Jak dbać o higienę intymną?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuZ raportu „Women and Hygiene”* wynika, że dla 59% pań dbałość o higienę osobistą ma ogromny wpływ na ich samopoczucie. Decyduje ona jednak nie tylko o komforcie, ale i o zdrowiu, o czym pamiętają kobiety świadome możliwości wystąpienia infekcji. Jak dbać o higienę, aby czuć się dobrze i bezpiecznie?
— Polki przywiązują coraz większą wagę do dbania o higienę osobistą, ale i intymną. Zdarza się jednak, że nawet te pacjentki, które stosują zasady higieny na co dzień, skarżą się na powracające infekcje układu moczowo-płciowego. Przyczyną tych problemów może być złe dostosowanie metod pielęgnacyjnych do odporności organizmu na działanie różnych czynników zewnętrznych albo paradoksalnie, przesadne dbanie o higienę intymną. - tłumaczy prof. Jan Kotarski z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, ekspert kampanii „Core Wellness – wewnętrzna siła”.
Aby właściwie dbać o higienę intymną, należy dostosować zarówno metody pielęgnacyjne, jak i używane preparaty do indywidualnych potrzeb kobiety. Bardzo ważna jest w tym wypadku skłonność organizmu do występowania infekcji oraz cykl miesiączkowy. Należy przestrzegać więc kilku następujących zasad:
stosuj płyny do higieny intymnej o wartości pH zbliżonej do fizjologicznie panującej w pochwie, czyli od 3,8 do 4,2.unikaj preparatów zawierających składniki, które wcześniej spowodowały u ciebie uczulenie lub podrażnienie skóry.w okresie zwiększonej podatności na wystąpienie infekcji, czyli w czasie połogu i menopauzy, wybieraj preparaty na bazie pałeczek kwasu mlekowego (Lactic Acid).w przypadku cukrzycy stosuj preparaty umożliwiające odbudowanie naturalnej ochrony bakteryjnej, ponieważ cukrzyca sprzyja występowaniu zakażeń drożdżakowych. Warto pomyśleć o probiotykach. W razie wątpliwości poradź się ginekologa, jakie najlepiej stosować.jeżeli masz problem z nietrzymaniem moczu czy zapaleniem pęcherza, pamiętaj o częstym myciu okolic intymnych oraz używaniu specjalnych wkładek anatomicznych.
— Panie borykające się z dolegliwościami okolic intymnych powinny chronić wrażliwe miejsca, zachowując szczególną ostrożność nawet podczas codziennej higieny i zabiegów pielęgnacyjnych. Takim kłopotliwym problemem jest np. nietrzymanie moczu. Wystarczy jednak, że kobiety z NTM będą pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą im zadbać o higienę i zachować uczucie świeżości na co dzień. – wyjaśnia prof. Jan Kotarski.
Podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych pamiętaj o:
bieżącej wodzie — okolice intymne myj dwa razy dziennie. Nie stosuj do tego ani gąbki, ani myjki, gdyż są one siedliskiem bakterii. W ciągu dnia, w pracy czy w podróży dobrym rozwiązaniem są chusteczki nawilżające do higieny intymnej.wkładkach anatomicznych — stosowanie wkładek pomaga zachować higienę, gdyż neutralizują one nieprzyjemny zapach, wchłaniają wilgoć, a przy tym są cienkie i niewidoczne pod ubraniem. Warto pamiętać, że ani zwykłe podpaski, ani tampony nie wchłaniają moczu. Ich stosowanie przez dłuższy czas może doprowadzić do podrażnienia intymnych miejsc.własnym ręczniku przeznaczonym tylko do wycierania intymnych miejsc. Brak uczucia wilgoci zapewni ci odpowiedni komfort.naturalnych tkaninach — wybieraj bieliznę wykonaną z naturalnych tkanin, najlepiej z bawełny. W przeciwnym razie skóra nie będzie mogła oddychać. Poza tym noszenie stringów też nie jest zalecane, ponieważ mogą przyczyniać się one do przenoszenia bakterii w okolice cewki moczowej.odpowiednim pH — płyny do higieny intymnej mają odczyn zbliżony do odczynu w pochwie. Pomagają zachować świeżość i neutralizują nieładny zapach.
*Raport przeprowadzony na zlecenie SCA Hygiene Products, producenta marki Tena
Źródło: www.corewellness.pl, www.TENA.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze