Leczenie oparzeń słonecznych
DAMIESA • dawno temuW czasie urlopu wiele z nas potrafi spędzić na plaży naprawdę długie godziny. Taka ekspozycja ciała na działanie promieni słonecznych może jednak dać się we znaki pod wieczór, kiedy skóra może „przypomnieć” o sobie w postaci piekących poparzeń, łuszczącej się i podrażnionej skóry, a także pojawiających się na jej powierzchni przebarwień. Jak zniwelować negatywne skutki opalania? Jest na to kilka prostych sposób, które w krótkim czasie powinny pozwolić pozbyć się uporczywych dolegliwości.
Domowe sposoby na poparzenia słoneczne
Na zaczerwienioną skórę pomogą okłady z kefiru, który ma cudowną moc „wyciągania” podrażnień. Podobnie będzie działać zsiadłe mleko lub jogurt naturalny. Do tego zabiegu nie można używać produktów na bazie owoców, bo dosładzane cukrem mogą powodować większe dolegliwości. Świetnie swoją rolę spełnią także kompresy przygotowane na bazie ziół. W tym wypadku przyda się szałwia, która obkurcza naczynia krwionośne i pomaga zlikwidować obrzęki. Pomocne będą także masaże kostkami lodu i zimne prysznice (pamiętajmy jednak, aby strumień wody nie był zbyt silny, bo taki zabieg może wtedy powodować jeszcze większą bolesność). Takie działanie jest najprostszym sposobem na redukcję nieprzyjemnego swędzenia. Oba zabiegi należy jednak wykonać etapami, lekko zwilżając skórę letnim strumieniem, a następnie stopniowo obniżać temperaturę wody. Tym sposobem unikniemy szoku termicznego. Ważne jest zatem, aby podrażnione miejsce systematycznie schładzać, aby temperatura ciała w podrażnionym miejscu stała się nieco niższa.
Kosmetyki kojące podrażnienia
W wakacyjnej apteczce warto mieć także kilka drogeryjnych produktów, które pomogą w krótkim czasie uporać się ze skórnymi dolegliwościami. Przydadzą się zatem kosmetyki z pantenolem, ekstraktem propolisowym, alantoiną oraz witaminą E (zwaną witaminą młodości) oraz te na bazie aloesu, który słynie ze swoich kojących właściwości. Takie specyfiki ukoją podrażniony naskórek, wspomogą jego regenerację, ale także przyspieszą procesy naprawcze uszkodzonych tkanek wywołanych przez opalanie. Jeśli produkty te nie spełnią swojej roli, a do tego wystąpią takie dolegliwości jak: podwyższona temperatura, utrata świadomości, nudności oraz pojawiające się na powierzchni ciała bolące pęcherze, należy niezwłocznie udać się do dermatologa, który fachowym okiem oceni stan uszkodzeń naskórka i zaleci odpowiednie leczenie.
Skutki poparzeń słonecznych
Nieodpowiednia pielęgnacja skóry w czasie opalania może doprowadzić do poważnych problemów, wśród których wymienia się utratę jędrności, pojawienie się głębokich zmarszczek, a nawet stan zapalny, który może powodować trwałe uszkodzenia naskórka. Zażywanie tabletek antykoncepcyjnych i wystawianie ciała na promieniowanie słońca może także skutkować pojawianiem się nieestetycznych przebarwień. Pamiętajmy, że skutki uboczne opalania mogą pojawić się już za 3 godziny po ekspozycji ciała na promieniowanie ultrafioletowe, więc najlepszym wyjściem, aby im zapobiec jest obserwacja ciała, która może pomóc w porę interweniować.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze