Oparzenia słoneczne
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuZbyt długie przebywanie na słońcu jest przyczyną uszkodzeń skóry. Chodzi tutaj nie tylko o lekkie poparzenie, czy szybsze starzenie się skóry, ale także o powstawanie raka skóry.
Rodzaje oparzeń
Oparzenia możemy podzielić na:
- pierwszego stopnia obejmujące tylko naskórek, objawia się pieczeniem i zaczerwienieniem skóry,
- drugiego stopnia obejmuje już skórę właściwą, oprócz zaczerwienienia i bólu mogą występować pęcherze,
- w oparzeniach trzeciego stopnia dochodzi do uszkodzenia nie tylko skóry, ale także nerwów i tkanki podskórnej, występuje najczęściej u małych dzieci, gdyż ich skóra jest najbardziej wrażliwa na słońce.
Poparzeń słonecznych możemy nabawić się nie tylko w czasie upalnego lata, ale także zimą, zwłaszcza w górach, gdyż mimo niskiej temperatury natężenie promieniowania UV nadal jest wysokie, a promienie słoneczne dodatkowo odbijają się od śniegu.
Najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych są osoby o jasnej karnacji. Osoby o ciemniejszej karnacji mają znacznie większą zawartość melaniny w skórze, która chroni je przed poparzeniem.
Sporadyczne poparzenia spowodowane opalaniem się nie są bardzo groźne, ale im częściej się to zdarza tym większe ryzyko zachorowania na raka skóry oraz przedwczesnego starzenia się skóry.
Kiedy do lekarza? Do specjalisty należy zwrócić się gdy wystąpi gorączka, dreszcze i wymioty.
Leczenie oparzeń słonecznych
Domowe sposoby uśmierzające ból oraz przyspieszające gojenie:
- Łagodne oparzenie ukoją zimne okłady lub kąpiel w chłodnej wodzie.
- Nie powinno się przykładać do skóry bezpośrednio lodu. Należy to robić przez kawałek materiału.
- Bardzo pomocne są preparaty zawierające D-panthenol. Przynoszą szybkie ukojenie i przyspieszają gojenie.
Najlepszym sposobem na oparzenia słoneczne jest zapobieganie. Stosujmy więc kremy z filtrami nie tylko gdy wybieramy się na plażę, ale również na co dzień, gdy panuje duże nasłonecznienie. Nośmy kapelusze i czapki i chrońmy dzieci nie wystawiając zbytnio ich delikatnej skóry na słońce.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze