Co wolno w ciąży?
EWA PAROL • dawno temuW gazetach, programach telewizyjnych i serwisach internetowych – nie tylko tych skierowanych bezpośrednio do przyszłych mam – roi się od ostrzeżeń dla kobiet w ciąży. Eksperci przekonują, że wszelkie używki podczas tych dziewięciu miesięcy są bardzo szkodliwe dla płodu. No, bez przesady – myśli wciąż część ciężarnych – przecież jeden papieros czy piwo to nic takiego. Powiedzmy, że wcale nie musi zaszkodzić, ale może. Nie mówiąc o większej ilości.
Mimo coraz większej świadomości kobiet na temat szkodliwości używek w czasie ciąży nadal część ciężarnych lekceważy zagrożenie. W 2009 r. na zlecenie Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego przeprowadzono badanie wśród pacjentek oddziałów położniczych. 11 procent pytanych wtedy kobiet przyznało, że paliły w ciąży, a 14 procent – że piły alkohol. Co setna potwierdziła, że w czasie ciąży brała narkotyki. A ile kolejnych się nie przyznało? Tymczasem takie zachowania powodują groźne negatywne następstwa dla dziecka.
Alkohol
Matki pijące w czasie ciąży rodzą często dzieci z poważnymi zaburzeniami, tzw. płodowym zespołem alkoholowym. Objawia się on licznymi wadami u dziecka, takimi jak zaburzenia sercowo-naczyniowe, opóźniony rozwój, małogłowie, a w późniejszych latach ujawniają się problemy z koncentracją i trudności w nauce. A to dlatego, że alkohol wypity przez matkę przenika przez łożysko do nieukształtowanego jeszcze organizmu dziecka i powoduje nieodwracalne uszkodzenia, w tym także upośledzenie umysłowe.
Papierosy
O tym, że palenie jest szkodliwe, nie trzeba już nikogo przekonywać. Szczególne znaczenie mieć to powinno dla kobiet w ciąży, bo szkodzą nie tylko sobie, ale też dziecku. Najlepiej, żeby od razu rzuciły papierosy, jak tylko dowiedzą się o swoim stanie. Powinny też unikać przebywania w towarzystwie osób palących, a jeśli tacy są w rodzinie, to stanowczo prosić ich co najmniej o wychodzenie na balkon, jeżeli nie są w stanie całkiem rzucić nałogu.
Palenie przez ciężarną może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu – wśród palących i pijących kobiet więcej rodzi wcześniaki, niż wynosi średnia. Dzieci palących matek mają mniejszą wagę urodzeniową, w przyszłości są niższe i mają problemy z nauką – te skutki są wspólne dla picia i palenia. Dodatkowo dzieci miłośniczek nikotyny mają częściej problemy układu oddechowego niż zdrowi rówieśnicy.
Przyszłe mamy powinny pamiętać, że również produkty pomagające im odzwyczaić się od nałogu palenia, takie jak gumy do żucia i plastry, szkodzą dziecku. One tak samo jak papierosy zawierają nikotynę, co więcej, trafia ona do organizmu kobiety, a jednocześnie dziecka, w jeszcze większej dawce. W przypadku plastrów przez długi czas bez przerwy.
Kofeina
Picie dużej ilości mocnej kawy może być szkodliwe dla dziecka i spowodować u niego wadę serca. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko kawa zawiera kofeinę, znajduje się ona też w mocnej herbacie, coca-coli i napojach energetycznych. Dlatego gdy do tylko jednej kawy dziennie dodamy te pozostałe napoje, kofeiny będzie już za dużo.
Narkotyki
Narkotyki mają wpływ na dziecko, podobnie jak inne używki. Przenikający przez łożysko narkotyk zaburza jego prawidłowe funkcjonowanie i dopływ krwi do dziecka. W efekcie płód bez wystarczającej ilości niezbędnych składników i tlenu rozwija się nieprawidłowo. Dodatkowo, kobieta biorąca narkotyki uzależnia od nich też swoje dziecko, które rodzi się od razu nałogowcem.
Nie tylko używki
Kobieta w ciąży nie tylko powinna unikać papierosów i alkoholu, ale musi też uważać na wszelkie substancje, jakie wprowadza do organizmu, w tym leki i pokarmy (zabronione surowe, niedogotowane i wędzone mięso i ryby, pleśniowe sery). Jeśli chodzi o lekarstwa, to najlepiej, żeby było ich jak najmniej, bo nawet pozornie łagodne i sprzedawane bez recepty specyfiki mogą zaszkodzić dziecku. Trzeba na to zwracać dużą uwagę już od samego początku, ponieważ to w pierwszym trymestrze ciąży kształtują się organy płodu i łatwo można zaburzyć ten proces. Zastosowanie jakiegokolwiek lekarstwa należy wcześniej skonsultować z lekarzem.
Na koniec, aby uspokoić panie, które nie wiedząc jeszcze, że są w ciąży, w pierwszych jej dniach wypiły trochę na imprezie czy zapaliły: w okresie ok. 14 dni od zapłodnienia, zanim zarodek zagnieździ się w macicy, nie ma to jeszcze wpływu na rozwój płodu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze