Ile snu potrzebuje człowiek, żeby się wyspać?
MARICRUZ • dawno temuMogłabyś spać nawet 12 godzin, gdyby nie trzeba było wstać do pracy, tymczasem twój partner kładzie się późno spać, a mimo to wstaje o świcie pełen energii? Wszystko z tobą w porządku. Po prostu twój organizm potrzebuje dłuższej regeneracji. Jak to jest z czasem snu? Ile godzin odpoczynku potrzeba, by się wyspać?
Normy
Pojęcie normy w aspekcie snu nie zawsze ma rację bytu. Choć statystycznie większość z nas sypia 6–8 godzin, nie oznacza to, że właśnie tyle snu potrzebujemy. Często wstajemy wcześnie rano do pracy, a kładziemy się później niż zwykle, bo goście wieczorem zasiedzieli się u nas. Normę czasu snu wyznaczamy sobie sam. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na zaburzenia rytmu dnia, różna jest też potrzeba regeneracji po wysiłku.
Z biegiem lat śpimy krócej
Wydawać by się mogło, że to w czasie najbardziej „produkcyjnym” naszego życia oszczędzamy na śnie. Tymczasem jest wręcz przeciwnie. Dużo pracując, śpimy ok. 7 godzin dziennie – tyle bowiem organizm potrzebuje, by nabrać sił na wypełnienie kolejnych obowiązków. Kiedy już nie mamy na głowie pracy, w starości, czas snu zmniejsza się często o przynajmniej godzinę. To dlatego nasze babcie już od świtu krzątały się po domu, czekając aż reszta domowników leniwie wstanie z łóżek. Odwrotnie noworodki, niemowlęta i dzieci – one przesypiają początkowo większość dobry (ok. 16 godzin, później 12–10).
Recepta na optymalny sen
Odpowiedni czas trwania snu to nie wszystko, by czuć się wyspanym. Ważna jest też jego jakość. Nie siedź zbyt długo w nocy, ani też nie wstawaj w południe, by nie zakłócać rytmu dnia. Dzięki temu nie będziesz przemęczona. Przed snem zadbaj o świeże powietrze w pomieszczeniu i ciszę. Niech łóżko będzie komfortowym miejscem odpoczynku. Zrelaksuj się — weź aromatyczną kąpiel, oderwij się myślami od czekających cię obowiązków, poczytaj książkę. To wszystko sprawi, że nawet krótki sen da ci energię na cały dzień.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze