Co to jest zapalenie mieszków włosowych? Przyczyny, profilaktyka i leczenie
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temuZapalenie mieszków włosowych najczęściej spowodowane jest zakażeniem gronkowcem. Cechą charakterystyczną tego schorzenia są różnego rodzaju krostki wokół włosków na rękach, nogach, plecach czy głowie. Zapalenie mieszków włosowych może być powierzchowne, ale zdarzają się przypadki także bardzo głębokich zakażeń, które mogą doprowadzić do cięższych chorób. Jeśli zauważyłaś bolesne krotki na karku, plecach lub pod pachami – zgłoś się do lekarza.
Nie lekceważ pojawiającej się wysypki na nogach lub pod pachami, która pojawia się po goleniu. Tego typu nawracająca uciążliwa przypadłość może być pierwszą oznaką zapalenia mieszków włosowych. Skonsultuj się z lekarzem, ponieważ nieleczone wysypki często prowadzą nawet do czyraka. Najczęściej zapalenie mieszków włosowych pojawia się w miejscach, w których skóra intensywnie ociera się o ubranie.
Zapalenie mieszków włosowych i przyczyny występowania
Nim zostaną podane główne przyczyny występowania stanu zapalnego, warto przypomnieć czym są wspominane wielokrotnie mieszki włosowe. To nic innego jak pewnego rodzaju kanaliki, z których wyrastają włosy, a znajdują się one na powierzchni skóry i chronią przed uszkodzeniem. Kiedy jednak dochodzi do uszkodzenia mieszka, wówczas drobnoustroje przedostają się do kanalików i tam rozmnażają – organizm z tym walczy i w ten sposób powstaje stan zapalny.
Jeśli chodzi o przyczyny zapalenia mieszków włosowych, możemy wyróżnić dwa podstawowe czynniki:
- nieinfekcyjne – pojawia się trądzik wywołany stosowaniem różnego rodzaju preparatami na bazie np. kortykotropiny. Zbyt długie przebywanie na słońcu również może powodować nieinfekcyjne zapalenie mieszków włosowych;
- infekcyjne– tutaj mamy do czynienia z zakażeniem bakteriami (paciorkowcem ropnym albo gronkowcem złocistym) występującymi na powierzchni skóry i w błonach śluzowych. Inną przyczyną infekcyjnego zapalenia mieszków włosowych może być także pałeczka ropy błękitnej – można zakazić się nią na basenie.
Oprócz powyżej opisanych głównych przyczyn zapalenia mieszków włosowych istnieją także inne, pomniejsze czynniki, które zwiększają ryzyko. Mowa o: depilacji i goleniu, pocieraniu odzieży o skórę, stosowaniu kosmetyków z dużą zawartością barwników i substancji zapachowych.
Zapalenie mieszków włosowych i objawy
Jak już zostało wspomniane wyżej, przy zapaleniu mieszków włosowych pojawiają się krostki lub grudki wokół rosnącego włosa. Można co prawda skutecznie usunąć zakażone włosy, ale niestety zmiany mogą bardzo szybko powrócić. Należy uważnie obserwować pojawiające się krostki, ponieważ jeśli zmiany zapalne przekraczają rozmiar wiśni, wówczas można mówić o czyraku. Ogniska zakażenia przy zapaleniu mieszków włosowych, które mają wewnątrz wyraźną martwicę są bardzo niebezpieczne!
Zapalenie mieszków włosowych i leczenie
W trakcie wizyty u lekarza zostanie podjęta decyzja o leczeniu zapalenia mieszków włosowych. Jeśli zmiany są łagodne, wtedy należy stosować antybiotyki w postaci maści albo w formie doustnej. W przypadku, gdy mamy do czynienia z czyrakiem, trzeba bardzo często dezynfekować skórę w jego okolicy i nakładać kompresy rozgrzewające. Nie wolno nacinać, rozdrapywać ani wyciskać czyraka, ponieważ może się rozszerzyć na inne miejsca.
Zapalenie mieszków włosowych i profilaktyka
Podstawową zasadą, która wpisuje się w profilaktykę zapalenia mieszków włosowych jest przede wszystkim higiena osobista. Regularne mycie się i zmiana bielizny zmniejsza ryzyko zachorowania na tego typu schorzenie. Chcąc zabezpieczyć się przed zapaleniem mieszków włosowych, zaleca się także stosowanie mydeł czy żeli z mocznikiem i środkami o działaniu dezynfekującym. Przed każdą depilacją i goleniem należy dezynfekować wodą utlenioną maszynkę czy depilator.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze