Piegi na twarzy
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuPiegi najczęściej występują na nosie, policzkach oraz ramionach i plecach. Są charakterystyczne głównie dla osób rudowłosych oraz dla ciepłych blondynek. O ile kilka piegów zazwyczaj dodaje uroku, to buzia usiana pomarańczowo-brązowymi kropkami może być źródłem kompleksów.
Jak powstają piegi?
Piegi powstają pod wpływem promieni słonecznych, na których szkodliwe działanie najbardziej narażone są osoby o jasnej, mlecznej karnacji oraz miedzianych lub blond włosach. Nie znaczy to oczywiście, że brunetki i szatynki nie mogą posiadać piegów. Ich powstanie ryzykują osoby szczególnie lubujące się w opalaniu, a nie zawsze pamiętające o odpowiednim kremie z filtrem do twarzy. Skłonność do powstawania piegów dziedziczymy także po rodzicach.
Jak się chronić przed piegami?
W przypadku piegów bardzo ważna jest ochrona skóry przed słońcem. Osoby mające skłonność do ich powstawania powinny unikać ekspozycji twarzy, ramion, dekoltu i pleców w czasie dużego nasłonecznienia. W lecie warto nosić modne kapelusze z dużym rondem oraz okrywać górne partie ciała białymi przewiewnymi ubraniami. Mleczna karnacja wymaga najwyższej ochrony przed promieniami UV, dlatego pół godziny przed wyjściem z domu nanieś na narażone partie ciała krem z filtrem co najmniej 30. W czasie opalania stosuj nawet filtr 60, który zawierają kosmetyki do opalania dla skóry wrażliwej lub dla dzieci. Krem nanosimy nie tylko na twarz i odkryte ramiona, ale także na ciało pod ubraniem, gdyż tkaniny nie zapewniają całkowitej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem.
Jak rozjaśnić piegi?
Piegi można rozjaśnić domowymi sposobami, które wymagają jednak systematyczności i cierpliwości, gdyż efekty nie będą widoczne od razu. Najpopularniejszym sposobem na pozbywanie się wszelkich przebarwień, nie tylko piegów, jest przecieranie skóry sokiem z cytryny. Musi to być sok wyciśnięty ze świeżej cytryny, a nie sztuczny substytut z butelki, gdyż zawiera on wiele konserwantów. Po wyciśnięciu sok przechowuj w lodówce. Piegi należy pocierać codziennie po wieczornym oczyszczeniu twarzy wacikiem lub płatkiem kosmetycznym nasączonym sokiem. Działanie rozjaśniające mają także ogórki i truskawki. W tym przypadku możesz przygotować maseczkę z rozgniecionych truskawek lub plastrów ogórka.
Kosmetyki na przebarwienia
Rynek kosmetyczny oferuje wiele kosmetyków rozjaśniających przebarwienia skóry. Ich regularne stosowanie pozwoli ci pozbyć się nowszych piegów i rozjaśnić te starsze. Niestety pozbycie się części przebarwień nie chroni naszej skóry przed powstawaniem nowych, dlatego ważna jest także profilaktyka. Równie ważne jest regularne stosowanie peelingu, najlepiej enzymatycznego lub tzw. mikrodermabrazji w tubce. Mikrodermabrazja w gabinecie jest najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się piegów. Zabieg usuwa powierzchniowe przebarwienia wraz z martwym naskórkiem.
Piegi nie muszą być powodem do kompleksów. Warto zaakceptować te małe niedoskonałości i zrobić z nich swój atut. Nie warto nakładać grubej warstwy kryjącego podkładu, który nie wygląda zbyt estetycznie. Lepiej wyrównać delikatnie koloryt skóry kremem tonującym lub BB, który ma za zadanie także rozjaśnianie przebarwień.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze