Piegi - czy warto z nimi walczyć?
ALICJA • dawno temuNiektórzy o nich marzą, inni ich nienawidzą. Mowa o piegach, czyli drobnych brązowych plamkach barwnikowych występujących głównie na twarzy. Piegi zostały hitem wakacyjnych nakładów czasopism związanych z modą, w których doceniono piegowate twarze fotomodelek. Jak to jest z tymi piegami? Czy warto z nimi walczyć?
Skąd się biorą piegi?
Posiadanie piegów uwarunkowane jest genetycznie. Piegi nie występują u niemowląt. Pojawiają się zwykle u dzieci i młodzieży i zanikają z wiekiem. U osób o szczególnie jasnej karnacji mogą pozostać do końca życia. Im częściej skóra z piegami wystawiana jest na oddziaływanie słoneczne, tym plamki mają intensywniejszą barwę. Najczęściej występują u osób o jasnej karnacji.
Pielęgnacja piegów
Piegowate osoby są bardziej narażone na poparzenia słoneczne. Ze względu na większą podatność na oddziaływanie promieni UV piegowata skóra może szybciej się zestarzeć. Dlatego osoby z piegami powinny unikać zbyt długiego przebywania na plaży czy w silnie nasłonecznionych miejscach oraz powinny stosować kremy z filtrami chroniące przed szkodliwymi promieniami UV. Piegi nie ulegają przemianom nowotworowym, dlatego nie trzeba się ich obawiać ani leczyć. Jednak przy dużej ich ilości i wypukłych kształtach od czasu do czasu przyda się wizyta kontrolna u dermatologa, który fachowym okiem oceni czy nie doszło do zmian chorobowych na skórze.
Usuwanie piegów
Aby uniknąć powstawania czy pojawiania się nowych plamek na skórze należy unikać promieniowania słonecznego lub stosować odpowiednie maści. W celu usunięcia piegów stosuje się środki złuszczające. Ostatnio popularnym zabiegiem usuwania piegów stała się mikrodermabrazja. Na czym polega mikrodermabrazja przeczytasz klikając na link.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze