Ochrona przeciwsłoneczna
DAMIESA • dawno temuZanim wybierzemy się na wielogodzinną ekspozycję ciała na działanie promieni słonecznych, warto zawczasu solidnie się do tego przygotować. Producenci kosmetyków oferują nam niekończącą się gamę produktów stworzonych do zabezpieczania skóry, więc jest z czego wybierać. Jak pielęgnować ciało latem, by nieumyślnie nie spowodować jego nieestetycznego wyglądu? Jaki jest wpływ UV na skórę? W jakie specyfiki warto się zaopatrzyć, by zyskać jak najlepszy efekt opalenizny? Oto kilka podpowiedzi.
Skutki uboczne opalania
W czasie urlopu często zdarza się tak, że wykorzystujemy każdy promyk słońca, w obawie, że kolejny dzień może już nie przynieść takiej dobrej pogody. Spędzając długie godziny na plaży nie trudno jednak ooparzenia słoneczne, jeśli nie zadbamy odpowiednio o pielęgnację ciała. Brak umiaru w korzystaniu z kąpieli słonecznych może przyczyniać się do poważnych uszkodzeń naskórka, przebarwień oraz szybciej pojawiających się zmarszczek, wynikających ze zbytniego odwodnienia komórek. Jak powinno przebiegać zdrowe opalanie? Najbardziej niekorzystny czas na kąpiele słoneczne to 12.00–15.00. W tym czasie promieniowanie jest najsilniejsze, więc szybko może dojść do trwałych uszkodzeń tkanek. Aby cieszyć się apetycznym kolorem skóry, warto więc zażywać kąpieli słonecznych w godzinach porannych lub popołudniowych. Warto pamiętać, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może powodować, że długotrwałe opalanie może powodować pojawianie się nieestetycznych przebarwień. Groźne dla zdrowia jest także wystawianie na działanie słońca wystających pieprzyków, które mogą z czasem zmienić swój kolor i kształt lub tworzyć ogniska zapalne. Zanim zatem wybierzemy się na plażę, warto wszelkie zmiany skórne skonsultować z dermatologiem.
Kosmetyki do opalania
Przekrój produktów jest naprawdę bogaty. Nie wystarczy jedynie krem ochronny. Informacja, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jest rodzaj filtru. Do twarzy będzie więc nadawał się ten o jak najwyższym wskaźniku, np. SPF 30. Wysokość filtru należy dobrać tak, aby pasował do karnacji oraz stopnia przystosowania skóry do intensywnego działania promieni słonecznych. Zbyt niski może bowiem powodować oparzenia skóry. Kobiety o ciemnej karnacji mogą wybrać faktory 8–10, posiadaczki porcelanowej i wrażliwej cery, z tendencją do pękania naczynek, najlepiej, by wybrały filtr powyżej 20.
Z innych produktów, w jakie warto wyposażyć swoją „kosmetyczkę plażowiczki”, są także: nawilżające chusteczki, które przyniosą szybko ulgę rozgrzanej skórze, chłodzący spray do stóp zapobiegający odparzeniom, a także ochronną pomadkę do ust na lato, która zabezpieczy delikatny naskórek warg przed wysychaniem. Po powrocie do domu ulgę przyniesie zimny prysznic. Kojąco zadziała żel do mycia ciała na bazie aloesu, który ma działanie łagodzące podrażnienia i niwelujący zaczerwienienia. Po takim zabiegu w skórę warto wklepać balsam odżywczy. Ten z napisem „po opalaniu” zwykle zawiera w swoim składzie leczniczy pantenol, który redukuje pieczenie skóry i jej nadmierne złuszczanie się, a więc przyspiesza regenerację.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze