Dokuczliwa zgaga
OLGA CHOJNACKA • dawno temuZgaga, inaczej zwana refluksem przełykowym, jest dosyć częstą i uciążliwą dolegliwością. Zwykle przewlekłą. Może pojawić się właściwie w każdym wieku, najczęściej w średnim. Badania dowodzą, że 15% pacjentów skarżących się na przewlekłą zgagę choruje na raka przełyku, dlatego nie należy jej bagatelizować.
Objawy zgagi:
piekący ból w górnej części klatki piersiowej, czasami promieniujący do szyi i gardła, a nawet do pleców i barków,łagodne bóle brzucha,utrudnienia w połykaniu,wymioty,odbijanie, wracanie pokarmu, gorzki smak soku żołądkowego w ustach.
Objawy te najczęściej występują po jedzeniu.
Przyczyny występowania:
Zgagę wywołuje odpływ żołądkowo-przełykowy. Treść żołądkowa cofa się do przełyku, co jest spowodowane osłabieniem mięśnia zwieracza wpustu. Mięsień otwiera się, gdy pożywienie przedostaje się przez przełyk do żołądka i zamyka, by zapobiec wracaniu kwaśnego soku żołądkowego. Zwiotczenie powoduje otwarcie przełyku, w wyniku czego sok żołądkowy wraca. Ów sok jest wydzielany w największych ilościach, gdy żołądek jest pełny, dlatego zgaga najczęściej występuje po jedzeniu. Inną przyczyną cofania się zawartości żołądka jest duże ciśnienie występujące właśnie w żołądku po spożyciu pokarmu. Kwasy podrażniają przełyk, co po jakimś czasie może przyczynić się do powstania nadżerek, blizn, owrzodzeń. Nieleczone wrzody i nadżerki mogą być powodem choroby nowotworowej. Badania dowodzą, że 15 % pacjentów skarżących się na przewlekłą zgagę choruje na nowotwór przełyku. Problemu przewlekłej zgagi nie wolno bagatelizować.
Występowaniu zgagi sprzyjają następujące czynniki: nadwaga, spożywanie posiłków tuż przed snem, dieta wysokotłuszczowa, nadmiar kofeiny, papierosów i alkoholu. Z badań wynika, że aż 50 milionów Amerykanów cierpi na zgagę nawrotową, do czego przyczynia się min. niewłaściwa dieta. Nasilać zgagę mogą także napięcia nerwowe, przemęczenie oraz wyczerpanie psychiczne.
Zgaga może występować u osób z przepukliną rozworu przełykowego, chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, u osób po resekcji żołądka, w czasie ciąży, w chorobach dróg żółciowych.
Gdy zgaga nie ustępuje, lekarz zleca wykonanie wziernikowania przełyku. Umożliwia to obejrzenie przełyku, a zwłaszcza jego dolnego odcinka. Utrzymująca się zgaga może prowadzić do stanu zapalnego dolnego odcinka. Innym badaniem wykonywanym w przypadku zgagi jest badanie rentgenowskie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Czasami wykonuje się elektrokardiogram, gdyż objawy zgagi mogą przypominać bóle wieńcowe. Jeżeli pojawia się ból w klatce piersiowej, który promieniuje do żuchwy lub przedramienia, należy natychmiast wezwać pogotowie, zwłaszcza jeśli towarzyszą temu mdłości, zawroty głowy, omdlenia, duszności czy pocenie się. Objawy te mogą oznaczać zawał mięśnia sercowego.
Sposoby na zgagę:
leki antyhistaminowe w przypadku przewlekłej zgagi,leczenie operacyjne w celu korekty powikłań, takich jak zwężenie przełyku,tabletki z papai,gorzkie zioła (goryczka, gorzknik kanadyjski, wyciąg z korzenia mniszka pospolitego — 15–30 minut przed posiłkiem) łagodzą objawy niestrawności oraz wzdęcia, które towarzyszą zgadze.
Zapobiegawczo:
szklanka ciepłej wody z dodatkiem 1 łyżki miodu i 1 łyżki octu, pić po wystąpieniu pierwszych objawów,spożywanie posiłków często, ale w małych ilościach i dokładne ich przeżuwanie,wyeliminowanie bądź ograniczenie tłustych i ostrych potraw oraz alkoholu i kawy,wypijanie płynów obojętnych (np. letniej przegotowanej wody) na czczo i między posiłkami, a nie podczas jedzenia,unikanie schylania się tuż po posiłku.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze