Oparzenia słoneczne
OLGA CHOJNACKA • dawno temuNadeszły upalne, słoneczne dni, więc coraz częściej myślimy o nadchodzącym urlopie i wypoczynku na plaży. Piękna opalenizna dodaje urody, jednak zbyt długie narażanie skóry na działanie promieni słonecznych wpływa niekorzystnie na nasz organizm, często powodując oparzenia.
Oparzenie słoneczne to uszkodzenie skóry, któremu towarzyszy zaczerwienienie, pieczenie, a czasem także pęcherze. Dzieje się tak za sprawą promieniowania nadfioletowego. Jest to: krótkie (UVB) powodujące większość oparzeń słonecznych (ma silne właściwości rumieniotwórcze) i długie (UVA) związane z opalenizną (ma właściwości barwnikowe). Rumień nasila się po 12 — 24 godzinach od przebywania na słońcu, a znika po 72 godzinach, czasem pozostawiając opaleniznę.
Rodzaje oparzeń słonecznych:
oparzenia pierwszego stopnia — skóra jest zaczerwieniona, a po kilku dniach wierzchnia warstwa skóry (naskórek) schodzi płatami (dotyczy większości oparzeń słonecznych),oparzenia drugiego stopnia — obejmują skórę właściwą i są bardzo bolesne. Pojawiają się wypełnione żółtym płynem pęcherze, obrzęk i częściowa martwica naskórka. Rany goją się po 2 — 6 tygodniach, nie pozostawiając najczęściej śladów,oparzenia trzeciego stopnia — zniszczeniu ulegają wszystkie warstwy skóry, a także nerwy i tkanka podskórna. Spalona skóra odchodzi od ciała. Powstają blizny. Ten rodzaj oparzenia może zagrażać życiu. Najczęściej występuje u małych dzieci i niemowląt zbyt długo przebywających na silnym słońcu bez zabezpieczenia.
Kiedy udać się do lekarza?
gdy ból staje się nie do zniesienia,gdy występuje gorączka,gdy występują dreszcze i wymioty,gdy pojawiają się rozległe pęcherze.
Skutki zbyt długiego przebywania na słońcu:
oparzenia słoneczne,przebarwienia i piegi,przedwczesna starzenie się skóry — wysuszenie, pomarszczenie, rogowacenie skóry, które może być stanem przedrakowym,nowotwór skóry — dwukrotne oparzenie skóry we wczesnym dzieciństwie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu,udar słoneczny, który najczęściej występuje u osób starszych i małych dzieci. W celu ochrony niezbędne jest nakrycie głowy i karku oraz spożywanie dużej ilości płynów. Objawami udaru są zawroty głowy, wymioty, osłabienie, nudności i przyspieszone tętno.
Sposoby na leczenie łagodnych oparzeń:
zimne okłady z octu jabłkowego, świeżego soku z aloesu (nie wolno go jednak stosować, gdy pojawiają się pęcherze), zimnego mleka lub jogurtu,smarowanie skóry mleczkiem zawierającym witaminę E lub pantenolem,zimna kąpiel z dodatkiem krochmalu kukurydzianego,zimny prysznic,okłady z lodu, ale nie wolno ich przykładać bezpośrednio na skórę.
Jak zapobiegać?
zakładać ubrania z włókien naturalnych,stosować kremy z filtrem (co 2 — 3 godziny, dzieci i osoby o jasnej karnacji powinny stosować kremy z filtrem co najmniej 15),osoby szczególnie wrażliwe powinny stosować preparaty z tlenkiem cynku, dwutlenkiem tytanu,unikać zbyt długiego przebywania na słońcu, zwłaszcza w momencie najsilniejszego nasłonecznienia ( godziny 11 — 15),czas przebywania na słońcu należy zwiększać stopniowo (zaczynamy od 15 minut opalania).
O czym warto pamiętać?
na oparzenia słoneczne najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji,szczególnie wrażliwa na działanie promieni słonecznych jest delikatna skóra dzieci,niemowlęta do 6 miesiąca należy chronić przed słońcem, starsze dzieci trzeba chronić kremami z filtrem,przyjmując niektóre leki lepiej unikać silnego nasłonecznienia (m.in. leki przeciw nadciśnieniu, trądzikowi, nowotworowi, antybiotyki),uszkodzenie skóry wywołane przebywaniem na słońcu może wystąpić także podczas pochmurnej pogody i podczas leżenia na plaży w cieniu lub pod parasolem (pamiętajmy, że opala także wiatr),częste opalanie w solarium również grozi wystąpieniem oparzeń, a także nowotworu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze