Warto zwrócić uwagę na ilość snu nastolatków. Mają oni zwykle tendencję do niewysypiania się— a to przekłada się szybko na rozdrażnienie i nerwowość w ciągu dnia. Stąd właśnie może brać się spora część konfliktów z kolegami i koleżankami, jak również nieodpowiednie zachowanie w szkole.
Źródło: medycyna24.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze