Miłorząb - cudowny eliksir młodości
OLGA CHOJNACKA • dawno temuMiłorząb dwuklapowy jest drzewem ozdobnym znanym od dawna na całym świecie. Jego liście mają nieocenioną wartość, gdyż pozwalają zatrzymać lub wyeliminować najbardziej niekorzystne oznaki starzenia się. Miłorząb przywraca werwę, poprawia pamięć i pozwala zachować zdrowie.
Ze względu na swoje nieocenione właściwości nazywany jest boskim drzewem życia lub inteligentnym lekiem. Do Polski pierwszy okaz sprowadzono około 1723 roku do ogrodu przypałacowego w Łańcucie. Tam też znajduje się najstarszy miłorząb w Polsce.
Zalety miłorzębu:
poprawia krążenie krwi,poprawia pamięć, koncentrację uwagi, pomaga w uczeniu się, redukuje bóle mięśni,łagodzi objawy choroby Alzheimera we wczesnym stadium zachorowania oraz powoduje, że choroba wolniej postępuje, dzięki dostarczaniu tlenu i krwi do zdrowych, ale i starzejących się obszarów mózgu działa na niego odmładzająco,zmniejsza działanie bakterii w chorobach dziąseł,neutralizuje wolne rodniki,zmniejsza ból nóg spowodowany niedokrwieniem kończyn,powoduje spadek ciśnienia krwi,łagodzi zawroty głowy,wpływa korzystnie na krążenie krwi w penisie, poprawiając w ten sposób potencję u mężczyzn,sprawia, że szum w uszach staje się mniej dokuczliwy,zatrzymuje proces pogarszania się wzroku w wyniku niedotlenienia siatkówki,poprawia osłabiony słuch,podnosi poziom dobrego cholesterolu HDL,zmniejsza dolegliwości związane z przebiegiem choroby Raynauda.
Wyciągi z miłorzębu znajdują także zastosowanie w kosmetyce. Na jego bazie produkowane są balsamy i żele do pielęgnacji nóg przeznaczone dla osób z zaburzeniami krążenia, żylakami, uczuciem ciężkości i bolesnymi skurczami łydek. Na rynku dostępne są także kremy dla cery z pękającymi i rozszerzonymi naczynkami oraz szampony i odżywki do włosów poprawiające odżywienie cebulek włosowych.
Stosowanie:
Miłorząb powinny zażywać osoby, u których zaczynają się pojawiać pierwsze oznaki starzenia się oraz młodzi uczący się ludzie. Aby dostrzec poprawę stanu zdrowia, należy przyjmować miłorząb systematycznie, gdyż po jego odstawieniu wszelkie problemy zdrowotne mogą powrócić. Pierwsze korzystne efekty zauważalne są po 4–6 tygodniach. Do uzyskania wymaganego efektu leczniczego nie wystarczy spożywanie herbaty z liści tego ozdobnego drzewa.
nalewka — 100 kropli w szklance wody, 2 razy dziennie (niewydolność naczyń mózgowych),wyciąg suchy — 50 — 100 mg, 3 razy dziennie przed posiłkami (osłabienie pamięci, zawroty głowy).
Skutki uboczne
Skutkami ubocznymi miłorzębu są czasami problemy żołądkowe, bóle głowy oraz skórne reakcje alergiczne. Zdarza się, że występują one u osób starszych, gdy przyjmowana dawka jest za duża.
Nie zaleca się zażywanie miłorzębu kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym, gdyż ze względu na jego właściwości przeciwzakrzepowe istnieje ryzyko krwawień.
Chociaż ziołolecznictwo jest bezpieczne, to jakość i poziom aktywnych składników bywa różny. Preparaty ziołowe zarejestrowane w Urzędowym Spisie Leków i zaopiniowane przez Instytut Leków są bezpieczne. Kupując pozostałe zioła, należy sprawdzić, czy produkt jest standaryzowany i czy jest podana ilość aktywnego składnika. W przypadku miłorzębu wyciąg powinien być standaryzowany w stosunku 50:1 i zawierać 24% bioflawonoidów. Ponadto należy szukać firm, które cieszą się ogólnym zaufaniem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze